​Danıştay’dan Ceyda Erem’e 86 Milyonluk iyi haber

​Danıştay’dan Ceyda Erem’e 86 Milyonluk iyi haber

SON yıllarda gerçekleşen en ilginç ‘ticaret-vergi’ tartışmasında Danıştay, özel sektör lehine yürütmeyi durdurduma kararı verd

BAKIRKÖY Belediyesi’nin, CNR Expo Fuar Merkezi’nde, düzenlenen fuarlara katılmış firmalar için 86 milyon lira ilan ve reklam vergisi talebi üzerine başlayan hukuk mücadelesinde Danıştay, firma lehine yürütmeyi durdurdu. SON yıllarda gerçekleşen en ilginç ‘ticaret-vergi’ tartışmasında Danıştay, özel sektör lehine yürütmeyi durdurma kararı verdi. Geçtiğimiz aylarda İstanbul Bakırköy Belediyesi, sınırları içindeki CNR Fuarcılık’tan 2010-2014 arası düzenlediği fuarlara katılan tüm firmalar aleyhine geriye dönük 86 milyon lira ‘ilan ve reklam vergisi’ talep etmiş, CNR Fuarcılık da, Türkiye genelinde hiçbir fuar için hiçbir yerel yönetimin böyle bir vergi talebi ve uygulaması bulunmadığını belirtip talebin hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle ödemeyi reddetmişti. Belediye de firmanın hesaplarına tedbir koydurunca da konu mahkemeye taşınmıştı. CNR Fuarcılığın açtığı yürütmeyi durdurma ve iptal davasında Danıştay Dokuzuncu Dairesi, firma lehine yürütmeyi durdurma kararı verdi.

SADECE BİZDEN İSTEDİLER

CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, Bakırköy Belediyesi’nin talebi ve hukuki süreçte gelinen noktayı şöyle değerlendirdi: “Belediye, bu konuda fuar katılımcılarını da çok rahatsız eden bazı uygulamalar yaptı. Örneğin, fuarlar yapılırken zabıtalar gönderip tek tek stand sayımları yaptı. Sonra da ‘bu alanda reklam yapılıyor bize vergi ödemeniz lazım’ diye katılımcı firmalardan talepte bulundu. Diğer organizatör fuar şirketlerinden de taleplerde bulunmuşlar. Sadece bizim işlettiğimiz alandaki fuarlardan böyle bir talepleri oldu. Bize geriye dönük 86 milyon liralık bir fatura çıkardılar. Sonuçta, Danıştay Dokuzuncu Daire, temyiz süreci tamamlanana kadar lehimize yürütmeyi durdurma kararı verdi.”

O ŞİMDİ ‘FED’ BAŞKANI

CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, Türk fuarcılık sektörünün küresel rekabette ‘sorunlarını belirlemek ve çözüm önerileri geliştirmek için’ Uluslararası Fuar Endüstrisi Derneği’ni (FED) kurduklarını söyledi. ABD Merkez Bankası Fed’e gönderme yapan Erem, “Derneğin başkanlığını üstlendim. Şu anda 20 civarında üyemiz var. Bundan sonra fuarcılıkla ilgili talep ve önerilerimizi derneğimiz aracılığıyla yapacağız. 2023 yılı ihracat hedeflerimiz için fuarcılık en önemli destekleyici sektördür” dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

21 Mart 25 Mart

Doğu Marmara Kozmetik ve Kişisel Bakım F

Kocaeli BB Uluslararası Fuar Merkezi İzmit

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş.

28 Mart 29 Mart

Akıllı Şehirler Konferansı ve Fuarı

JW Marriott Hotel Ankara

MCI Fuarcılık Dış Ticaret Ltd. Şti

29 Mart 01 Nisan

6.İskele ve Kalıp ve Hareketli Platform

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

29 Mart 31 Mart

No Dig Expo Turkey- Altyapı ve Kazısız T

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

05 Nisan 07 Nisan

18 Yükseköğretim Tanıtım ve Eğitim Fuarı

Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi Antalya

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

05 Nisan 08 Nisan

Elazığ Düğün ve Konsept Fuarı

Fuar ve Sergi Alanı Elazığ

Gelecek Fuarcılık Hizmetleri Kültür Ve Sanat Etkinlikleri Paz. San Ve Tic Ltd. Şti.

12 Nisan 15 Nisan

Afyonkarahisar Tarım Hayvancılık ve Tarı

Kültürpark Belediye Fuar Alanı Afyonkarahisar

ART Fuar Org.Tic Ltd.Şti.

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi