​İstanbul'un yeni fuar alanının temeli bu yaz atılacak

​İstanbul'un yeni fuar alanının temeli bu yaz atılacak

İDTM, Avrupa’da da en büyük arasına girecek 700 bin metrekarelik fuar alanının temelini bu yaz atıyor.

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) ana hissedar olduğu İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (İDTM), Türkiye’nin en büyük fuar merkezinin temelini bu yaz atıyor. Fuar alanı için 600 milyon liralık teşvik belgesi alınmasına rağmen bölgenin bir kompleks olarak değerlendirilmesi ve toplam 500 milyon dolarlık (1.5 milyar lira) yatırım yapılması öngörülüyor. İstanbul’da 3. havalimanının yanına yapılacak bir başka büyük fuarla birlikte İstanbul dünya ölçeğinde iki büyük fuar kazanacak ve fuarcılıktaki konumunu da oldukça artırmış olacak. GSMA, MIPIM gibi büyük fuarlar Türkiye’de de yapılabilecek.

DÜNYA FUARCILIĞININ BAŞKENTİ İSTANBUL OLACAK

“Büyük bir fuar merkezi” fikri İspanya’da çıktı. GSMA Fuarı’nın Türkiye’de yapılması konusunda araştırmalar yapan ve “Sizde böyle büyük fuar alanı yok” cevabıyla karşılaşan İTO Başkanı ve İDTM Başkan Vekili İbrahim Çağlar, halen İstanbul Fuar Merkezi (İFM) olarak bilinen bölgedeki büyük yatırım için harekete geçti. “İstanbul’u dünya fuarcılığının başkenti yapmak için yola çıktık” diyen İTO Başkanı İbrahim Çağlar, konuyla ilgili açıklamasında; “Burası tamamlandığında Avrupa’nın ilk 10 fuar merkezinden biri olacak. Önümüzdeki yıllarda GSMA, MIPIM gibi yüksek katılımlı uluslararası fuarların Türkiye’ye getirilebilmesi için büyük fuar alanları şart. Bu iş bir vizyon değişimidir. Küresel fuarcılık sektörü için büyük bir altyapı inşa ediyoruz. Geleceğe yürüyen Türk fuarcılığının önüne güçlü bir vizyon koyuyoruz” dedi.

3 ETAP HALİNDE HAYATA GEÇİRİLECEK

Edinilen bilgilere göre 3 etap halinde hayata geçirilecek olan projenin içinde fuar alanının yanı sıra 365 gün hayatın devam edeceği 35 bin metrekarelik alanda alışveriş merkezi, restoran ve kafeler yer alacak. Yeşilköy’de Atatürk Havalimanı’nın yanıbaşında yer alan arazideki bazı binalar yıkılıp yeniden yapılacak. Fakat planlanan fuar takvimlerinde aksama yaşanmaması için binaların yıkılması ve yeniden yapılması işi etap etap yapılacak. 500 milyon dolarlık yatırım ve toplam 700 bin metrekarelik inşaat alanı büyüklüğüyle Türkiye’nin ve havzanın en büyük, Avrupa’nın en modern fuar merkezi inşa edilecek. Yatırımın 300 bin metrekareyi aşan kısmı fuar alanı olacak.

LEED SERTİFİKALI BİNALAR OLACAK

Proje tamamen insana ve doğaya saygılı, verimliliği yüksek “Yeşil Bina” standartlarında inşa edilecek ve LEED Sertifikası sahibi olacak. Birinci etap inşaatın temelinin bu yaz atılması planlanıyor. Proje sadece İstanbul’un ve Türkiye’nin değil, Avrupa ve Asya arasındaki iş alanlarının önünde de yepyeni bir sayfa açacak. Turizm sektöründe kongre ve fuar turizminin önemi giderek artıyor. Bu alanda İDTM de önemli rol üstlenmeyi hedefl iyor. Her yıl binlerce katılımcı firma ve milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayan İFM’nin yanı sıra, yabancı yatırımcı ya da ihracatçı ile Türkiye’deki muhtemel paydaşların bir araya getirildiği ikili iş görüşmeleri de İDTM’nin iş turizmi alanında taşıdığı önemi ortaya koyuyor. İTO’nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile bir başka fuar projesi daha var. Henüz görüşmeleri süren ve üzerinde çalışılan bu projede de 500 bin metrekarenin üzerinde bir fuar daha inşa edilecek.

İFM’DE YILDA ORTALAMA 100 FUAR YAPILIYOR

Atatürk Havalimanı’nın hemen yanıbaşında bulunan İDTM kompleksi içerisinde; İstanbul Fuar Merkezi (İFM), İDTM İş Blokları, WOW Oteller, WOW Kongre Merkezi yer alıyor. 249 bin metrekarelik alanda kurulu İFM’de bugün 11 hall bulunuyor ve yılda ortalama 100 adet fuar organizasyonu yapılıyor. Havaalanı ve çevre yollara yakınlığı, metronun merkezin içinden geçmesi, çok geniş otopark alanlarının mevcudiyeti gibi nedenler İFM’yi cazip merkezlerden biri haline getiriyor. Öte yandan komplekste toplam 90 dönümlük bir araziye yayılan İDTM iş merkezi içinde 17 adet ofis katı olan 3 ayrı blok ve birbirine geçişleri bulunan 3 adet çarşı katından oluşuyor. Her blokta 43 dükkan, 115 ofis olmak üzere, İş Merkezinde toplam 130 dükkan, 346 ofis var.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

16 Ocak 19 Ocak

IF Wedding Fashion İzmir

Fuar İzmir - Gaziemir İzmir

İZFAŞ İzmir Fuarcılık Hizmet. Kültür ve Sanat İşleri. Tic.A.Ş

16 Ocak 20 Ocak

Gapfood 14.Gıda, Gıda Teknolojileri ve A

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Akort Tanıtım Organizasyon ve Fuarcılık Ltd. Şti.

16 Ocak 20 Ocak

Gaptarım Tarım, 9.Tarım Teknolojileri ve

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Akort Tanıtım Organizasyon ve Fuarcılık Ltd. Şti.

17 Ocak 20 Ocak

Anfaş Hotel Equipment - 29.Uluslararası

Antalya Fuar Merkezi

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

17 Ocak 20 Ocak

Anfaş Food Product - 25.Uluslararası Gı

Antalya Fuar Merkezi

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

18 Ocak 21 Ocak

Exponazagro Tarım, Hayvancılık, ve Gıda

Nazilli Eşref Özel Kapalı Çok Amaçlı Alanı Aydın

Elit Fuarcılık Hizmetleri Ltd.Şti.

23 Ocak 28 Ocak

CNR İMOB 2018- İstanbul Mobilya Fuarı

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

25 Ocak 28 Ocak

EMITT 2018 22.Doğu Akdeniz Uluslararası

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi İstanbul

E Uluslararası Fuar ve Tanıtım Hizmetleri A.Ş.

Özel Röportaj

Yazarlar

2015 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi