Tatvan Doğu Anadolu Fuarı 48.kez kapılarını açtı

Tatvan Doğu Anadolu Fuarı 48.kez kapılarını açtı

Bitlis’in TatVan ilçesinde ilk olarak 1968 yılında “Doğu Sanayi Sergisi” adıyla açılan Tatvan Doğu Anadolu Fuarı Kültür ve Sanat Festivali bu yıl 48. kez kapılarını ziyaretçilere açtı.

Tatvan Belediyesi ve Tatvan Kaymakamlığının katkılarıyla açılan Tatvan Doğu Anadolu Fuarı Kültür ve Sanat Festivali belediye binası önünden yoğun bir katılımla fuar alanına kadar düzenlenen kortej yürüyüşü ile başladı. Kortej yürüyüşünün ardından ise fuar alanında halk oyunları gösterisi sunularak, açılış konuşmaları gerçekleştirildi. Törende konuşan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bitlis Milletvekili Vedat Demiröz, fuarın hayırlı olmasını dileyerek, organizasyonda emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

Konuşmasında Tatvan’ın çevre yolu işi ve yapılma sözü verilen havaalanına da değinen Demiröz, “Bence öncelik çevre yolumuzun ihalesinin yapılması, Tatvan’ın şehir merkezinde trafik sıkıntısından kurtulmasıdır. Bu konuyu bakanlarımızla ve sayın başbakanımızla görüşüyoruz. İnşallah bu sorunu en kısa zamanda çözeceğiz. Havaalanı ile ilgili pankartı gördüm. En kısa zamanda inşallah bununla ilgili verilen söz tutulur. Önceki Sayın başbakanımızın verdiği sözü inşallah yeni başbakanımız yerine getirecek ve bu sayede Bitlisimiz, Tatvanımız havaalanına kavuşacaktır” diye konuştu.

Bitlis Valisi AHMET ÇINAR ise, tanıtım noktasında düzenlenen fuar etkinliklerinin önemine vurgu yaparak, “Fuarlar ekonomik bir katkı sağlıyor. Ekonomik anlamda girişimciliğe bir dinamiklik katıyor. Toplumun hayatına bir renk katıyor. En çokta huzurumuza katkı katıyor. Tatvan’da sağa dönüyorsunuz Nemrut Dağı, sola dönüyorsunuz Vangölü ve Süphan Dağını görüyorsunuz. Yani kısacası buraya gelip görülebilecek çok güzel değerler var. 2014 yılında 600 bine yakın yerli turist bölgemizi ziyaret etmiş, aynı zamanda 60 bine yakında yabancı turist bölgemizi ziyaret etmiştir. Her şet çok güzel giderken, bir anda bütün ülkenin başına bela olan, insanlığın başına bela olan terör belası bütün Türkiye’nin ve aynı zamanda bölgemizdeki insanların huzurunu kaçırmıştır” dedi.

Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy ise, bu yıl 48. kez açılışını gerçekleştirdikleri fuarın hayırlı olmasını diledi. İlçe olarak fuar süresinde bir birinden farklı etkinlik ve yarışmalara ev sahipliği yapacaklarını kaydeden Başkan Aksoy, “Yaklaşık yarım asırdır devam eden fuarımız ilçemizde ilk kez 1968 yılında Doğu Sanayi Sergisi olarak açılmış olup aynı yıl alınan bir kararla Tatvan Doğu Anadolu Fuarı adını almıştır. İlk açıldığı günden bu yana her yıl geleneksel olarak belirli tarihlerde açılan fuarımız daha sonradan kültür, sanat, spor ve benzeri etkinliklere hitap edecek büyüklüğe ulaşmış ve Tatvan Doğu Anadolu Fuarı Kültür ve Sanat Festivali ismini almıştır. Bu anlamda Fuarımız, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Bu yıl 48’incisini düzenlediğimiz fuarımızın daha kapsamlı olarak her sektöre hitap edebilmesi ve sadece bölgesel ekonomiye değil ülke ekonomisine de katkıda bulunması için program akışında bazı değişikler yaptık. Bunun içinde Fuarımıza ülkenin her bölgesinden farklı alanlarda ticaret yapan esnaflarımızı davet ettik. Fuarımızda turizm, sanayi, tarım ve benzeri sektörlere yer vererek fuarımızın misyonunu genişletip her kesime hitap etmeyi amaçladık.

20 gün boyunca devam edecek olan fuarımızda Nemrut Dağı ve Krater Gölü yayla şenlikleri, Van Gölü su sporları aktiviteleri, tiyatro oyunları, halk oyunları gösterileri, konserler, sergiler ve turnuvalar gibi birçok kültürel, sanatsal ve spor aktiviteleri düzenlenecektir. Bu anlamda, fuarımızın bölgede örnek gösterilecek bir organizasyon olmasını hedefliyoruz. Bu vesile ile 48. Tatvan Doğu Anadolu Fuarı Kültür ve Sanat Festivali, İşletme ve Feribot Parklarının tüm hemşerilerimize hayırlı olmasını diliyorum" şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından 20 gün süreyle devam edecek olan 48. Tatvan Doğu Anadolu Fuarı ve yapımı tamamlanan İşletme ve Feribot parklarının toplu açılışı gerçekleştirilerek fuar alanı ve stantlar gezildi. Öte yandan, çevre il ve ilçelerden de yoğun katılımın olduğu fuarda 30 Temmuz 2016 tarihine kadar devam edecek olan 48. Tatvan Doğu Anadolu fuarı, her gün bir birinden farklı etkinlik ve yarışmalara ev sahipliği yapacak. Düzenlenen fuar açılışına AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bitlis Milletvekili Vedat Demiröz, Bitlis Valisi Ahmet Çınar, Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, İlçe Kaymakamları, belediye başkanları, STK temsilcileri, kamu kurum amirleri, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi