Tam fuar arifesinde bütün personele izin

Tam fuar arifesinde bütün personele izin

 Enternasyonal ı’nda geçen yılki katılımcı sayısındaki düşüşün tekrarlanmaması için çalışmalarını yoğunlaştırması beklenen İZFAŞ organizasyonun başlamasına kısa bir süre kala neredeyse tüm personelini izne yolladı
 Enternasyonal ı (İEF) 26 Ağustos'ta 85. defa kapılarını açmaya hazırlanırken, Büyükşehir Belediyesi'nin fuarcılık şirketi İZFAŞ'ta izin şoku yaşandı. Geçen yıl İEF'ye katılımcı ülke, firma ve ziyaretçi sayısındaki düşüş nedeniyle eleştirilen İZFAŞ'tan bu kez daha yoğun bir tempoda pazarlama çalışması yürütmesi beklenirken, personelin tamamına yakınını zorunlu olarak ücretli izne gönderildi. 85. İEF için hazırlıkların artan tempoda sürdürülmesi beklenirken, personelin zorunlu olarak ücretli izne çıkarılması büyük şaşkınlığa yol açtı. Onur konuğu ilin Manisa, onur konuğu ülkenin ise Malezya olarak belirlendiği 85. İEF öncesi 80'e yakın personelin izne çıkarılmasıyla, fuara ilkin pazarlama çalışmaları durma noktasına geldi. Geçen yılki katılımda düşüşün bir kez daha yaşanmaması için mesainin artırılması gerekirken, organizasyona sayılı günler kala alınan bu karar personel arasında da huzursuzluk yarattı. Ücretli izin sürelerinin kıdeme göre değiştiği, uzun yıllardır İZFAŞ'ta çalışan ve yoğun tempo nedeniyle fazla izin kullanamayan personelin 3, kuruma yeni başlayanların ise 2 hafta ücretli izne çıkarıldığı öğrenildi. Zorunlu izne çıkarma kararına kurumdaki yeni yapılanma ve biriken yıllık izinler gerekçe gösterdi.

PERSONEL RAHATSIZ
İZFAŞ'ta çalışan personelin örgütlü olduğu Sosyal İş Sndikası İzmir Şube Başkanı Müfit Ereş, personelin gerek fuar takviminin yoğunluğundan gerekse aldıkları ücret bakımından personelin yıllık izin yerine geçmişte çalışmayı tercih ettiğini, bunun sonucu olarak da ücretli yıllık izinlerinin biriktiğini belirterek, "Zorunlu ücretli izin kararı sonrası bazı arkadaşlarımız bize gelip uygulamadan duydukları rahatsızlığı ifade etti. Biz de kendilerine asıl işverenin çalışanları yasal hak olan yıllık izne çıkarmamasının kabul edilemez olduğunu ifade ettik" diye konuştu.

FİRMALAR TERK ETMİŞTİ
28 Ağustos-6 Eylül 2015'te yapılan 84. İzmir Enternasyonal Fuarı'nda, 83. İEF'de stant açan firmaların büyük bölümü yer almamış, kan kaybı katılımcı ülkelerin delegasyonlarına da yansımıştı. 83. İEF'de bakan düzeyinde katılım sağlayan birçok ülke geçen sene daha düşük seviyede katılmayı tercih etmişti. Katılımcı firma ve yabancı delegasyon sayısındaki erozyon, ziyaretçi sayısına da yansımıştı. Fuara ilginin az olması katılımcı firmaların da umdukları iş bağlantılarını yapamamasına neden olmuş, zarar eden bazı firmalar fuarın bitmesini beklemeden daha 5. gün stant paralarını geri alarak İEF'yi terk etmişti. Fuar süresince katılımcı sayısının beklenenin çok altında kalması İZFAŞ yönetimini de sıkıntıya sokmuştu. Fuarı açık kaldığı 10 günlük zaman zarfında kaç kişinin ziyaret ettiği merak konusu olurken önceki yıllarda fuar kapandıktan hemen sonra ziyaretçi sayısını açıklayan İZFAŞ, 84. İEF sonrası bu konuda suskun kalmıştı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

25 Eylül 30 Eylül

Diyarbakır 6.Kitap Fuarı 2018

Tüyap Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

CNR HOME&DESIGN

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Pozitif Fuarcılık A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

Hometex 2018

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

5.Uluslararası Sleep Well Expo 2018

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Voli Fuar Hizmetleri A.Ş.

26 Eylül 30 Eylül

Samsun 4.Tarım Fuarı 2018

Tüyap Samsun Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

27 Eylül 29 Eylül

4.Uluslararası Tekstil ve Konfeksiyon Ma

Kahramanmaraş Belediye Fuar Merkezi

ECR Fuarcılık Ltd. Şti

27 Eylül 29 Eylül

Promosyon Show İstanbul Fuarı

Pulman Convention Center- Yenibosna İstanbul

Sky Fuarcılık A.Ş.

27 Eylül 29 Eylül

İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı İstanbul

Afanya Fuarcılık Ltd. Şti

27 Eylül 30 Eylül

İzmir Emlak Gayrımenkul ve Yatırım Fuarı

Fuar İzmir Alanı - Gaziemir

Elit Fuarcılık Hizmetleri Ltd.Şti.

27 Eylül 30 Eylül

AIREX -İstanbul Airshow 12.Uluslarar

Atatürk Havalimanı A 14 Apronu İstanbul

MİNT Fuarcılık ve Organizasyon A.Ş.

27 Eylül 30 Eylül

9.Van Turizm ve Seyahat Fuarı

Ortadoğu Expo Fuar ve Kongre Merkezi Van

Ajansasya Fuarcılık Org. Ltd. Şti.

27 Eylül 30 Eylül

Farmers' Fairs -Batı Karadeniz 3.Gıda,

Çaycuma Fuar Alanı Zonguldak

Expolink Fuarcılık Hizmetleri Tic.A.Ş.

27 Eylül 30 Eylül

Türk Diş Hekimleri Birliği Expodental 20

ATO Kongre ve Sergi Sarayı Ankara

Türk Diş Hekimleri Birliği Fuar ve Org. Ltd. Şti.

28 Eylül 07 Ekim

Manisa Kitap Fuarı

Manisa Belediyesi Fuar Merkezi

SNS Fuarcılık Tan. Org. Rek. Yay. San. Tic. Ltd. Şti

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi