Tam fuar arifesinde bütün personele izin

Tam fuar arifesinde bütün personele izin

 Enternasyonal ı’nda geçen yılki katılımcı sayısındaki düşüşün tekrarlanmaması için çalışmalarını yoğunlaştırması beklenen İZFAŞ organizasyonun başlamasına kısa bir süre kala neredeyse tüm personelini izne yolladı
 Enternasyonal ı (İEF) 26 Ağustos'ta 85. defa kapılarını açmaya hazırlanırken, Büyükşehir Belediyesi'nin fuarcılık şirketi İZFAŞ'ta izin şoku yaşandı. Geçen yıl İEF'ye katılımcı ülke, firma ve ziyaretçi sayısındaki düşüş nedeniyle eleştirilen İZFAŞ'tan bu kez daha yoğun bir tempoda pazarlama çalışması yürütmesi beklenirken, personelin tamamına yakınını zorunlu olarak ücretli izne gönderildi. 85. İEF için hazırlıkların artan tempoda sürdürülmesi beklenirken, personelin zorunlu olarak ücretli izne çıkarılması büyük şaşkınlığa yol açtı. Onur konuğu ilin Manisa, onur konuğu ülkenin ise Malezya olarak belirlendiği 85. İEF öncesi 80'e yakın personelin izne çıkarılmasıyla, fuara ilkin pazarlama çalışmaları durma noktasına geldi. Geçen yılki katılımda düşüşün bir kez daha yaşanmaması için mesainin artırılması gerekirken, organizasyona sayılı günler kala alınan bu karar personel arasında da huzursuzluk yarattı. Ücretli izin sürelerinin kıdeme göre değiştiği, uzun yıllardır İZFAŞ'ta çalışan ve yoğun tempo nedeniyle fazla izin kullanamayan personelin 3, kuruma yeni başlayanların ise 2 hafta ücretli izne çıkarıldığı öğrenildi. Zorunlu izne çıkarma kararına kurumdaki yeni yapılanma ve biriken yıllık izinler gerekçe gösterdi.

PERSONEL RAHATSIZ
İZFAŞ'ta çalışan personelin örgütlü olduğu Sosyal İş Sndikası İzmir Şube Başkanı Müfit Ereş, personelin gerek fuar takviminin yoğunluğundan gerekse aldıkları ücret bakımından personelin yıllık izin yerine geçmişte çalışmayı tercih ettiğini, bunun sonucu olarak da ücretli yıllık izinlerinin biriktiğini belirterek, "Zorunlu ücretli izin kararı sonrası bazı arkadaşlarımız bize gelip uygulamadan duydukları rahatsızlığı ifade etti. Biz de kendilerine asıl işverenin çalışanları yasal hak olan yıllık izne çıkarmamasının kabul edilemez olduğunu ifade ettik" diye konuştu.

FİRMALAR TERK ETMİŞTİ
28 Ağustos-6 Eylül 2015'te yapılan 84. İzmir Enternasyonal Fuarı'nda, 83. İEF'de stant açan firmaların büyük bölümü yer almamış, kan kaybı katılımcı ülkelerin delegasyonlarına da yansımıştı. 83. İEF'de bakan düzeyinde katılım sağlayan birçok ülke geçen sene daha düşük seviyede katılmayı tercih etmişti. Katılımcı firma ve yabancı delegasyon sayısındaki erozyon, ziyaretçi sayısına da yansımıştı. Fuara ilginin az olması katılımcı firmaların da umdukları iş bağlantılarını yapamamasına neden olmuş, zarar eden bazı firmalar fuarın bitmesini beklemeden daha 5. gün stant paralarını geri alarak İEF'yi terk etmişti. Fuar süresince katılımcı sayısının beklenenin çok altında kalması İZFAŞ yönetimini de sıkıntıya sokmuştu. Fuarı açık kaldığı 10 günlük zaman zarfında kaç kişinin ziyaret ettiği merak konusu olurken önceki yıllarda fuar kapandıktan hemen sonra ziyaretçi sayısını açıklayan İZFAŞ, 84. İEF sonrası bu konuda suskun kalmıştı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

21 Mart 25 Mart

Doğu Marmara Kozmetik ve Kişisel Bakım F

Kocaeli BB Uluslararası Fuar Merkezi İzmit

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş.

28 Mart 29 Mart

Akıllı Şehirler Konferansı ve Fuarı

JW Marriott Hotel Ankara

MCI Fuarcılık Dış Ticaret Ltd. Şti

29 Mart 01 Nisan

6.İskele ve Kalıp ve Hareketli Platform

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

29 Mart 31 Mart

No Dig Expo Turkey- Altyapı ve Kazısız T

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

05 Nisan 07 Nisan

18 Yükseköğretim Tanıtım ve Eğitim Fuarı

Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi Antalya

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

05 Nisan 08 Nisan

Elazığ Düğün ve Konsept Fuarı

Fuar ve Sergi Alanı Elazığ

Gelecek Fuarcılık Hizmetleri Kültür Ve Sanat Etkinlikleri Paz. San Ve Tic Ltd. Şti.

12 Nisan 15 Nisan

Afyonkarahisar Tarım Hayvancılık ve Tarı

Kültürpark Belediye Fuar Alanı Afyonkarahisar

ART Fuar Org.Tic Ltd.Şti.

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi