7.HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER FUARI GİMDES’İN ÖNCÜLÜĞÜNDE...

7.HELAL VE TAYYİB ÜRÜNLER FUARI GİMDES’İN ÖNCÜLÜĞÜNDE...

Organizasyonun helal gıda, helal kozmetik, helal sağlık ürünleri, helal turizm, helal giyim, helal finans, helal perakendecilik sektörleri ile yerli ve yabancı bilişim ve teknoloji sektörlerinin yaklaşık 200 firmasını bir araya getirmesi bekleniyor.

Türkiye'de alanında tek fuar organizasyonu olan Helal ve Tayyib Ürünler Fuarı'nın yedincisi 15-18 ARALIK 2016 tarihleri arasında GİMDES’in öncülüğünde DISCOVER EVENTS Organizasyonu ile İstanbul Kongre Merkezinde, düzenlenecek. 2010 yılında ilk defa düzenlenmesine rağmen büyük ses getiren fuarın ardından, sertifikalı firma sayılarında artışı da göz önüne alındığında bu yıl fuarın çok daha büyük olacağı ve daha çok yerli ve yabancı katılımcı ve satın almacı firmayı bir araya getirmesi bekleniyor. Organizasyonun helal gıda, helal kozmetik, helal sağlık ürünleri, helal turizm, helal giyim, helal finans, helal perakendecilik sektörleri ile yerli ve yabancı bilişim ve teknoloji sektörlerinin yaklaşık 200 firmasını bir araya getirmesi bekleniyor. 

Bu yıl Reisi cumhurumuzun himayesinde Türkiye’de yapılacak en büyük Helal Ekonomi Zirvesi içinde yer alan Helal Expo Fuarı, İstanbul’da gerçekleşktirilecektir. Fuar, çalıştay ve sektör temsilcilerini biraraya getirecek toplantılar ile birlikte ulusal-uluslar arası helal ürünler profesyonellerini ve devletin zirvesini bir araya getirecektir. Her yıl yüzde 100 büyüyen Helal Ürün Pazarı, bu yıl GİMDES’in öncülüğünde, DISCOVER EVENTS organizasyonu ile ICC (İstanbul Kongre Merkezi)’de iş potansiyelini daha da artıracaktır. Fuar süresince devam edecek olan çalıştaylara dünyanın pek çok yerinden gelecek olan akademisyenler, helal sertifika veren kurumların yetkilileri ve bu pazarda olup alım sorumlusu olarak görev yapanlar, fuar alanından geçerek konferansa katılabilecek. 

Bugün tüm dünyada Helal gıda potansiyel talebinin 900 milyar, tüm helal hizmetlerin ise2.5 trilyon doları aştığı biliniyor, “Türkiye, bu konuda dünya liderliğine namzet olan ülkelerin başında yer alıyor. “Dünyada Müslüman nüfusu 2 milyarı aşmış olmasına rağmen, özellikle gıda sektörü başta olmak üzere İslami usullere uygun standartta ürün üretmek ve farklı coğrafyalarda pazara sunmak konusunda belli bir standart, maalesef bugüne kadar, hâlâ sağlanamamıştır. Buna rağmen, farklı coğrafyalarda bile olsa İslam inancını kabul etmiş nüfusun bilinçlenmesi ile birlikte mahalli helal üretim standartlarının belirlenmesi ve helal ürün sertifikasyonu ihtiyacı kendiliğinden doğmuştur. Bu ihtiyaç elbette paralelinde bir pazar doğmasını da sağlamıştır. 

Eğer pazara çıkacak ürün/hizmet varsa, normal olarak bununla ilgili fuar gereksinimi de doğmaktadır. Müslüman ülkelerde üretilen çok sayıda ürünün kötü paketleme, istikrarsızlık yüzünden talep görmemesi, Helal ürünlerde kalite, güvenilir paketleme ve etiketleme açısından evrensel standartlara yer yer tam sahip olamaması, çok hassas değerler üzerinde kurulu olan Helal sektöründe uyumluluk ve bütünlük sağlanamamasından dolayı bu pazarın en çok hareket ettiği coğrafyada bulunan Türkiye'nin lider konuma gelmesi ve ülkenin pek çok pazarda olduğu gibi Helal pazarı için de rahatlıkla lojistik bir üs olabileceği için Helal Gıda pazarına hızlıca girmek adına organizasyonun İstanbul'da düzenlenmesi önem arzetmektedir. 

Bu ihtiyacı karşılıyabilmek için fuar konsepti olabildiğince geniş tutulmuş, helal sektörün ihtiyacı olan bilimsel donelerin akademik planda araştırılmasını gerçekleştirecek, 2 gün sürecek uluslarası fıkıh ve teknik bilim çalıştayları gerçekleştirilecektir. 
 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

25 Eylül 30 Eylül

Diyarbakır 6.Kitap Fuarı 2018

Tüyap Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

CNR HOME&DESIGN

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Pozitif Fuarcılık A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

Hometex 2018

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

5.Uluslararası Sleep Well Expo 2018

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Voli Fuar Hizmetleri A.Ş.

26 Eylül 30 Eylül

Samsun 4.Tarım Fuarı 2018

Tüyap Samsun Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

27 Eylül 29 Eylül

4.Uluslararası Tekstil ve Konfeksiyon Ma

Kahramanmaraş Belediye Fuar Merkezi

ECR Fuarcılık Ltd. Şti

27 Eylül 29 Eylül

Promosyon Show İstanbul Fuarı

Pulman Convention Center- Yenibosna İstanbul

Sky Fuarcılık A.Ş.

27 Eylül 29 Eylül

İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı İstanbul

Afanya Fuarcılık Ltd. Şti

27 Eylül 30 Eylül

İzmir Emlak Gayrımenkul ve Yatırım Fuarı

Fuar İzmir Alanı - Gaziemir

Elit Fuarcılık Hizmetleri Ltd.Şti.

27 Eylül 30 Eylül

AIREX -İstanbul Airshow 12.Uluslarar

Atatürk Havalimanı A 14 Apronu İstanbul

MİNT Fuarcılık ve Organizasyon A.Ş.

27 Eylül 30 Eylül

9.Van Turizm ve Seyahat Fuarı

Ortadoğu Expo Fuar ve Kongre Merkezi Van

Ajansasya Fuarcılık Org. Ltd. Şti.

27 Eylül 30 Eylül

Farmers' Fairs -Batı Karadeniz 3.Gıda,

Çaycuma Fuar Alanı Zonguldak

Expolink Fuarcılık Hizmetleri Tic.A.Ş.

27 Eylül 30 Eylül

Türk Diş Hekimleri Birliği Expodental 20

ATO Kongre ve Sergi Sarayı Ankara

Türk Diş Hekimleri Birliği Fuar ve Org. Ltd. Şti.

28 Eylül 07 Ekim

Manisa Kitap Fuarı

Manisa Belediyesi Fuar Merkezi

SNS Fuarcılık Tan. Org. Rek. Yay. San. Tic. Ltd. Şti

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi