Fuarcılıkta süper lige çıkıyoruz

Fuarcılıkta süper lige çıkıyoruz

İstanbul Fuar Merkezi, 500 milyon dolarlık yatırımla 700 bin metrekarelik fuar alanına dönüşüyor. İstanbul Dünya Ticaret Merkezi bünyesinde hizmet verecek alan, Avrupa’nın en modern, Türkiye’nin ise en büyük fuar alanı olacak.

İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (İDTM), Türkiye’nin en büyük fuar alanı yatırımına imza atıyor. İDTM, 500 milyon dolarlık yatırımla Türkiye’nin ve havzanın en büyük fuar alanını yapacak. 65 bin metrekarelik mevcut alana sahip İstanbul Fuar Merkezi, yeni düzenlemelerle 700 bin metrekarelik fuar alanına dönüştürülecek. Yeni fuar alanı yatırımının üç etap halinde gerçekleştirilmesi planlanıyor. Geçtiğimiz yıl Ekim ayında startı verilen dev yatırımın 300 bin metrekareyi aşan kısmı fuar alanlarına ayrılacak. 35 bin metrekarelik alanda ise 365 gün hayatın devam edeceği alışveriş merkezi, restoran ve kafelerin yer alacağı bir yaşam merkezi bulunacak.  Yeni fuar alanı, tamamen insana ve doğaya saygılı, verimliliği yüksek Yeşil Bina standartlarında inşa edilecek ve Leed Sertifikası sahibi olacak. 

Hedef İstanbul’u yukarı taşımak

Yeni fuar alanı, İDTM’nin sahibi olduğu İş Merkezi, WOW Otelleri ve WOW Kongre Merkezi’nin de içinde bulunduğu dev kompleks içinde yer alacak. Projenin, İstanbul’u Avrupa’da en çok rağbet gören fuar, toplantı ve kongre şehri haline getirerek Türkiye’yi fuarcılığın süper ligine taşıması hedefleniyor. 

İbrahim Çağlar: Fuarcılığın başkenti İstanbul olacak

İstanbul Ticaret Odası Başkanı ve İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (İDTM) Başkan Vekili İbrahim Çağlar, konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi: "İstanbul'u dünya fuarcılığının başkenti yapmak için yola çıktık. Yeni yatırım bizleri İstanbul'u dünya fuarcılığının başkenti yapma hedefimize bir adım daha yaklaştıracak. Türkiye'nin en büyük fuar merkezine imza atıyoruz. Tamamlandığında Avrupa'nın ilk 10 fuar merkezinden biri olmasını hedefliyoruz. Proje sadece İstanbul'un ve Türkiye'nin değil, Avrupa ve Asya arasındaki iş alanlarının önünde de yepyeni bir sayfa açacak. İstanbul büyürken, fırsatlar artarken, küresel bağlantılar gelişirken, bizim bu değişime uygun olacak adımlar atmamız gerekiyor. Yurt dışından gelip İstanbul'da fuar düzenlemek isteyen organizatörlerin sayısı her yıl artıyor. Bugün İstanbul'daki fuar alanlarının şehrin potansiyellerinin gerisinde, arz talebi karşılayamıyor. Şehrin potansiyellerini ve fırsatlarını gösterdiğinizde, çığ gibi büyüyen ilgiyle karşılaşıyorsunuz. Önümüzdeki yıllarda GSMA, MIPIM gibi uluslararası çok önemli fuarları Türkiye'ye getirmek için büyük fuar alanları olmazsa olmaz. Bu iş bir vizyon değişimidir. Küresel fuarcılık sektörü için büyük bir altyapı inşa ediyoruz. Geleceğe yürüyen Türk fuarcılığının önüne güçlü bir vizyon ortaya koyuyoruz."

Fuar ve kongre turizmi kritik

Türkiye artık sadece deniz ve güneş değil tarih, kültür ve kongre turizmi ile sesini duyuruyor. Turizm sektörünün sıkıntı yaşadığı bir dönemde, kongre ve fuar turizminin önemi giderek artıyor. İDTM bu noktada önemli bir rol üstleniyor. Her yıl binlerce katılımcı firma ve milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayan İstanbul Fuar Merkezi’nin yanı sıra, yabancı yatırımcı ya da ihracatçı ile Türkiye’deki muhtemel paydaşların bir araya getirildiği ikili iş görüşmeleri de İDTM’nin iş turizmi alanında taşıdığı önemi ortaya koyuyor.

Kongre turizminde kişi başı harcama 2.500 dolar

Kongre turizmi için, kaliteli alt ve üst yapı yatırımları şart. İDTM’nin üstlendiği rol bu nedenle büyük önem taşıyor. Kıyı turizminde kişi başına harcama oranı 700-800 dolar iken bu rakam kongre turizminde 2 bin - 2 bin 500 dolar seviyesinde. Türkiye’ye kongre, seminer ve fuar için gelenlerin toplam sayısı 2.4 milyonu geçti. Kongre turizmi gelirleri ise 2.5 milyar doları aştı. Türkiye’yi dünyada 21’inci sıraya yükselten talep, İstanbul’u da 9’uncu sıraya taşıdı. Avrupa’da ise ilk 8 ülkeden biriyiz. 

Yeni Fuar alanında neler olacak? 

Yeni Fuar alanında;
o    6.000 Kişilik Kongre Salonu,
o    50 Kişilik Toplantı Salonu (4 Adet),
o    1.800 Kişilik Yeme İçme Tesisi (3 Adet),
o    Yönetim Odaları (15 Adet),
o    Basın Merkezi,
o    Simultane Tercüme Odaları (4 Adet),
o    Malzeme Depoları (3 Adet),
o    7265 Araçlık Kapalı Otopark,
o    300 Araçlık Açık Otopark bulunacak. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi