'​İran Pazarına Girmek İçin Büyük Fırsat Van Fuarları '

'​İran Pazarına Girmek İçin Büyük Fırsat Van Fuarları '

Bu yılın ikinci döneminde yapılacak olan fuarlar ile ilgili bir açıklama yapan Ajans Asya fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Güler bu yıl fuarlara çok heyecanlı ve farklı hazırlanıyoruz dedi.

Güler, Ülkemizin şu an  en büyük sıkıntının pazar olduğunu ve bu sıkıntının yanı başımızda yıllık 100 milyar dolarlık ticaret hacmi bulunan tüm dünyanın gözünü diktiği İran pazarıyla çözülebileceğini belirtti.  2023 hedefleri doğrultusunda 35 milyar dolarlık ihracat hedefinin olması  ve iki ülke arasındaki 10 milyar dolarlık tercihli ticaret anlaşmasının bulunması  ayrıca çok büyük bir avantajdır dedi. 

Özellikle ülke  olarak bu fırsatların iyi değerlendirilmesi gerektiğini savunan Güler, bu önemli ve büyük pazarın bölgemizdeki kalkınmayı, üretimi ve istihdamı artıracağını  ayrıca ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağını ifade etti. 2016 yılı içinde Nisan ve Mayıs aylarında iki verimli fuar geçirdiklerini belirten Güler yılın ikinci yarısında üç büyük fuar ve bir Ticaret Zirvesi yapmayı hedeflediklerini belirtti.

Bu yılki fuarlarda hedeflerinin İran pazarı olduğunu belirten Güler, şöyle devam etti;  ambargo sonrası tüm dünyanın gözünü diktiği İran pazarına olan coğrafik ve kültürel yakınlığımız,  sınır komşuluğumuz  bu pazarın iyi değerlendirilmesinde etkili olacaktır ayrıca  ilimizin ve bölgemizin kalkınmasında ülkemizin ihracat rakamlarının yükselmesinde de etkili olacaktır dedi.

Bu amaçla görüşmeler yapmak için ülke turuna çıktıklarını belirten Güler, on günlük seyahatimiz boyunca ilgili bakanlık, kurum, kuruluş ve özel sektörle çok önemli ve verimli görüşmeler yaptıklarını görüşmeler sonucunda 2016 yılı ikinci yarısında  üç fuar ve bir zirve yapmayı kararlaştırdıklarını belirtti. Eylül ayında gerçekleştirmeyi düşündüğümüz, ilimiz ve bölgemiz için son derece önem arz eden turizm fuarı ile bölge ve ülke turizmine  katkı sağlamayı amaçlıyoruz dedi. 
Başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere tüm paydaşların bu fuarda yer almasını sağlayarak büyük bir organizasyonla içinde bulunmuş olduğumuz sıkıntılı sürecin ortadan kaldırılmasını hedeflemekteyiz. İranlı turistlerin ilimize daha fazla rağbet etmelerini sağlamak için organizasyona DAKA desteği ile İran film günleri etkinliği ve İranlı ünlü  bir sanatçının konserini planlamaktayız. Bununla birlikte ulusal bir sanatçı konseri ve bir çok etkinlik ile renkli bir fuar hedeflemekteyiz.

Yine Ekim ayında  Türkiye- İran Ticaret zirvesi ile Sanayi, Ticaret ve İhracat sektörünü Van’da buluşturmayı hedeflediklerini belirten  Güler, dört bakanlık (Ekonomi Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji  Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı)  ile yürütmeyi planladığımız organizasyon 2016 yılının  en büyük ve en verimli etkinliği olacaktır dedi . Zirve ile birlikte organize edeceğimiz İhracat fuarında firmalarımızı ihracata yönlendirerek yeni pazarlar bulmalarını ve  güçlü bağlantılar gerçekleştirmelerini hedeflemekteyiz dedi. 

Kasım ayında Van Asya İpekyolu Sanayi ve Ticaret Tedarikçileri Fuarı ile bölgedeki ticareti geliştirmek, yine bölgedeki sanayici, tüccar ve esnafın kendi aralarında ticaret yapmalarını sağlayarak üretim ve istihdama katkı sağlamayı amaçladıklarını belirti . Güler, son olarak gerçekleştireceğimiz fuarlar ile ülke  ekonomisine  katkı sunmayı,  organizasyonlara  başta İran’dan olmak üzere yurt dışından on bin, toplamda ise iki yüz elli bin ziyaretçi çekmeyi hedeflediklerini belirtti. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

25 Eylül 30 Eylül

Diyarbakır 6.Kitap Fuarı 2018

Tüyap Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

CNR HOME&DESIGN

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Pozitif Fuarcılık A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

Hometex 2018

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

5.Uluslararası Sleep Well Expo 2018

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Voli Fuar Hizmetleri A.Ş.

26 Eylül 30 Eylül

Samsun 4.Tarım Fuarı 2018

Tüyap Samsun Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

27 Eylül 29 Eylül

4.Uluslararası Tekstil ve Konfeksiyon Ma

Kahramanmaraş Belediye Fuar Merkezi

ECR Fuarcılık Ltd. Şti

27 Eylül 29 Eylül

Promosyon Show İstanbul Fuarı

Pulman Convention Center- Yenibosna İstanbul

Sky Fuarcılık A.Ş.

27 Eylül 29 Eylül

İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı İstanbul

Afanya Fuarcılık Ltd. Şti

27 Eylül 30 Eylül

İzmir Emlak Gayrımenkul ve Yatırım Fuarı

Fuar İzmir Alanı - Gaziemir

Elit Fuarcılık Hizmetleri Ltd.Şti.

27 Eylül 30 Eylül

AIREX -İstanbul Airshow 12.Uluslarar

Atatürk Havalimanı A 14 Apronu İstanbul

MİNT Fuarcılık ve Organizasyon A.Ş.

27 Eylül 30 Eylül

9.Van Turizm ve Seyahat Fuarı

Ortadoğu Expo Fuar ve Kongre Merkezi Van

Ajansasya Fuarcılık Org. Ltd. Şti.

27 Eylül 30 Eylül

Farmers' Fairs -Batı Karadeniz 3.Gıda,

Çaycuma Fuar Alanı Zonguldak

Expolink Fuarcılık Hizmetleri Tic.A.Ş.

27 Eylül 30 Eylül

Türk Diş Hekimleri Birliği Expodental 20

ATO Kongre ve Sergi Sarayı Ankara

Türk Diş Hekimleri Birliği Fuar ve Org. Ltd. Şti.

28 Eylül 07 Ekim

Manisa Kitap Fuarı

Manisa Belediyesi Fuar Merkezi

SNS Fuarcılık Tan. Org. Rek. Yay. San. Tic. Ltd. Şti

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi