İzmir Fuarı, kapılarını 85'inci kez açacak

İzmir Fuarı, kapılarını 85'inci kez açacak

İZMİR Enternasyonal Fuarı 'Gelecek İzmir'de' ana sloganı ve 'İnovasyon' temasıyla 26 Ağustos günü kapılarını 85'inci kez ziyaretçilere açacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu sıçrama yaptırmak istedikleri İEF'nin büyük bir şölen havasında geçeceğini söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 26 Ağustos- 4 Eylül 2016 tarihleri arasında 85. kez kapılarını açacak olan İzmir Enternasyonal Fuarı'yla ilgili basın toplantısı düzenledi. Kültürpark'taki basın toplantısına İEF Ana Sponsoru Folkart'ın Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak ve İnovasyon Ana Sponsoru Vestel'in İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan da katıldı. 'Gelecek İzmir'de' sloganıyla düzenlenecek  fuarın genel ana teması 'İnovasyon' olarak belirlenirken, logosu ise sonsuzluk simgesinin 85 rakamıyla birleştirilmesinden oluşturuldu. 

KOCAOĞLU 'İEF BÜYÜK BİR ŞÖLENE DÖNÜŞECEK' 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İEF'nin genel fuar olarak kurulmasının ardından soğuk savaş yıllarında doğu ve batı bloğunun buluştuğu, rekabet ettiği, ilk ürünlerini sergilediği bir etkinliğe dönüştüğünü söyledi. Kocaoğlu, "Bu süreçte, televizyonun da olmadığı yıllarda tüm sanatçıların İEF'den vize aldığı, lig atladığı bir etkinlik haline gelmişti. Sonra eğlencenin azalması, ticaret fuarlarının yerini sektör fuarlarını alması İEF'nin bir sarsıntı geçirmesine neden oldu"dedi. 
Bir etkinliği, bir problemi çözmek için onun geçmişine, tarihine bakmak gerektiğini belirten Kocaoğlu, uzun süredir yaptıkları çalışmalar sonucunda fuarın eğlence bölümünün bu sene çok güçlendirdiklerini söyledi. Kocaoğlu " Uluslararası 600 sanatçının geleceği, Türkiye'den bir çok sanatçının katılacağı 10 gün doya doya eğlence, kültür ve sanatın yaşandığı bir büyük şölen haline dönüştürüyoruz. Zaten İEF köklerindeki en önemli ayaklardan bir tanesi bu" dedi.

İEF YÜKSELİŞE GEÇİYOR

Kocaoğlu, İEF'de geçmişte ilk ürünlerin tanıtıldığı, doğu- batı bloğunun yarıştığı noktadan hareketle, 2009 Çalıştay'ında belirlenen İzmir'in inovasyon ve tasarım kenti olma hedefine yönelik olarak fuarda inovasyon ve tasarımı dönüşümlü olarak öne çıkarmak ve yeni ürünlerin tanıtıldığı sergi açacaklarını açıkladı. Bu sene ilk denemenin yapılacağını belirten Kocaoğlu, şöyle konuştu:
"Çok iyi hazırlandığımıza inanıyorum. Mutlaka eksikliklerimiz olacaktır. Ama biz ihtisas fuarlarımızı Gaziemir'deki Fuarizmir'e taşıdıktan sonra Kültürpark'ta İEF'yi daha iyi bir boyuta taşımak istiyoruz. Vestel ve Folkart'ın büyük destekleriyle, İZFAŞ'ın her türlü olanağı sağlaması, hem de büyük bir tanıtım bütçesi ayırarak bu 85. İEF'yi tekrar sıçrama yaptırmak istiyoruz. İş dünyası, Egeliler, İzmirlililer ve tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına bu sene fuarımızın çok önemli bir yükselişe başladığını ve katılımları, destekleriyle daha da büyüyeceğini ifade etmek istiyorum. Herkesi İzmir'e 26 Ağustos- 4 Eylül tarihleri içerisinde fuara davet ediyorum." 

Başkan Kocaoğlu, İzmir'de yaptıkları çalışmaların görünür hale geldiğini ama daha yapacak çok işleri olduğunu söyledi. Raylı sistem, temeli atılacak opera binası, yeniden tasarlanan Kültürpark, yeniden düzenlenen kıyılar, yeni vapurlar, çevre dostu projeler, temiz su, hava ve gıda ile İzmir"i yaşanabilecek bir kent haline getireceklerini belirten Kocaoğlu," Yaşanabilecek ziyaret, yatırım, ticaret yapılabilecek, kültür sanat etkinlikleri izlenebilecek, fuarcılık, turizm, hizmet, eğitim sektörünün sıçramasıyla, teknoparklarla İzmir'i ,Türkiye'nin en ileri kentini, en domokrasiyi yaşamak isteyenlerin kentini kalkındırmak istiyoruz" dedi.

İZMİR'İN TANITIMINA 6 MİLYON TL

İzmir'in tanıtımı için atağa geçildiğine dikkat çeken Kocaoğlu, 3 ay önce başkanı seçildiği İzmir Tanıtım Vakfı (İZTAV) da üye sayısınn 100'e yaklaştığını, bu yıl İzmir'de tanıtım için bugüne kadar harcann bütçelerin kat ve kat fazlasıyla yurt içi tanıtıma başladıklarını söyledi. İZFAŞ'ın da İEF tanıtımına ciddi bütçe ayırdığını, özünde kenti tanıttığını belirten Kocaoğlu, şöyle konuştu:
"İzmir'in tarihinde hiç ayrılmamış bir tanıtım bütçesi oluşturduk. Sene daha da arttıracağız. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak İZTAV'a 2 aylık tanıtım kampanyası için 3 milyon TL aktardık. İZFAŞ'da İEF ve ihtisas fuarları tanıtımına 2016 yılında 3 milyon TL ayırdı. Yani 2016'da 6 milyon TL tanıtım bütçesi ayrıldı. İZKA'nın da bütçesinin yarısını belediye olarak karşıladığımız için İZKA'nın yurtdışında yaptığı tanıtımın bütçesinde de önemil katkımız var."d

İEF'Yİ ESKİ GÜNLERİNE DÖNDÜRMEK ÜZERİNE ÇIKARTMAK HEDEF

Başkan Kocaoğlu, İEF'yle ilgili bugüne kadar basında yeralan ve haklı eleştirilerin bu sene fuarda olmayacağını söyledi. İEF'de daha eğlenceli, daha yenilikçi etkinlerin yerlacağını belirten Kocaoğlu" Biz bu özveride bulunduk. Bu tarihi mirası, 85 yılık dev çınarı tekrar eski günlerine döndüren, daha da üzerine çıkartmak, çağın koşullarına adapte etmek istiyoruz. Tek isteğimiz ziyaretçiler ve hoşça vakit geçirmeleridir. İzmir ve ülkenin tanıtımına katkıda bulunmaktır. Gelecek İzmir'de. İzmir dev adımlarla stratejik hedefi doğrultusunda yoluna devam edecektir. Ülkemizin yolu, İzmir'in yolu, İEF'nin yolu açık olsun"dedi.

AÇILIS TÖRENİ LOZAN KAPISI'NDA

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Kocaoğlu, Türkiye'deki son olaylar nedeniyle yabancı katılımcıların gelmesiyle ilgili daha önce bir endişeleri olduğunu ama yabancı katılımcı sayısının her geçen gür arttığını söyledi. İEF'nin açılmasına birkaçz gün kala katılımcı sayısının netleşeceğini belirtti. Kocaoğlu, tüm devlet protokolünü davet ettiklerini henüz kimlerin katılacağının belli olmadığını dile getirdi. Kocaoğlu, açılışın eskiden olduğu gibi Lozan Kapısı önünde halka açık törenle yapılacağını belirtti. 

ANA SPONSOR FOLKART 

Fuar'da bu sene ilk kez ana sponsorluk uygulaması yapılacak. Bu kapsamda fuarın ana sponsoru olan Folkart'ın Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, basın toplantısında yaptığı konuşmada "Folkart olarak, ilklerin şehri İzmir'in çok parlak bir geleceği olduğunu, tüm güzellikleriyle bütünleşerek; hem dünyanın, hem Avrupa'nın, yeniden dikkatini çekeceğini düşünüyoruz. Bu yoğun ilgi, önümüzdeki dönem, İzmir'i mutlaka yeni yollarla, yeni fırsatlarla buluşturacaktır. İEF 85. yılında; 'inovasyonu' öne çıkararak; tarihi İEF markasını ve bu markanın taşıdığı uluslararası özelliği, yeniliklerle güçlendirmektedir. 85. İEF, halka açık bir kültür-sanat arenası olacak. Uluslararası özellikli 50'ya yakın çok önemli aktivite düzenleyeceğiz. Aralarında Amerika, İngiltere, Küba, Rusya, İtalya, Hollanda, Belçika ve Arjantin'in bulunduğu 18 ülkeden 600'e yakın sanatçı İzmir Fuarı'nda buluşacak. Tiyatrodan caza, müzikalden dansa kadar dev bir şölen havası İzmir'i saracak" dedi.

FOLKART DA 10'UNCU YAŞINI KUTLAYACAK

Sancak, Folkart'ın İzmir'de doğduğunu ve İzmir'de büyüdüğünü ve İEF 85'inci yaşına girerken, İzmirli Folkart'ın da 10'uncu yılını kutladığını belirtti. İzmir Fuarı'na Ana Sponsor olurken, kendileri için çok anlamlı 10'uncu yıldönümlerini sadece fuarda kutlayacaklarını belirten Sancak, şöyle dedi:
"Daha önce çeşitli etkinlikler, konserlerle kutlamayı düşünüyorduk. Türkiye'nin yaşadığı olaylar nedeniyle ertelemiştik. Şimdi, İEF'de 1,5-2 milyona yakın İzmirli, Egeli'yle birlikte kutlayacağız. Böylece bize verdikleri destek, gösterdikleri ilgi nedeniyle, İzmir'e ve İzmirliler'e yürekten teşekkür etmek istiyoruz. Milletçe kanlı bir darbe girişimini engellediğimiz, uğruna rahmetle andığımız şehitler verdiğimiz, demokrasinin kazandığı güzel ülkemizde, İzmir Fuarı'nda gerçekleştirilecek sanatsal aktivitelerin, halkımıza moral olmasını diliyoruz." 

VESTEL EN SON TEKNOLOJİLERİ SERGİLEYECEK

İnovasyon Ana Sponsoru Vestel'in İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, 85 yıl bir fuarı devam ettirmenin kolay olmadığını söyledi. Böyle bir etkinliğin devamı ve geliştirilmesi için elimizden gelen katkıyı vereceklerini belirten Erdoğan, "İzmir Enternasyonal Fuarı'nı, Türkiye'nin teknoloji devi Vestel'in doğduğu toprakların en önemli etkinliklerinden biri olarak görüyoruz. Fuarımızın 'Gelecek İzmir'de' temasıyla geleceğe yatırım yapan bu yeni inovatif konsept ve yepyeni yaklaşımı ile uluslararası arenada hak ettiği yeri hızla alacağına inancımız sonsuz. 'Gelecek İzmir'de' sloganı bizi heyecanlandırdı. 16 bin çallışan 4 milyar cirosuyla dünyanı pek çok yerinde fuarlara katılıyoruz. Ama en çok sevdiğimiz fuar İEF'dir. Standımızda en son teknolojileri göstereceğiz. Türkiye'nin teknoloji devi Vestel olarak 'İnovasyon Ana Sponsoru' adıyla yer aldığımız bu çok önemli organizasyonda, değişim ve yenilik temasının ön plana çıkması Vestel olarak bizi en mutlu eden ve cezbeden noktalardan biri oldu. Vestel City'nin merkezi Manisa'nın 'Onur Konuğu İl' ilan edilmesinin de bizim için önemi çok büyük." 

PARTNER ÜLKE MALEZYA; ONUR KONUĞU MANİSA 

İzmir Enternasyonal Fuarı'nın bu yılki partner ülkesi olarak dünyada ihracatçı ülkeler arasında 25. sırada bulunan Malezya olacak. Fuarın Onur Konuğu ili ise inovasyon alanında büyük yatırımları olan Manisa olarak belirlendi. 

TEKNOPARKLAR İEF'DE 

Teknoloji geliştirme bölgeleri olarak tanımlanan teknoparklar da, geleceğin teknolojisini İEF'ye taşıyacak. Fuar'a; İzmir Ekonomi Üniversitesi Teknopark, Dokuz Eylül Üniversitesi Teknopark, Hacettepe Üniversitesi Teknopark, Yaşar Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi, Zafer Teknokent, Fırat Teknoloji Transfer Ofisi ve Marmara Teknokent katılacak.Ayrıca fuar kapsamında her geçen gün daha çok insanın dahil olduğu Maker Hareketi, 'Kendin Yap' kültürünü benimsemiş ve teknolojiyi kullanmayı seven Maker'ları Kültürpark'ta buluşturacak. Kendi kendine üretimler yapabilen, elindeki ürünü farklı şekillerde kullanabilen veya onarabilen; tasarım işlerinden, elektronik devreler oluşturmaya, 3 boyutlu yazıcıları kullanmaktan, pek çok boyutta robotlar yapmaya kadar 7'den 77'ye herkesin ilgisini çeken Maker Hareketi, özünde geleceği tasarlayan kişileri bir araya getirecek. 85. İzmir Enternasyonal Fuarı'nda ziyaretçilerin, Türkiye'nin dört bir yanından gelecek olan makerların birbirinden yaratıcı, eğlenceli, öğretici atölye ve sergilerini deneyimleyebilecekleri 'Maker Fair' yer alacak.

YATIRIMCI GÖRÜŞMELERİ GERÇEKLEŞECEK

Bu yıl Ekonomi Bakanlığı himayesinde ilk kez düzenlenecek, 'İzmir İş Günleri Toplantıları'nda yatırım yapmak amacıyla İzmir'e gelecek olan yabancı heyetler ile firmalar, özel görüşmeler yapacak. Fuarın açılışından bir gün önce 25 Ağustos 2016'da başlayacak olan toplantılar; ertesi gün de devam edecek. Bakanlık tarafından davet edilen, inovasyon alanında gelişmiş 30'dan fazla ülkeden gelmesi beklenen heyet, yatırım fırsatlarını değerlendirdikten sonra İEF ve İzmir ile çevresinde bulunan tarihi-kültürel zenginlikler hakkında da bilgi alacak.

TÜM LEZZETLER İEF'DE 

En kaliteli İtalyan yemeklerini yiyebileceğiniz, satın alabileceğiniz ve yedikleriniz hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz her şeyi aynı çatı altında toplayan Eataly, İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında Kültürpark'a gelecek. Eataly'nin 11'i İtalya'da, 9'u Japonya'da, 2'si ABD'de, 1'i Dubai'de ve 1'i İstanbul'da olmak üzere dünya genelinde 24 mağazası bulunuyor. Restaurant konseptinin yanı sıra market bölümü ve eğitici workshoplarıyla da dikkat çeken Eataly, fuar boyunca uzun havuzun yanında yer alacak.Her yıl olduğu gibi bu yıl da Basmane kapısındaki bölümde yöresel lezzetler gıda satış ve yeme içme alanı oluşturulacak. 

KONSER, TİYATRO; MÜZİKAL, CAZ, SOKAK GÖSTERİSİ

Fuar Çim Konserleri kapsmında Murat Boz, Murat Dalkılıç, Duman, Kibariye ve Tepecik Filarmoni Orkestrası, Fettah Can, Ajda Pekkan, Edip Akbayram, Hayko Cepkin, Athena, Sertap Erener konser verecek. Atatürk Açık Hava Tiyatrosu'nda ise Fosforlu, Tararam, Cibali Karakolu, Ölü Ozanlar Derneği, Müfettiş, Frenkenstein, Marko Paşa müzikal ve sahne şovları sahnelenecek. Mogambo Caz Geceleri'nde Ayşe Gencer ve İmer Demirar, Müge Zeren ve Hot Chocolate Cuba, Melis ve Cenk Sökmen, Neşit Ruacan Quartet ve Sibel Köse, Julia Erikssen, Della Mıles, Şenay Lambaoğlu, Yavuz Akyazıcı Project konser verecek. Ayrıca, İsmet İnönü Kültür Merkezi'nde tiyatro oyunları sahnelenecek, sokak gösterileri kapsamında yabancı gruplar tahta bacaklar, canlı-gezici kukla, gezici orkestra, trompet şov, jonglör gösterisi, balon şov, futbol topu denge şov, sirk atölyesi, havada akrobasi, gezici dev dinazörler gibi etkinlikler gerçekleşecek.

FUAR'A GİRİŞ TAM 3 ÖĞRENCİ 2 TL

İzmir Enternasyonal Fuarı'nın giriş saatleri 16.00 - 23.00, Fuar Çarşısı için giriş saatleri ise 12.00 - 00.00 olarak belirlendi. Kart ile girişlerin yanı sıra jeton ile girişler de olacak. İzmirim Kart: Tam 3 TL, Öğrenci 2 TL - Jeton: 3 TL. Ayrıca engelli ve refakatçi, gazi ve gazi yakını, şehit ailesi, elektronik kart sahipleri ücretsiz olarak fuara girebilecek.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

19 Eylül 23 Eylül

Contemporary İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı ile İstanbul Kongre Merkezi İstanbul

İkon Fuarcılık Hizmetleri Ltd. Şti

19 Eylül 23 Eylül

Trakya 13.Tarımtech 2018

Lüleburgaz Semt ve Fuar Alanı Kırklareli

Renkli Fuarcılık Ltd. Şti.

19 Eylül 23 Eylül

Tüyap Erzurum Tarım Fuarı

Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi Erzurum

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş.

19 Eylül 23 Eylül

Tüyap Erzurum Hayvancılık Fuarı

Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi Erzurum

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş.

20 Eylül 23 Eylül

Agrotec 2018   22.Uluslararası Tarım  ve

AKM Atatürk Kültür Merkezi Fuar Alanı

İnfo Uluslararası Fuar Tan. Org. A.Ş. 

20 Eylül 23 Eylül

2.Hayvancılık, Hayvansal Üretim Teknoloj

AKM Atatürk Kültür Merkezi Fuar Alanı

İnfo Uluslararası Fuar Tan. Org. A.Ş. 

20 Eylül 23 Eylül

2.Tohum ve Fidancılık Fuarı

AKM Atatürk Kültür Merkezi Fuar Alanı

İnfo Uluslararası Fuar Tan. Org. A.Ş. 

20 Eylül 23 Eylül

Farm Boss - Eskişehir 8.Uluslararası Tar

Eskişehir Fuar ve Kongre Merkezi

Expolink Fuarcılık Hizmetleri Tic.A.Ş.

20 Eylül 23 Eylül

İstanbul Beauty and Wellness Show

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

20 Eylül 23 Eylül

Sign İstanbul-2018 Fuarı

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi İstanbul

İFO İstanbul Fuar Hizmetleri A.Ş.

20 Eylül 23 Eylül

Konfeksiyon Makinesi 2018 Fuarı

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi İstanbul

Tüyap İhtisas Fuarları A.Ş.

20 Eylül 23 Eylül

Elazığ İnşaat Mobilya, Dekorasyon ve Te

Fuar ve Sergi Alanı Elazığ

Start Fuarcılık ve Organizasyon Ltd. Şti.

20 Eylül 23 Eylül

MEBEX, Alt Yapı, Üst Yapı Malzemeleri, B

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Plexus Fuarcılık Kongre Yönetimi Ve Tanıtım Hizmetleri Ltd. Şti.

20 Eylül 23 Eylül

ÇEV-TECH, Çevre Teknolojileri, Geri Dönü

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Plexus Fuarcılık Kongre Yönetimi Ve Tanıtım Hizmetleri Ltd. Şti.

20 Eylül 23 Eylül

Decoboss- Batı Karadeniz 2.Yapı, Dekora

Çaycuma Fuar Alanı Zonguldak

Expolife Fuarcılık Ticaret A.Ş.

25 Eylül 30 Eylül

Diyarbakır 6.Kitap Fuarı 2018

Tüyap Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

CNR HOME&DESIGN

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Pozitif Fuarcılık A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

Hometex 2018

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

5.Uluslararası Sleep Well Expo 2018

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Voli Fuar Hizmetleri A.Ş.

26 Eylül 30 Eylül

Samsun 4.Tarım Fuarı 2018

Tüyap Samsun Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

27 Eylül 29 Eylül

4.Uluslararası Tekstil ve Konfeksiyon Ma

Kahramanmaraş Belediye Fuar Merkezi

ECR Fuarcılık Ltd. Şti

27 Eylül 29 Eylül

Promosyon Show İstanbul Fuarı

Pulman Convention Center- Yenibosna İstanbul

Sky Fuarcılık A.Ş.

27 Eylül 29 Eylül

İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı İstanbul

Afanya Fuarcılık Ltd. Şti

27 Eylül 30 Eylül

İzmir Emlak Gayrımenkul ve Yatırım Fuarı

Fuar İzmir Alanı - Gaziemir

Elit Fuarcılık Hizmetleri Ltd.Şti.

27 Eylül 30 Eylül

AIREX -İstanbul Airshow 12.Uluslarar

Atatürk Havalimanı A 14 Apronu İstanbul

MİNT Fuarcılık ve Organizasyon A.Ş.

27 Eylül 30 Eylül

9.Van Turizm ve Seyahat Fuarı

Ortadoğu Expo Fuar ve Kongre Merkezi Van

Ajansasya Fuarcılık Org. Ltd. Şti.

27 Eylül 30 Eylül

Farmers' Fairs -Batı Karadeniz 3.Gıda,

Çaycuma Fuar Alanı Zonguldak

Expolink Fuarcılık Hizmetleri Tic.A.Ş.

27 Eylül 30 Eylül

Türk Diş Hekimleri Birliği Expodental 20

ATO Kongre ve Sergi Sarayı Ankara

Türk Diş Hekimleri Birliği Fuar ve Org. Ltd. Şti.

28 Eylül 07 Ekim

Manisa Kitap Fuarı

Manisa Belediyesi Fuar Merkezi

SNS Fuarcılık Tan. Org. Rek. Yay. San. Tic. Ltd. Şti

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi