Manisa Ayakkabı ve Moda Fuarı açıldı

Manisa Ayakkabı ve Moda Fuarı açıldı

Bu yıl ikincisi düzenlenen Manisa Ayakkabı Moda Fuarında, Manisa'da çeşitli mesleklerde 41 yılını doldurmuş esnafların çalışmalarıyla ilgili bir de fotoğraf sergisi açıldı.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Fuar Merkezi'nde açılan fuarda, sergilenen ayakkabılardan daha çok MESOB tarafından açılan fotoğraf sergisi dikkat çekti. Fuarın açılışında konuşan Vali Mustafa Hakan Güvençer, fuar organizasyonun, atlatılmış darbe girişiminin tesirinde kalıyor olmasının asla kabul edilemeyeceğini belirterek, onarımla zaman kaybetmeye tahammül ve zamanın olmadığını kaydetti.

Hasarın ilgili mecralar tarafından süratli bir şekilde giderileceğini ifade eden Vali Güvençer, "İlgililer dışında tüm vatandaşlarımızın, bizlerin yapacağı çok daha önemli işler var. Önümüze bakacağız, sorumluluklarımızı muhasebe edeceğiz. Hepimiz hangi alanda sorumlu kılındıysak daha iyisini yapma gayreti içinde olacağız. Hasılası mutlaka gelecektir" diye konuştu.

41 usta sergisi

Eskiyi yansıtabilmek ve değerleri unutmamak adına MESOB olarak çeşitli fotoğrafları sergilediklerini belirten MESOB Başkanı Hasan Geriter, gazetecilere yaptığı açıklamada Manisa'da çeşitli mesleklerde 41 ve üzeri yılı doldurmuş olan toplam 41 esnafın meslek fotoğraflarının yer aldığını söyledi.

Sergide yer alan 41 ustadan 3'ünün bu yıl içinde vefat ettiğini, 38 ustanın halen mesleğini sürdürdüğünü ifade eden Geriter, "Sergide en azı 41 yıllık olmak üzere mesleğinde 50 yılı aşan arkadaşlarımız var. Serginin bir özelliği de esnaflarımızın, meslekleri ile çekilen fotoğrafların dışında doğal halleriyle çekilen fotoğrafları sergiledik. Fotoğraflarda görülen her alet kendi mesleğine yönelik aletlerdir" diye konuştu.

Manisa'nın ayakkabı sektöründe adını duyuran bir il olduğunu hatırlatan Geriter, "Şu anda bir atak yapıyoruz. Eskiden körüklü diye tabir edilen ayakkabıları yapan sanatkarlarımızın birçoğu hakkın rahmetine kavuştu. Bu da o sanatın bitmesi anlamına geliyor. Ama ihtiyacı bitmiyor. Esnaf ve sanatkarlar olarak günün teknolojisine ve çağına uygun ayakkabılar yapılmak zorunda. Bununla da ilgili daha teknik çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. İnşallah o ayakkabıları da bugün halkın beğenisine sunacağız" dedi.
Manisa Ayakkabıcılar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Narin de fuarda tamamı Manisalı 39 firmanın stant açtığını, Manisa Büyükşehir Belediyesi, Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası'nın da fuara katkı sağladığını söyledi.

Fuarın açılışına Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer'n yanı sıra Manisa İl Emniyet Müdürü Fevzi Bilgiç, Manisa Ayakkabıcılar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Narin de katıldı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi