Türk Kadını Başarısını Kore’de Tescilledi!

Türk Kadını Başarısını Kore’de Tescilledi!

Bu yıl 9’uncusu gerçekleştirilen Kore Uluslararası Kadın Buluşçuları Fuarı’na 3 farklı buluş ile katılan buluşçularımız, Kore Patent Ofisi Özel Ödülü’nün yanı sıra altın, gümüş ve bronz madalya almaya hak kazandı.

Bu yıl 9’uncusu gerçekleştirilen Kore Uluslararası Kadın Buluşçuları Fuarı’na 3 farklı buluş ile katılan buluşçularımız, Kore Patent Ofisi Özel Ödülü’nün yanı sıra altın, gümüş ve bronz madalya almaya hak kazandı. Güney Kore’nin Seul kentinde gerçekleştirilen fuara, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Türk kadın buluşçuları damga vurdu. 3 kadın buluşçumuzun Destek Patent ile iş birliği halinde gerçekleştirdiği bu önemli yolculuğun kazananı yine Türkiye oldu.
 
Kore Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarı, kadın buluşçuların buluşlarının tanıtılması, bilgi ve tecrübelerin paylaşılması, uygun iş fırsatlarının yaratılması, ekonomik faaliyetlerin fikri mülkiyet hakları ile güvence altına alınarak geliştirilmesi ve kadın buluşçuların desteklerle teşvik edilmesi amacıyla 16-19 Haziran tarihleri arasında Güney Kore’nin Seul kentinde gerçekleşti. Fuar kapsamında ödüllendirilenler arasında 3 Türk kadın buluşçu yer aldı. 
 
Üç Türk buluşu da madalya ile döndü
Fuar’a “Evde beslenen kedi veya köpeklerin ayak ve tuvalet sonrası temizliği cihazı” adlı buluşları ile katılan Yağmur ve Yaprak Sürmeli, altın madalya ve Kore Patent Ofisi Özel Ödülü’nü almaya hak kazandı. Yağmur Sürmeli ve Yaprak Sürmeli çok fonksiyonlu bu cihazları ile evde beslenen kedi veya köpeklerin ayak ve tuvalet sonrası temizliğini fazlasıyla kolaylaştırıyor.
 
“Anne sütündeki zararlı maddeleri uzaklaştıran filtre” buluşu ile Prof. Dr. Tuğba Tunalı Akbay ise fuardan gümüş madalya ile döndü. Akbay bu buluşu ile anne sütünü arındırmayı amaçlamış. Anne sütüne geçen ve bebeğin sağlığını tehdit eden her türlü gıda katkı maddesi, tütün ve tütün ürünlerinden kaynaklanan zararlı kimyasallar, aflatoksinler, alkol, ilaçlar ve tarım ilaçları ile bunların yıkım ürünlerini süzebilen buluş, annenin sağdığı sütü spesifik filtreden geçirerek bebek için zararlı maddelerin filtrede tutunmasını sağlıyor. 
 
Fuar’a katılım sağlayan bir diğer Türk kadın buluşçumuz olan Şebnem Özen ise “Kozmetik alanında kullanılan hücre yenileyici su ve elde etme yöntemi” adlı buluşu ile Bronz Madalya kazandı. Şebnem Özen bu buluşu ile tüm kozmetik ürünlerinde su yerine kullanılabilen hücre yenileyici ve kullanıldığı her formülün performansını artıran bir sıvı vadediyor.
 
Geçtiğimiz yıl da 3 farklı Türk buluşu ödüllendirildi
Geçtiğimiz yıl buluşçularımızdan Yeşim Yaprak Uysal’ın “Bir pişirme yöntemi ve yöntemi gerçekleştiren pişirme sistemi” buluşu fuarın en büyük ödülünü kazanmıştı. Diğer buluşçularımızdan Ayşe Duman'ın “Doğumu kolaylaştıran doğum sandalyesi” buluşu kendi kategorisinde altın, Esma Şen'in “Hasta Yıkama Sistemi” buluşu ise gümüş madalya ile ödüllendirilmişti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi