Tam fuar arifesinde bütün personele izin

Tam fuar arifesinde bütün personele izin

 Enternasyonal ı’nda geçen yılki katılımcı sayısındaki düşüşün tekrarlanmaması için çalışmalarını yoğunlaştırması beklenen İZFAŞ organizasyonun başlamasına kısa bir süre kala neredeyse tüm personelini izne yolladı
 Enternasyonal ı (İEF) 26 Ağustos'ta 85. defa kapılarını açmaya hazırlanırken, Büyükşehir Belediyesi'nin fuarcılık şirketi İZFAŞ'ta izin şoku yaşandı. Geçen yıl İEF'ye katılımcı ülke, firma ve ziyaretçi sayısındaki düşüş nedeniyle eleştirilen İZFAŞ'tan bu kez daha yoğun bir tempoda pazarlama çalışması yürütmesi beklenirken, personelin tamamına yakınını zorunlu olarak ücretli izne gönderildi. 85. İEF için hazırlıkların artan tempoda sürdürülmesi beklenirken, personelin zorunlu olarak ücretli izne çıkarılması büyük şaşkınlığa yol açtı. Onur konuğu ilin Manisa, onur konuğu ülkenin ise Malezya olarak belirlendiği 85. İEF öncesi 80'e yakın personelin izne çıkarılmasıyla, fuara ilkin pazarlama çalışmaları durma noktasına geldi. Geçen yılki katılımda düşüşün bir kez daha yaşanmaması için mesainin artırılması gerekirken, organizasyona sayılı günler kala alınan bu karar personel arasında da huzursuzluk yarattı. Ücretli izin sürelerinin kıdeme göre değiştiği, uzun yıllardır İZFAŞ'ta çalışan ve yoğun tempo nedeniyle fazla izin kullanamayan personelin 3, kuruma yeni başlayanların ise 2 hafta ücretli izne çıkarıldığı öğrenildi. Zorunlu izne çıkarma kararına kurumdaki yeni yapılanma ve biriken yıllık izinler gerekçe gösterdi.

PERSONEL RAHATSIZ
İZFAŞ'ta çalışan personelin örgütlü olduğu Sosyal İş Sndikası İzmir Şube Başkanı Müfit Ereş, personelin gerek fuar takviminin yoğunluğundan gerekse aldıkları ücret bakımından personelin yıllık izin yerine geçmişte çalışmayı tercih ettiğini, bunun sonucu olarak da ücretli yıllık izinlerinin biriktiğini belirterek, "Zorunlu ücretli izin kararı sonrası bazı arkadaşlarımız bize gelip uygulamadan duydukları rahatsızlığı ifade etti. Biz de kendilerine asıl işverenin çalışanları yasal hak olan yıllık izne çıkarmamasının kabul edilemez olduğunu ifade ettik" diye konuştu.

FİRMALAR TERK ETMİŞTİ
28 Ağustos-6 Eylül 2015'te yapılan 84. İzmir Enternasyonal Fuarı'nda, 83. İEF'de stant açan firmaların büyük bölümü yer almamış, kan kaybı katılımcı ülkelerin delegasyonlarına da yansımıştı. 83. İEF'de bakan düzeyinde katılım sağlayan birçok ülke geçen sene daha düşük seviyede katılmayı tercih etmişti. Katılımcı firma ve yabancı delegasyon sayısındaki erozyon, ziyaretçi sayısına da yansımıştı. Fuara ilginin az olması katılımcı firmaların da umdukları iş bağlantılarını yapamamasına neden olmuş, zarar eden bazı firmalar fuarın bitmesini beklemeden daha 5. gün stant paralarını geri alarak İEF'yi terk etmişti. Fuar süresince katılımcı sayısının beklenenin çok altında kalması İZFAŞ yönetimini de sıkıntıya sokmuştu. Fuarı açık kaldığı 10 günlük zaman zarfında kaç kişinin ziyaret ettiği merak konusu olurken önceki yıllarda fuar kapandıktan hemen sonra ziyaretçi sayısını açıklayan İZFAŞ, 84. İEF sonrası bu konuda suskun kalmıştı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

16 Ocak 19 Ocak

IF Wedding Fashion İzmir

Fuar İzmir - Gaziemir İzmir

İZFAŞ İzmir Fuarcılık Hizmet. Kültür ve Sanat İşleri. Tic.A.Ş

16 Ocak 20 Ocak

Gapfood 14.Gıda, Gıda Teknolojileri ve A

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Akort Tanıtım Organizasyon ve Fuarcılık Ltd. Şti.

16 Ocak 20 Ocak

Gaptarım Tarım, 9.Tarım Teknolojileri ve

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Akort Tanıtım Organizasyon ve Fuarcılık Ltd. Şti.

17 Ocak 20 Ocak

Anfaş Hotel Equipment - 29.Uluslararası

Antalya Fuar Merkezi

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

17 Ocak 20 Ocak

Anfaş Food Product - 25.Uluslararası Gı

Antalya Fuar Merkezi

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

18 Ocak 21 Ocak

Exponazagro Tarım, Hayvancılık, ve Gıda

Nazilli Eşref Özel Kapalı Çok Amaçlı Alanı Aydın

Elit Fuarcılık Hizmetleri Ltd.Şti.

23 Ocak 28 Ocak

CNR İMOB 2018- İstanbul Mobilya Fuarı

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

25 Ocak 28 Ocak

EMITT 2018 22.Doğu Akdeniz Uluslararası

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi İstanbul

E Uluslararası Fuar ve Tanıtım Hizmetleri A.Ş.

Özel Röportaj

Yazarlar

2015 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi