Ankomak 2016 Fuarı Açıldı

Ankomak 2016 Fuarı Açıldı

İnşaat, madencilik, doğaltaş ve tünelcilik sektörlerini tek bir çatı altında toplayan "Uluslararası İş Makinaları, Yapı Elemanları ve İnşaat Teknolojileri Fuarı - ANKOMAK" ziyaretçilerine 21'inci kez kapılarını açtı.

EUF-E Uluslararası Fuarcılıktan yapılan açıklamaya göre, İstanbul Fuar Merkezinde (CNR Expo) ziyaretçilerini bekleyen fuar, sektörün nabzını tutarak 350'den fazla firmayı bir araya getirdi. Fuara, 80 ülkeden 25 bin ziyaretçinin gelmesi bekleniyor. 5 gün sürecek fuar kapsamında, sektör temsilcilerine satın alma, iş geliştirme, yeni iş ve iş birliği fırsatları yaratılması amacıyla Ekonomi Bakanlığı ve Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) desteğiyle "Yurtdışı Alım Heyetleri Programı" da düzenleniyor. Programa 35 ülke katılmakta.

Programa Almanya, ABD, Avusturya, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Çek Cumhuriyeti, Fas, Fransa, Gürcistan, Hırvatistan, Hindistan, Hollanda, Irak, İngiltere, İran, İspanya, İsrail, İtalya, Kanada, Katar, Kuveyt, Macaristan, Makedonya, Mısır, Polonya, Sırbistan, Suudi Arabistan, Türkmenistan, Ukrayna, Ürdün ve Yunanistan'dan katılım gösteren heyetler sektörün büyümesine katkı sunmayı ve ihracatın artmasına ivme sağlamayı hedefliyor.

"İş makineleri sektöründe 2023'te Avrupa birinciliğini hedefliyoruz"

Fuara ilişkin değerlendirmelerde bulunan ITE Turkey İş ve İnşaat Makinaları Grup Direktörü Nezih Çağın, fuarın, 32 yılı aşan geçmişiyle dünyada ve özellikle Avrasya bölgesinde önemli bir ticari platform oluşturduğunu belirterek iş makineleri pazarının, her geçen gün gelişen inşaat sektörü, kentsel dönüşüm ve mega projelerle büyüme ivmesini hızlandırdığını bildirdi.İş makineleri imalat sanayisinde Avrupa'nın 9'uncu büyük ülkesi olan Türkiye'nin Çin ve Hindistan'la birlikte son 8 yıldır en hızlı büyüme oranına sahip ülke konumunda olduğu bilgisini veren Çağın şu ifadeleri kullandı: 

"Türkiye'de 45 yıldır iş makineleri imal ediliyor. Aynı zamanda ihracat konusunda Türkiye ekonomisine katkı sağlayan iş makineleri, 25'i AB ülkesi olmak üzere, 127 ülkeye ihraç ediliyor. Aynı zamanda ANKOMAK kapsamında gerçekleşen Yurtdışı Alım Heyetleri Programının yaratacağı iş hacmi, yeni iş ve iş birlikleri ile sektörün Avrupa'da 4'üncü, dünyada ise 11'inci olan sıralamasını da yükseltmesine katkı sağlayacağı inancındayız. Gelişmişlik ve ekonomi düzeyi göstergeleri arasında yer alan iş ve inşaat makineleri ve ekipmanları sektörü, pazar büyüklüğü bakımından ülkemizin, Çin ve Hindistan sonrasında en hızlı büyüyen pazar olması ve 2023 yılında Avrupa'da birinci, dünyada ise altıncı sıraya ulaşmasını bekliyoruz."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi