‘SHOPPİNG FEST İSTANBUL alışveriş turizmine can simidi olacak’

‘SHOPPİNG FEST İSTANBUL alışveriş turizmine can simidi olacak’

İstanbul Shopping Fest Genel Müdürü Hicran Özbük ile 1-31 Temmuz boyunca devam edecek İstanbul Alış Veriş Festivalini konuştuk. Özbük, İstanbul Shopping Fest bir yandan alışveriş turizminde İstanbul’un konumunu yukarı taşırken bir yandan da yerli yabancı tüm katılımcılara avantajlı alışverişin keyfini yaşatacak dedi.

Hicran Özbük kimdir?

2014 yılından bu yana İstanbul ShoppingFest (İSF)  Genel Müdürlüğünü yürütmekte olan Hicran Özbük, İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği mezunu. Özbük, AB üyelik sürecini ve bu sürecin Türkiye ekonomisi üzerindeki etkilerini değerlendirmek adına, 2006-2008 yılları arasında ODTÜ'de İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Avrupa Entegrasyonu Yüksek Lisans Programı’nı tamamladı. 1995 yılında girdiği iş hayatında, İstanbul, Newyork ve Taşkent gibi farklı coğrafi ve sosyokültürel başkentlerde tekstil-moda, ilaç ve lojistik sektörlerinde üst düzey yönetici olarak görevlerde bulunan Özbük aynı zamanda, yönetici koçluğu ve kurumsal koçluk alanlarında eğitimler vermektedir.

İSF hakkında bilgi alabilir miyiz?

Türkiye'nin en büyük turizm, alışveriş ve kentsel markalaştırma projesi, İstanbul Shopping Fest, bu yıl altıncı kez düzenleniyor. İSF, 5 yıldır olduğu gibi bu yıl da sunduğu fırsatlarla bir kez daha şehirde alışveriş ve moda rüzgârları estirecek. 1-31 Temmuz boyunca devam edecek festivalimiz, bir yandan alışveriş turizminde İstanbul’un konumunu yukarı taşırken bir yandan da yerli yabancı tüm katılımcılara avantajlı alışverişin keyfini yaşatacak. 

Bütün bir aya yayılacak olan festivalimiz bu yıl Ramazan Bayramı’nı da kapsayacak. İSF ile bu yıl İstanbul’da çifte bayram yaşanacak diyebiliriz. Dünyanın en köklü alışveriş kültürüne sahip kentlerinden birinde olmanın avantajına sahibiz. Tarih boyunca ticaretin en önemli duraklarından biri olan İstanbul'un göbeğindeki Kapalıçarşı, dünyanın en eski alışveriş merkezi olma özelliğini taşıyor. İSF de, yüzyıllar boyunca ticaretin, alışverişin başkenti unvanını hak eden İstanbul'da, tarihi çok eskilere dayanan, kentin ruhuna işlemiş bir geleneğin canlandırılmasına hizmet ediyor. Hedefimiz; tarihi, kültürü ve gastronomisiyle bir dünya markası olan İstanbul'u farklı bir özelliğiyle daha öne çıkararak bölgenin alışveriş merkezi haline getirmek. 

İstanbul’un dünya çapında bir alışveriş destinasyonu olarak konumunu güçlendirmeyi amaçlıyoruz. Bunun için İstanbul Shopping Fest, kullanabileceğimiz en iyi enstrüman.  İSF, beş yıldır sadece ekonomik değil, kültürel anlamda da İstanbul’u tanıtan ve yurt dışından çok sayıda yabancı ziyaretçi ağırlayan bir festival. Bu özelliği ile kenti alışverişte ve modada bir dünya markası yapma yolunda ilerlemeye devam ediyor.
 

Destekleyen kurum,kuruluş ve sponsorlar ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

İstanbul Shopping Fest; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Valiliği desteği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Ticaret Odası iş birliği ile düzenleniyor.  İSF organizasyonu; İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Ticaret Odası (İTO), Tüm Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF), TÜRSAB Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği ortaklığında yürütülüyor. İSF Platform Başkanlığını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş, İcra Kurulu Başkanlığını ise İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar yapıyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi,  İstanbul Kalkınma Ajansı ve İstanbul Ticaret Odası, Türk Hava Yolları, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği, Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği, Tescilli Markalar Derneği, Tepe Akfen Havalimanları,  İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, İstanbul ilçe belediyeleri, Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD), Birleşmiş Markalar Derneği (BMD), Gıda Perakendecileri Derneği (GPD),  Kategori Mağazaları Derneği (KMD), Turizm Restaurant Yatırımcıları ve İşletmeciler Derneği (TURYİD) gibi kurumlar İSF ile iş birliği yapıyorlar.  Festivalin bu yılki sponsorları ise; THY, TAV, Mercedes-Benz Türk, Coca-Cola ve İSG  


Hangi AVM ler destekliyor?

İstanbul Shopping Fest’in sürprizleri bu yıl pek çok AVM’ye yayılıyor. Akasya, Akbatı Alışveriş ve Yaşam Merkezi, Akmerkez, İstanbul Cevahir, Forum İstanbul Alışveriş ve Yaşam Merkezi, İstinyePark, Kanyon, Mall of İstanbul, ÖzdilekPark İstanbul, Palladium Alışveriş Merkezi ve Zorlu Center, festivalin sürprizlerini takip edebileceğiniz adresler. 
İSF ziyaretçileri bu AVM’lerde hem avantajlarla dolu indirim kampanyalarıyla hem de çok geniş bir kitleye hitap eden rengarenk, eğlenceli etkinliklerle karşılaşacaklar. 


Alışveriş festivalini ziyarete gelecek olanlar önceki yıllardan farklı neler görecek?

Her yıl olduğu gibi bu yıl da İSF kapsamında, AVM’lerde alışverişle eğlenceyi buluşturan pek çok etkinlik planlıyoruz. İstanbul Shopping Fest bu yıl dünya markalarında yüzde 70’e varan indirimlerin yanı sıra pek çok markada festival boyunca alışverişte ayrıcalıklar sunacak. Temmuz ayı boyunca, alışveriş merkezlerinden tarihi çarşılara kadar pek çok noktada festival havasını yaşamak mümkün olacak.

İstanbul Shopping Fest’in gelenekselleşen “Efsane İndirim Günü”ne bu yıl Mall of İstanbul ev sahipliği yapıyor. 2 Temmuz 2016 Cumartesi günü Mall of İstanbul’da düzenlenecek ‘İstanbul Shopping Fest Efsane İndirim Günü’nde 350 mağazada binlerce marka saat 21:00-24:00 arasında çok özel fiyatlar ve indirim oranları ile satışa sunulacak. Bu yıl Murat Boz, İrem Derici gibi çok sevilen sanatçılar da İSF kapsamında AVM’lerimizde sahne alacaklar. 

Bu yıl bir de hediye kurgumuz var: İstanbul Shopping Fest kapsamında anlaşmalı mağazalardan alışveriş yapanlar, yapılacak çekilişle araba kazanma şansı yakalayacak. Temmuz ayı içerisinde 100 TL’lik her alışveriş, çekilişe bir katılım hakkı sağlayacak. Festival süresince devam edecek kampanya ile  bir talihli kişiye noter huzurunda yapılacak çekilişle Mercedes Vito Tourer hediye edilecek.  Etkinlik takvimimizin tüm detaylarına istshopfest.com web sitemizden ve uygulamamızdan ulaşabilirsiniz. Hangi AVM’de neler olacak?

İstanbul Shopping Fest kapsamında alışverişi eğlenceyle buluşturan pek çok etkinlik gerçekleştirilecek. 

Akasya
Temmuz ayı boyunca her Cuma akşamı saat 21.00’de aksiyondan komediye, animasyondan fantastik sinemaya geniş bir yelpaze sunan program kapsamında, gişede başarı sağlamış yerli ve yabancı yapımlar ücretsiz olarak gösterime giriyor. 
Program: 
15 Temmuz Cuma, Saat: 21.00 / Star Wars: Güç Uyanıyor 
22 Temmuz Cuma, Saat: 21.00 / Kung Fu Panda 3 
29 Temmuz Cuma, Saat: 21.00 / Kocan Kadar Konuş: Diriliş 

Akbatı Alışveriş ve Yaşam Merkezi
İstanbul Shopping Fest’in ilk günü Akbatı AVYM’de, özel bir bando grubu ile karşılanacak. Bando grubu, 1 Temmuz Cuma günü, Akbatı ziyaretçilerine müzik şenliği yaşatacak. 
16 Temmuz Cumartesi günü 14:00’da ise küçük kız Clara'nın, dedesinin oyuncak dükkanında bulduğu eski bir kitapla sihirli bir yolculuğa çıkmasını anlatan “Oyuncaklar Ülkesi” çocuk tiyatrosu, Akbatı AVYM’nin minik ziyaretçilerini eğlenceyle buluşturacak. 

Akmerkez
Alışveriş tutkunları İstanbul Shopping Fest’i 1 Temmuz Cuma günü şehrin merkezi Akmerkez’de Tea Party Kortej Grubu gösterisi eşliğinde karşılama fırsatı yakalayacak.  
Profesyonel sirk performansçıları ve müzisyenlerden oluşan  Tea Party Kortej grubu ilk defa görülecek kostümleri ve eşsiz gösterisi ile açılış kutlamalarına renk katacak. 5 müzisyen ve 7 sirk dansçısından oluşan Tea Party ekibi, kortej süresince akrobatik gösterileriler de sunacak. Tüm ziyaretçiler ve çocuklarla birlikte Akmerkez’de giriş katından başlayan kortej, marşlar eşliğinde tüm katları dolaştıktan sonra  Nispetiye kapısından sokağa taşacak.

Festival kapsamında Akmerkez, Üçgen Teras’ta  temmuz ayı boyunca canlı müzik, açıkhava sineması gibi birçok etkinliğe ev sahipliği yaparak, misafirlerine benzersiz alışveriş fırsatları sunacak.  

Forum İstanbul Alışveriş ve Yaşam Merkezi 
Forum İstanbul Alışveriş ve Yaşam Merkezi,  alışveriş ve eğlenceyi birleştirerek İstanbul Shopping Fest sırasında ziyaretçilere zengin bir deneyim sunacak.  Özellikle çocuklu aileler İstanbul Shopping Fest’e özel indirimlerle Sealife Aquarium’un ve Legoland Discovery Center’ın keyfini sürecekler, , festival boyunca çocuklara özel aktiviteler düzenlenecek.

İstanbul Cevahir
İstanbul Cevahir, Istanbul Shopping Fest’e özel bir konforla alışveriş standartlarını yükseltiyor.  Ziyaretçiler, alışverişlerinin ardından çantalarını Keep&Deliver kiosk’una teslim ederek bırakılmasını istedikleri adresi belirtecek ve  yüklerinden kurtulduktan sonra keyifli gezintilerine devam edebilecek. Daha sonra Cevahir, ziyaretçilerin çantalarını istedikleri yere teslim edecek. İstanbul Cevahir’de ayrıca ünlü moda bloggerları söyleşiler düzenleyerek, ziyaretçilere kombin önerilerinde bulunacak. Bloggerlar eşliğinde sürpriz hediyeler dağıtılacak. 

İstinyePark
İstanbul Shopping Fest boyunca İstinyePark’ta çocuklara yönelik etkinlikler öne çıkıyor. AVM’nin içinde yer alan Güzel Sanatlar Parkı’nda Temmuz ayında çocukları hayal güçlerini besleyecek rengarenk atöyleler bekliyor. Çocuklar, farklı dönemlerde ve tarzlarda, büyük sanatçılar tarafından resmedilmiş başyapıtlar ile tanışıyor, sanat tarihine damgasını vuran bu eserleri özgürce yeniden yaratıyor. 

Kanyon
Yaz tatili boyunca Kanyon’a gelen çocukları sevindirecek etkinliklerin startı da İstanbul Shopping Fest ile verilecek. Goril, tarantula, ejderha, piton, köpekbalığı gibi sıradışı maketler okullar kapandıktan sonra 24 Haziran-25 Temmuz tarihlerinde her haftasonu Kanyon’a konuk olacak. Kanyon bu yaz  çocuklara yarışmalar, atölyeler ve birbirinden eğlenceli aktivitelerle en güzel yaz tatili hediyesini sunacak.
İSF boyunca Datça Murat Çiftliği’nin taptaze ürünleri ve yeni yüzü ile Organikanyon her Cuma Kanyon’da tezgah açacak. 

Her yaşa ve zevke hitap eden tüm bu etkinliklerin yanı sıra; mağazalardaki İstanbul Shopping Fest’e özel indirimler ile Temmuz ayında Kanyon’da alışveriş keyfi dolu dolu yaşanacak.

Mall of İstanbul
2 Temmuz 2016 Cumartesi günü Mall of İstanbul’da düzenlenecek ‘İstanbul Shopping Fest Efsane İndirim Günü’nde 350 mağazada binlerce marka saat 21:00-24:00 arasında çok özel fiyatlar ve indirim oranları ile satışa sunulacak. 
Mall of İstanbul, Efsane İndirim Günü’nde saat 21.15’te Türkiye’nin en sevilen pop müzik sanatçılarından Murat Boz’u da ağırlayacak. Murat Boz açık hava konseri ile Mall of İstanbul ziyaretçilerine keyifli bir yaz akşamı yaşatacak. 

4 metrelik boyuyla Türkiye’nin en büyük Karagöz ve Hacivat kuklalarının gösterisi, ünlü isimlerin rol aldığı ‘Hoş geldin Ramazan’ adlı ortaoyunu ve İstanbul’dan Şarkılar Grubu’nun doğu ile batı kültürünü harmanladığı müzik dinletisi Efsane İndirim Günü kapsamında Mall of İstanbul’da sahne alacak etkinliler arasında. Dans şovlarıyla beğeni toplayan MOİ Gösteri Grubu da alışverişe eğlence katacak.

Kidz TV ekranlarından tanınan çocukların sevdiği karakterler; Arı Maya, Alvin & Britany, Robin Hood, Heidi ve Avrupa’nın en büyük kapalı eğlence kolonisi MOİPARK’ın eğlenceli karakterleri de festival kapsamında 16-24 Temmuz tarihlerinde eğlenceye eşlik edecek. Ayrıca, İstanbul Shopping Fest dönemi boyunca Mall of İstanbul’un ‘facebook.com/mallofistanbul’ resmi Facebook hesabından ve ‘mallof_istanbul’ resmi Instagram hesabından düzenlenecek yarışmalar ile çeşitli hediyeler kazanma şansı da yakalanabilecek.

ÖzdilekPark
Tüm alışveriş severlerin heyecanla beklediği İstanbul Shopping Fest, ÖzdilekPark'ta eğlence ve keyif dolu sürprizlere dönüşüyor. 1-31 Temmuz tarihleri arasında, birçok sürpriz etkinliğin bir araya geleceği ÖzdilekPark'ta, eğlence hiç bitmiyor. Eğlencenin yanı sıra, ÖzdilekPark'taki mağazalar da, yapacakları etkinlikler, indirimler ve sürprizlerle bu keyfi ikiye katlıyor. ÖzdilekPark’ın nefes aldıran yemyeşil terasları, festival boyunca en keyifli alışveriş molalarınızı yaşamanızı sağlayacak. 3-9 yaş arasındaki çocuklar için özel olarak dizayn edilen Playtime Çocuk Eğlence ve Emanet Alanı’nda ise çocuklar vaktin nasıl geçtiğini anlayamayacak.
Türk pop müziğinin en sevilen isimlerinden İrem Derici, 23 Temmuz Cumartesi günü İstanbul Shopping Fest kapsamında bir konser verecek. Alışverişe eğlence katmak isteyenler, saat 17:00’de başlayacak İrem Derici konserini  ÖzdilekPark’ta izleyebilir.
 
Palladium Ataşehir
Temmuz ayı boyunca İSF kapsamında alışverişe eğlence katacak Palladium Ataşehir’de festival açılışı Gencer Savaş Bandosu ile olacak. Sergilediği şovlarla Türkiye’nin en keyifli bandoları arasında yer alan ekip festival coşkusunu Ataşehir’e taşıyacak. 

Festival boyunca her hafta sonu DJ performanları ve konserlerin yanı sıra  Palladium Pop Up Shop AVM ziyaretçileriyle olacak. Tasarım markaların özel ürünleriyle yer alacağı Pop Up Shop’ta toplam 15 marka yer alacak. Festival etkinlikleri kapsamında ‘Moda Tasarım Sergisi’,  minik ziyaretçiler için eğlenceli aktiviteler de Palladium’da yer alacak.

Zorlu Center
Zorlu Center, İSF kapsamında modadan spora bir dizi etkinliğe ev sahipliği yapacak. Açık Pazar’da ziyaretçiler, pazara özel hazırlanan çadırlarda sergilenen birbirinden renkli ürünler ile İstanbul Shopping Fest boyunca 12:00-21:00 saatleri arasında açık havada alışverişin keyfine doyacak. Açık Pazar’da hiç bitmeyecek canlı müzik performansları da ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatacak. 

Festival boyunca açık havada film keyfi yaşatacak olan Zorlu Center son dönemde vizyona girmiş  büyük beğeni toplayan filmleri ücretsiz olarak misafirleriyle buluşturacak. Ziyaretçiler aynı zamanda dev ekranlarda Euro 2016 maçlarını da takip edebilme fırsatı bulacak

FUAR DÜNYASI DERGİSİ ÖZEL RÖPORTAJ

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi