Türk Kadını Başarısını Kore’de Tescilledi!

Türk Kadını Başarısını Kore’de Tescilledi!

Bu yıl 9’uncusu gerçekleştirilen Kore Uluslararası Kadın Buluşçuları Fuarı’na 3 farklı buluş ile katılan buluşçularımız, Kore Patent Ofisi Özel Ödülü’nün yanı sıra altın, gümüş ve bronz madalya almaya hak kazandı.

Bu yıl 9’uncusu gerçekleştirilen Kore Uluslararası Kadın Buluşçuları Fuarı’na 3 farklı buluş ile katılan buluşçularımız, Kore Patent Ofisi Özel Ödülü’nün yanı sıra altın, gümüş ve bronz madalya almaya hak kazandı. Güney Kore’nin Seul kentinde gerçekleştirilen fuara, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Türk kadın buluşçuları damga vurdu. 3 kadın buluşçumuzun Destek Patent ile iş birliği halinde gerçekleştirdiği bu önemli yolculuğun kazananı yine Türkiye oldu.
 
Kore Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarı, kadın buluşçuların buluşlarının tanıtılması, bilgi ve tecrübelerin paylaşılması, uygun iş fırsatlarının yaratılması, ekonomik faaliyetlerin fikri mülkiyet hakları ile güvence altına alınarak geliştirilmesi ve kadın buluşçuların desteklerle teşvik edilmesi amacıyla 16-19 Haziran tarihleri arasında Güney Kore’nin Seul kentinde gerçekleşti. Fuar kapsamında ödüllendirilenler arasında 3 Türk kadın buluşçu yer aldı. 
 
Üç Türk buluşu da madalya ile döndü
Fuar’a “Evde beslenen kedi veya köpeklerin ayak ve tuvalet sonrası temizliği cihazı” adlı buluşları ile katılan Yağmur ve Yaprak Sürmeli, altın madalya ve Kore Patent Ofisi Özel Ödülü’nü almaya hak kazandı. Yağmur Sürmeli ve Yaprak Sürmeli çok fonksiyonlu bu cihazları ile evde beslenen kedi veya köpeklerin ayak ve tuvalet sonrası temizliğini fazlasıyla kolaylaştırıyor.
 
“Anne sütündeki zararlı maddeleri uzaklaştıran filtre” buluşu ile Prof. Dr. Tuğba Tunalı Akbay ise fuardan gümüş madalya ile döndü. Akbay bu buluşu ile anne sütünü arındırmayı amaçlamış. Anne sütüne geçen ve bebeğin sağlığını tehdit eden her türlü gıda katkı maddesi, tütün ve tütün ürünlerinden kaynaklanan zararlı kimyasallar, aflatoksinler, alkol, ilaçlar ve tarım ilaçları ile bunların yıkım ürünlerini süzebilen buluş, annenin sağdığı sütü spesifik filtreden geçirerek bebek için zararlı maddelerin filtrede tutunmasını sağlıyor. 
 
Fuar’a katılım sağlayan bir diğer Türk kadın buluşçumuz olan Şebnem Özen ise “Kozmetik alanında kullanılan hücre yenileyici su ve elde etme yöntemi” adlı buluşu ile Bronz Madalya kazandı. Şebnem Özen bu buluşu ile tüm kozmetik ürünlerinde su yerine kullanılabilen hücre yenileyici ve kullanıldığı her formülün performansını artıran bir sıvı vadediyor.
 
Geçtiğimiz yıl da 3 farklı Türk buluşu ödüllendirildi
Geçtiğimiz yıl buluşçularımızdan Yeşim Yaprak Uysal’ın “Bir pişirme yöntemi ve yöntemi gerçekleştiren pişirme sistemi” buluşu fuarın en büyük ödülünü kazanmıştı. Diğer buluşçularımızdan Ayşe Duman'ın “Doğumu kolaylaştıran doğum sandalyesi” buluşu kendi kategorisinde altın, Esma Şen'in “Hasta Yıkama Sistemi” buluşu ise gümüş madalya ile ödüllendirilmişti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

24 Şubat 25 Şubat

OTF - Özel Okul Tercih Fuarı

Zorlu Performans Sanatları Merkezi - Beşiktaş İstanbul

BRF Fuarcılık ve Tanıtım Hizmetleri A.Ş.

01 Mart 02 Mart

Educaturk Eğitim ve Kariyer Fuarı

İstanbul Kongre Merkezi

Boyut Fuarcılık Hizmet. Org. Ltd. Şti

06 Mart 07 Mart

Nükleer Santraller Zirvesi ve Fuarı

Pullman Airport Hotel Convention Center İstanbul

INPPS Fuarcılık Ltd. Şti

21 Mart 25 Mart

Doğu Marmara Kozmetik ve Kişisel Bakım F

Kocaeli BB Uluslararası Fuar Merkezi İzmit

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş.

28 Mart 29 Mart

Akıllı Şehirler Konferansı ve Fuarı

JW Marriott Hotel Ankara

MCI Fuarcılık Dış Ticaret Ltd. Şti

29 Mart 01 Nisan

6.İskele ve Kalıp ve Hareketli Platform

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

29 Mart 31 Mart

No Dig Expo Turkey- Altyapı ve Kazısız T

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

05 Nisan 07 Nisan

18 Yükseköğretim Tanıtım ve Eğitim Fuarı

Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi Antalya

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

05 Nisan 08 Nisan

Elazığ Düğün ve Konsept Fuarı

Fuar ve Sergi Alanı Elazığ

Gelecek Fuarcılık Hizmetleri Kültür Ve Sanat Etkinlikleri Paz. San Ve Tic Ltd. Şti.

12 Nisan 15 Nisan

Afyonkarahisar Tarım Hayvancılık ve Tarı

Kültürpark Belediye Fuar Alanı Afyonkarahisar

ART Fuar Org.Tic Ltd.Şti.

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi