MOSFED, 25 milyarlık üretim için 18 taksit istedi

MOSFED, 25 milyarlık üretim için 18 taksit istedi

Mobilya Sanayicileri Federasyonu Başkanı Güleç, 2023 hedefleri kapsamında 25 milyar dolarlık üretim rakamını yakalayabilmek için kredi kartı taksit sayısının 18 ay olması gerektiğini söylüyor.

Kredi kartlarının taksit sayısının 9 aydan 12 aya çıktığını kaydeden Mobilya Sanayicileri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, 2023 hedefleri kapsamında 25 milyar dolarlık üretim rakamını yakalayabilmek için kredi kartı taksit sayısının 18 ay olması gerektiğini, bu durumun pazara yüzde 30 katkı sağlayacağını dile getirdi. MOSFED Başkanı Güleç, düzenlediği basın toplantısında sektördeki son gelişmeleri değerlendirdi. 10 dernek ve 675 üyeye sahip olduklarını belirten Güleç, hedefl erinin 2023'te dünyanın ilk 5 mobilya ihracatçısı arasında yer almak olduğunu söyledi. Türkiye'nin şu an 52 milyar dolar ihracatla piyasa lideri olan Çin'e bile ihracat yaptığının altını çizen Güleç, her yıl büyüyen Vietnam'ı ise örnek olarak seçtiklerini kaydetti. Mobilya sektörünün faaliyette bulunduğu bölgelerde işsizlik sorunu olmayacağına değinen Güleç, "25 milyar dolar üretim yatırımı hedefimiz vardı. Şu an bu hedefin gerisindeyiz. Üretimde 13'üncü sıradayız. Dünya mobilya sektörünün 133 milyar dolara ulaşacağını öngörüyoruz. Geçen yıla göre bu yıl yüzde 5 daha ilave etmişiz. 3 milyar dolara yılsonu ulaşacağımıza inanıyoruz" dedi.

'Sektör, 2017'de şahlanacak'
Üretimin yüzde 34'ünü ihracata dönüştürebildiklerine dikkat çeken Güleç, çok daha fazlasını yapabileceklerini belirtti. Şu an ihracat yapan 570 firmanın bulunduğunu söyleyen Güleç, bu rakamın 600'e çıkacağını ifade etti. Kişi başına mobilya tüketiminin 59 dolar seviyesinde bulunduğunu aktaran Güleç, 100 doları hedefl ediklerini vurguladı. 10 şehirde sektör çalıştayı düzenleyecekleri ve ilk olarak İzmir ve Kayseri'yi seçtiklerini anlatanGüleç, sektörün 2017'de şaha kalkacağını savundu. Kredi kartına taksitlendirmenin 9 aydan fazla olmasını sağladıklarını dile getiren Güleç, vadenin 12 aya çıktığını kaydetti. Güleç, "Ancak karta taksit sayısı 18 ay olmalı. Bu da pazara yüzde 30 katkı sağlar. Tüketici uygun şekilde mobilya alabilecek. Üretici de satışın parasını daha düzenli kullanabilecek" diye konuştu.

'Araziler 50 yıl biz verilsin'
Üretmeden sektörün büyümeyeceğini ifade eden Güleç, "Toprak, bina, teknoloji pahalı. Her şeyin her yerde üretilmemesi lazım. İstihdam üzerindeki yükün bölgesel değil sektörel olarak kaldırılması gerekiyor" ifadelerini kullandı. Sanayicinin, marka ve teknolojiye yatırım yapması gerektiğini belirten Güleç, fabrika topraklarının girişimciye en az 50 yıllığına verilmesini istedi.

Fuarlar, eylülde başlayacak
Ahmet Güleç, 5-9 Eylül arasında Çin'in Şangay kentinde 40 mobilyacıyla stand açacaklarını söyledi. Güleç, ekimin 2'nci haftası Mumbai'de, 3'üncü haftasında ise ABD'de High Point'te olacaklarını dile getirdi. Güleç, "Ocak ayının 2'nci haftası ise Köln Mobilya Fuarı'nda olacağız. 24-25 Ocak tarihlerinde de İstanbul'da CNR EXPO'da İMOB'u düzenleyeceğiz. 2018'de tek fuar olacak" dedi.

Mobilya sektörünün 2023 hedefleri
• 25 milyar dolar üretim
• 10 milyar $ ihracat
• Kilo başına 7 $ katma değer
• Dünyanın 5 büyük üreticisinden biri olmak
• 25 milyar $ pazar hacmi
• En az 50 tasarım merkezi

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

16 Ocak 19 Ocak

IF Wedding Fashion İzmir

Fuar İzmir - Gaziemir İzmir

İZFAŞ İzmir Fuarcılık Hizmet. Kültür ve Sanat İşleri. Tic.A.Ş

16 Ocak 20 Ocak

Gapfood 14.Gıda, Gıda Teknolojileri ve A

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Akort Tanıtım Organizasyon ve Fuarcılık Ltd. Şti.

16 Ocak 20 Ocak

Gaptarım Tarım, 9.Tarım Teknolojileri ve

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Akort Tanıtım Organizasyon ve Fuarcılık Ltd. Şti.

17 Ocak 20 Ocak

Anfaş Hotel Equipment - 29.Uluslararası

Antalya Fuar Merkezi

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

17 Ocak 20 Ocak

Anfaş Food Product - 25.Uluslararası Gı

Antalya Fuar Merkezi

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

18 Ocak 21 Ocak

Exponazagro Tarım, Hayvancılık, ve Gıda

Nazilli Eşref Özel Kapalı Çok Amaçlı Alanı Aydın

Elit Fuarcılık Hizmetleri Ltd.Şti.

23 Ocak 28 Ocak

CNR İMOB 2018- İstanbul Mobilya Fuarı

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

25 Ocak 28 Ocak

EMITT 2018 22.Doğu Akdeniz Uluslararası

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi İstanbul

E Uluslararası Fuar ve Tanıtım Hizmetleri A.Ş.

Özel Röportaj

Yazarlar

2015 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi