Fuarcılıkta süper lige çıkıyoruz

Fuarcılıkta süper lige çıkıyoruz

İstanbul Fuar Merkezi, 500 milyon dolarlık yatırımla 700 bin metrekarelik fuar alanına dönüşüyor. İstanbul Dünya Ticaret Merkezi bünyesinde hizmet verecek alan, Avrupa’nın en modern, Türkiye’nin ise en büyük fuar alanı olacak.

İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (İDTM), Türkiye’nin en büyük fuar alanı yatırımına imza atıyor. İDTM, 500 milyon dolarlık yatırımla Türkiye’nin ve havzanın en büyük fuar alanını yapacak. 65 bin metrekarelik mevcut alana sahip İstanbul Fuar Merkezi, yeni düzenlemelerle 700 bin metrekarelik fuar alanına dönüştürülecek. Yeni fuar alanı yatırımının üç etap halinde gerçekleştirilmesi planlanıyor. Geçtiğimiz yıl Ekim ayında startı verilen dev yatırımın 300 bin metrekareyi aşan kısmı fuar alanlarına ayrılacak. 35 bin metrekarelik alanda ise 365 gün hayatın devam edeceği alışveriş merkezi, restoran ve kafelerin yer alacağı bir yaşam merkezi bulunacak.  Yeni fuar alanı, tamamen insana ve doğaya saygılı, verimliliği yüksek Yeşil Bina standartlarında inşa edilecek ve Leed Sertifikası sahibi olacak. 

Hedef İstanbul’u yukarı taşımak

Yeni fuar alanı, İDTM’nin sahibi olduğu İş Merkezi, WOW Otelleri ve WOW Kongre Merkezi’nin de içinde bulunduğu dev kompleks içinde yer alacak. Projenin, İstanbul’u Avrupa’da en çok rağbet gören fuar, toplantı ve kongre şehri haline getirerek Türkiye’yi fuarcılığın süper ligine taşıması hedefleniyor. 

İbrahim Çağlar: Fuarcılığın başkenti İstanbul olacak

İstanbul Ticaret Odası Başkanı ve İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (İDTM) Başkan Vekili İbrahim Çağlar, konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi: "İstanbul'u dünya fuarcılığının başkenti yapmak için yola çıktık. Yeni yatırım bizleri İstanbul'u dünya fuarcılığının başkenti yapma hedefimize bir adım daha yaklaştıracak. Türkiye'nin en büyük fuar merkezine imza atıyoruz. Tamamlandığında Avrupa'nın ilk 10 fuar merkezinden biri olmasını hedefliyoruz. Proje sadece İstanbul'un ve Türkiye'nin değil, Avrupa ve Asya arasındaki iş alanlarının önünde de yepyeni bir sayfa açacak. İstanbul büyürken, fırsatlar artarken, küresel bağlantılar gelişirken, bizim bu değişime uygun olacak adımlar atmamız gerekiyor. Yurt dışından gelip İstanbul'da fuar düzenlemek isteyen organizatörlerin sayısı her yıl artıyor. Bugün İstanbul'daki fuar alanlarının şehrin potansiyellerinin gerisinde, arz talebi karşılayamıyor. Şehrin potansiyellerini ve fırsatlarını gösterdiğinizde, çığ gibi büyüyen ilgiyle karşılaşıyorsunuz. Önümüzdeki yıllarda GSMA, MIPIM gibi uluslararası çok önemli fuarları Türkiye'ye getirmek için büyük fuar alanları olmazsa olmaz. Bu iş bir vizyon değişimidir. Küresel fuarcılık sektörü için büyük bir altyapı inşa ediyoruz. Geleceğe yürüyen Türk fuarcılığının önüne güçlü bir vizyon ortaya koyuyoruz."

Fuar ve kongre turizmi kritik

Türkiye artık sadece deniz ve güneş değil tarih, kültür ve kongre turizmi ile sesini duyuruyor. Turizm sektörünün sıkıntı yaşadığı bir dönemde, kongre ve fuar turizminin önemi giderek artıyor. İDTM bu noktada önemli bir rol üstleniyor. Her yıl binlerce katılımcı firma ve milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayan İstanbul Fuar Merkezi’nin yanı sıra, yabancı yatırımcı ya da ihracatçı ile Türkiye’deki muhtemel paydaşların bir araya getirildiği ikili iş görüşmeleri de İDTM’nin iş turizmi alanında taşıdığı önemi ortaya koyuyor.

Kongre turizminde kişi başı harcama 2.500 dolar

Kongre turizmi için, kaliteli alt ve üst yapı yatırımları şart. İDTM’nin üstlendiği rol bu nedenle büyük önem taşıyor. Kıyı turizminde kişi başına harcama oranı 700-800 dolar iken bu rakam kongre turizminde 2 bin - 2 bin 500 dolar seviyesinde. Türkiye’ye kongre, seminer ve fuar için gelenlerin toplam sayısı 2.4 milyonu geçti. Kongre turizmi gelirleri ise 2.5 milyar doları aştı. Türkiye’yi dünyada 21’inci sıraya yükselten talep, İstanbul’u da 9’uncu sıraya taşıdı. Avrupa’da ise ilk 8 ülkeden biriyiz. 

Yeni Fuar alanında neler olacak? 

Yeni Fuar alanında;
o    6.000 Kişilik Kongre Salonu,
o    50 Kişilik Toplantı Salonu (4 Adet),
o    1.800 Kişilik Yeme İçme Tesisi (3 Adet),
o    Yönetim Odaları (15 Adet),
o    Basın Merkezi,
o    Simultane Tercüme Odaları (4 Adet),
o    Malzeme Depoları (3 Adet),
o    7265 Araçlık Kapalı Otopark,
o    300 Araçlık Açık Otopark bulunacak. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

25 Eylül 30 Eylül

Diyarbakır 6.Kitap Fuarı 2018

Tüyap Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

CNR HOME&DESIGN

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Pozitif Fuarcılık A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

Hometex 2018

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

5.Uluslararası Sleep Well Expo 2018

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Voli Fuar Hizmetleri A.Ş.

26 Eylül 30 Eylül

Samsun 4.Tarım Fuarı 2018

Tüyap Samsun Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

27 Eylül 29 Eylül

4.Uluslararası Tekstil ve Konfeksiyon Ma

Kahramanmaraş Belediye Fuar Merkezi

ECR Fuarcılık Ltd. Şti

27 Eylül 29 Eylül

Promosyon Show İstanbul Fuarı

Pulman Convention Center- Yenibosna İstanbul

Sky Fuarcılık A.Ş.

27 Eylül 29 Eylül

İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı İstanbul

Afanya Fuarcılık Ltd. Şti

27 Eylül 30 Eylül

İzmir Emlak Gayrımenkul ve Yatırım Fuarı

Fuar İzmir Alanı - Gaziemir

Elit Fuarcılık Hizmetleri Ltd.Şti.

27 Eylül 30 Eylül

AIREX -İstanbul Airshow 12.Uluslarar

Atatürk Havalimanı A 14 Apronu İstanbul

MİNT Fuarcılık ve Organizasyon A.Ş.

27 Eylül 30 Eylül

9.Van Turizm ve Seyahat Fuarı

Ortadoğu Expo Fuar ve Kongre Merkezi Van

Ajansasya Fuarcılık Org. Ltd. Şti.

27 Eylül 30 Eylül

Farmers' Fairs -Batı Karadeniz 3.Gıda,

Çaycuma Fuar Alanı Zonguldak

Expolink Fuarcılık Hizmetleri Tic.A.Ş.

27 Eylül 30 Eylül

Türk Diş Hekimleri Birliği Expodental 20

ATO Kongre ve Sergi Sarayı Ankara

Türk Diş Hekimleri Birliği Fuar ve Org. Ltd. Şti.

28 Eylül 07 Ekim

Manisa Kitap Fuarı

Manisa Belediyesi Fuar Merkezi

SNS Fuarcılık Tan. Org. Rek. Yay. San. Tic. Ltd. Şti

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi