Smart City Expo 2016 fuarında akıllı şehirler yarışıyor

Smart City Expo 2016 fuarında akıllı şehirler yarışıyor

Üç gün sürecek Smart City Expo fuarının açılışına katılan eski İspanya Başbakanı Zapatero, “Akıllı şehirler barış mücadelesi verir. Dünya İstanbul’u örnek almalı” dedi

Uluslararası şehir ve teknolojileri buluşturan Smart City Expo İstanbul fuarı ziyaretçilerine kapılarını açtı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde, SABAH gazetesi, DailySabah ve aHaber medya sponsorluğunda Haliç Kongre Merkezi'nde Fira Barcelona ile organize edilen fuara eski İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero da katıldı. Zapatero, başbakan olduğu dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile medeniyetler ittifakı kurduklarını hatırlatarak, Türkiye'ye barışa yaptığı katkılar nedeniyle teşekkür etti.

TÜRKİYE AB ÜYESİ OLMALI

Ortadoğu'da Türkiye'nin ön planda olduğunu söyleyen Zapatero, "Türkiye, savaştan kaçan Suriyeliler'e kapılarını açtı. Akıllı şehirlerin barış mücadelesi vermesi gerekir. Bunun en güzel örneği de İstanbul. Dünya örnek almalı" şeklinde konuştu. Zapatero, "Tarihi güçlü Türkiye'yi, AB'nin üyesi olarak görmek istiyorum. İspanya her zaman bu bütünleşmenin destekçisi olmalı" dedi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise yüksek standartlı şehirler kurmanın ancak işbirliğiyle gerçekleşebileceğini anlattı. Topbaş, "Şehirlerin, akıllı şehirler hareketi içerisinde, 2021'e kadar 1.5 trilyon dolarlık kaynak ayırması bekleniyor. Akıllı toplu taşıma sistemleri, enerji tasarrufu sağlayan binalar gibi hamlelerle, 2050'ye kadar 22 trilyon dolarlık tasarruf sağlanacak. Hepimize önemli görevler düşüyor" dedi. Habitat Genel Sekreter Yardımcısı Aisa Kirabo Kacyira da, teknolojinin sürdürülebilir kalkınmayı kolaylaştırdığını anlattı. TOKİ Başkan Yardımcısı Mehmet Özçelik ise "Akıllı konutlar ancak akıllı şehirlerde hayatı kolaylaştırır" dedi.

7 BİN 400 METREKARELİK ÇADIR

7 bin 400 metrekarelik çadırda 41 firma, yerel yönetimler ve teknokentin yanı sıra İBB'nin 17 iştiraki akıllı şehir uygulamalarını tanıtıyor. 3 gün sürecek fuara katılan şirketler arasında Tahincioğlu, Vadistanbul ve Kiler GYO gibi markalar da bulunuyor.

TURİSTE KENDİ DİLİNDE HUTBE DİNLETİYORUZ

Başkan Topbaş, İstanbul'un akıllı şehir uygulamalarında birçok ilin önünde olduğunu belirterek, "En yeni uygulamalarımızdan biri İBB Simultane Uygulaması. Vatandaşımız cep telefonuna indirerek kolay çeviri imkânına erişebiliyor" dedi. Sultanahmet Camisi'ne gelen turistlerin bu uygulamayla cuma hutbesini kendi dillerinde dinleyebileceklerini anlatan Topbaş, bunun devrim olduğunu söyledi.

'YENİ HAVALİMANI ŞEHRİN AKLINA DEĞER KATIYOR'

Dünyanın en büyük şantiyelerinden yeni havalimanının yapım teknolojisinin şehrin aklına değer kattığını söyleyen İGA CEO'su Yusuf Akçayoğlu, "Şu anda bile smart yönetim yapıyoruz. İnşaat aşamasında 15 bin küsür kişinin çalıştığı aracın, 3 bin iş makinesinin aktif olduğu bir sistemde smart sistemleri kullanıyoruz. 25 bin kişilik otoparkın yönetilmesi, insanların havalimanında yönlendirilmesi, bilgilerin toplanması, bunların hepsi smart IT yapısına sahip olacak" diye konuştu. Ulaşımda sürdürülebilirliğin ana tema olduğunu söyleyen Akçayoğlu, "Yeni havalimanının inşaatı 4 fazdan oluşuyor. Yolcu kapasitesinin 90'dan 200 milyona çıkması bu projenin ne kadar sürdürülebilir olduğunu gösteriyor" dedi. Akçayoğlu şöyle devam etti: "Raylı sistem, hızlı tren, karayolu ve denizden ulaşımın sağlanabileceği bir projeden bahsediyoruz. Zaten İstanbul'da çok geniş bir ekonomi yaratacak olan bu proje. 76 milyon 500 bin metrekare metruk maden ocakları tarafından harap edilmiş bir alan, bir yandan ülke topraklarına katılırken diğer yandan böyle büyük bir yatırımın yapılması bambaşka bir vizyon."

ELEKTRİKTE % 25 TASARRUF

Yeni nesil şehir çözümlerinin kentlere önemli katkılar sağladığını ifade eden Türk Telekom Kurumsal Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Mert Başar, "Karaman ve Antalya'daki uygulamalarımızla elektrikte yüzde 25, sulamada yüzde 30 tasarruf sağlandı. Trafikte geçirilen sürenin düşmesine bağlı olarak karbon salınımı da yüzde 25 azaldı" dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

18 Ocak 21 Ocak

Exponazagro Tarım, Hayvancılık, ve Gıda

Nazilli Eşref Özel Kapalı Çok Amaçlı Alanı Aydın

Elit Fuarcılık Hizmetleri Ltd.Şti.

23 Ocak 28 Ocak

CNR İMOB 2018- İstanbul Mobilya Fuarı

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

25 Ocak 28 Ocak

EMITT 2018 22.Doğu Akdeniz Uluslararası

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi İstanbul

E Uluslararası Fuar ve Tanıtım Hizmetleri A.Ş.

24 Şubat 25 Şubat

OTF - Özel Okul Tercih Fuarı

Zorlu Performans Sanatları Merkezi - Beşiktaş İstanbul

BRF Fuarcılık ve Tanıtım Hizmetleri A.Ş.

01 Mart 02 Mart

Educaturk Eğitim ve Kariyer Fuarı

İstanbul Kongre Merkezi

Boyut Fuarcılık Hizmet. Org. Ltd. Şti

06 Mart 07 Mart

Nükleer Santraller Zirvesi ve Fuarı

Pullman Airport Hotel Convention Center İstanbul

INPPS Fuarcılık Ltd. Şti

21 Mart 25 Mart

Doğu Marmara Kozmetik ve Kişisel Bakım F

Kocaeli BB Uluslararası Fuar Merkezi İzmit

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş.

28 Mart 29 Mart

Akıllı Şehirler Konferansı ve Fuarı

JW Marriott Hotel Ankara

MCI Fuarcılık Dış Ticaret Ltd. Şti

29 Mart 01 Nisan

6.İskele ve Kalıp ve Hareketli Platform

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

29 Mart 31 Mart

No Dig Expo Turkey- Altyapı ve Kazısız T

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

05 Nisan 07 Nisan

18 Yükseköğretim Tanıtım ve Eğitim Fuarı

Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi Antalya

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

05 Nisan 08 Nisan

Elazığ Düğün ve Konsept Fuarı

Fuar ve Sergi Alanı Elazığ

Gelecek Fuarcılık Hizmetleri Kültür Ve Sanat Etkinlikleri Paz. San Ve Tic Ltd. Şti.

12 Nisan 15 Nisan

Afyonkarahisar Tarım Hayvancılık ve Tarı

Kültürpark Belediye Fuar Alanı Afyonkarahisar

ART Fuar Org.Tic Ltd.Şti.

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi