Expo 2017, geleceğin enerji türlerini açıkladı!

Expo 2017, geleceğin enerji türlerini açıkladı!

Uluslararası Fuar Federasyonu’nun (BIE) organize ettiği en büyük fuar olan EXPO 2017 için 22 Kasım 2012’de Paris’te yapılan oylamada Brezilya, Kanada, Rusya ve Türkiye gibi ülkelerin adaylıkları kabul görmezken, Liege ve Astana arasında geçen final yarışında kazanan taraf ‘Geleceğin Enerjisi’ sloganıyla adaylığını sunan Kazakistan olmuştu. Pek çok yorumcuya göre Kazakistan’ı öne geçiren ise proje için seçilen tema yani ‘Geleceğin Enerjisi’ idi.

Kazakistan hükümeti her fırsatta istikrarlı ekonomik büyüme ve kalkınma için ‘yeşil’ ekonomiye geçiş sürecini hızlandırmak istediklerini, Expo 2017’yi ulusal bir proje olarak gördüklerini ve bunun ülkeleri için bir fuardan daha ziyade yeşil teknolojilerin ve yeni enerji kaynaklarının kullanımını teşvik edecek büyük bir fırsat olduğunu dile getirdiler. Dizayn sürecinde ise tasarımcılardan bu doğrultuda tasarımlar beklediklerini belirttiler. Proje tasarımı için düzenlenen, aralarında Zaha Hadid, UNStudio, Snøhetta ve Safdie Architects gibi ünlü isimlerin yer aldığı 45 Uluslararası mimarlık ofisinin katıldığı tasarım yarışmasını ise sürdürülebilir yaşamın ilkelerine uygun akıllı bir şehir tasarlayan  Adrian Smith & Gordon Gill kazanmıştı. 

AS+GG’ye ait 173 hektarlık bir alanı kapsayan tasarımda binalar, çatı yüzeyine entegre edilen güneş panelleri ile kendi elektriğini üretirken tüm atıkların da geri dönüşümü için en uygun akıllı geri dönüşüm sistemleri ile donatılmış durumda. Yeşil alanlara kurulan rüzgar türbinlerinden ve çatılarda dağıtık bir şekilde üretilen tüm bu enerjinin yönetimi ise kurulan akıllı şebeke sistemi ile sağlanıyor. Yaklaşık 1,6 milyar $’a mal olan projenin hayata geçmesiyle beklenen, diğer ülkelerin kötü tecrübelerinden de çıkarılan derslerle, Expo sonrasında da bölgenin yükselen bir yaşam alanı olarak değer görmesi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi