​Mutlu Makarna 60 Yıldır Dünyanın Makarnasını üretiyor

​Mutlu Makarna 60 Yıldır Dünyanın Makarnasını üretiyor

60 Yıldır Dünyanın Makarnasını üreten MUTLU MAKARNA Yönetim Kurulu Başkanı Aykut Göymen ile Mutlu Makarnanın 2017 Hedeflerini ve Mutlu Makarnayı konuştuk. İşte O çok özel söyleşimiz..

Mutlu Makarna hakkında tarihsel olarak bilgi alabilir miyiz?

Mutlu Makarnanın 1956 yılında Gaziantep’te Göymen Kardeşler Un Fabrikası ile temelleri atılmıştır. 1969 yılına kadar bulunduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük ikinci un fabrikası haline gelmiştir. Üretim hayatına 1972 yılında dönemin son teknolojisi ile üretim yapan günlük 6 tonluk makarna makinesiyle makarna üretimine başlamıştır. 1986 yılında Göymen Kardeşler ortaklığından ayrılarak firma kurucumuz olan Mustafa Tacettin GÖYMEN(babamız) ‘MUTLU’ markasıyla Gaziantep Nizip Caddesinde bulunan imalathanesin de üretime geçirmiştir. 1987 yılında İtalya’dan dönemin en iyi makarna üretim makinesi ithal edilerek üretimde daha kaliteli ve seri olarak gelişim hedeflenmiştir. 1994 yılında 2. Organize sanayide 20 dönümlük arazi üzerine kurulu yeni fabrikaya geçilmiştir ve günlük makarna üretim kapasitesi 60 ton olmuştur. Kurucumuz Mustafa Tacettin Göymen 2000 yılında vefat etmiştir ve Yönetim Kurulu Başkanlığına 26 yaşında bayrağı devralan M. Aykut GÖYMEN geçmiştir. Mutlu Makarna sürekli değişim ve gelişim içerisinde olmuş ve şuan günlük 1.000 ton makarna üretim kapasitesine sahip olmuştur. Bugün 120 ülkeye ihracat yapan Mutlu Makarna ISO 2015 verilerine göre de Türkiye’nin en büyük 500 firması içerisinde 330. Sırada yer almaktadır.

Yönetim Kurulu Başkanı Aykut Göymen’i  tanıyabilir miyiz?

20.01.1975 yılında Gaziantep’te doğdum. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. 26 yaşımdan bu yana Mutlu Makarna Yönetim Kurulu Başkanlığını sürdürmekteyim. Hep idealleri ve hedefleri olan bir insanımdır asla pes etmem. Planlı ve programlı yaşamak hayat standartlarımın başında gelir. Evli ve 3 çocuk babasıyım. Çok yoğun iş temposunun yanında aile yaşantıma da oldukça önem vermişimdir.

Mutlu Makarnayı istikrarlı büyüme içinde görüyoruz. Yurtiçi ve yurtdışı çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Türkiye’nin, dünya makarna pazarında büyük oyunculardan birisi olduğunu, makarna ihracatında İtalya'dan sonra 2. ülke olarak listelere girdiğini belirterek, ‘’Aslında, burada Türkiye'nin önünün açık olabileceğini düşünüyorum. Mutlu kalitesini yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda sürekli geliştirmeye yönelik AR-GE çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Sürekli değişime ve gelişime açık olan bir firma olarak her zaman daha ileriyi hedeflemekteyiz.  İç pazarda bayi sayımız her geçen gün artıyor. Böylelikle daha fazla noktaya ve daha fazla bölgeye ulaştığımızı düşünüyorum. Genel anlamda AR-GE ve İNOVASYON’ a verdiğimiz önemle çalışmalarımıza yön vermekteyiz. Yurt dışı pazarında 120 ülkeye yaptığımız ihracat da başarımızın en büyük göstergesi olarak düşünüyorum.

Fuar katılımlarınız olur, Türkiye ve yurtdışı fuarları hakkında görüşleriniz nelerdir?

Öncelikle Türkiye ve yurt dışındaki fuarlara katılımın, markalaşma ve tanıtım çalışmalarının önemli bir bölümünü oluşturduğunu, fuarlara katılarak ürünlerimizi, yabancı katılımcılara ve ziyaretçilere tanıtma fırsatı olarak çok önemli gördüğümü belirtmek isterim. Aynı zamanda söz konusu fuarlar sadece bizim ürünlerimizin tanıtımı ve pazarlanması için değil aynı zamanda Türkiye’nin de tanıtımı için büyük önem arz etmektedir. Dünya çapında nerede olduğu düşünülmeden Mutlu Makarna olarak bizi ilgilendiren her fuarda olacağız ülkemizi ve markamızı en iyi şekilde temsil edip vizyon ve hedeflerimize emin adımlarla yürüyeceğiz.

Mutlu Makarnanın yatırımları ve gelecekteki hedefleri?

Türkiye de hem üretim hem de ihracat konusunda ikinci büyük firmayız önemli olan üretimle büyük olmak değil. Kimse firma kapasitesiyle ürün kalitesini bağdaştıramaz. Mutlu Makarna bunun bilincinde olan bir firma. Bu yılın sonuna kadar yapmayı hedeflediğimiz üretim hedefine, ulaşmayı planlıyoruz. Geçen yıla göre yüzde 25 büyüme koymuştuk. Bu yüzde 25 büyümeyi gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Hem iç hem dış pazarda markamızı daha da büyütmek istiyoruz. Bu konuda çalışmalarımız var. Yeni bayiliklerle birlikte Interlandımızı daha da genişleteceğiz. Daha fazla Yerel ve ulusal zincirlere girme konusunda çalışmalar yapıyoruz. Mutlu Makarna’nın kendi markasıyla ilgili yaptığı çalışmalar her geçen gün daha da ileriye doğru gidiyor ve raflardan inmeye başlıyor. Hedef kitlemizdeki yaygınlığı sağlamak amacıyla çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Şu anda bu konu bizim için çok önemli. Çünkü “Mutlu” markasıyla sektörde adımızdan bahsettirdiğimiz gibi tüketiciyle ürün arasındaki bağı güçlendirmeye çalışıyoruz.

FUAR DÜNYASI DERGİSİ ÖZEL SÖYLEŞİ-MÜGE YAVAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi