​Türkiye, Paris'teki Dünyanın En Prestijli Moda Fuarında

​Türkiye, Paris'teki Dünyanın En Prestijli Moda Fuarında

Paris'in ev sahipliği yaptığı dünyanın en prestijli moda fuarı Premiere Vision Manufacturin Villepin-te Fuar Merkezi'nde başladı.

Paris'in ev sahipliği yaptığı dünyanın en prestijli moda fuarı Premiere Vision Manufacturin Villepin-te Fuar Merkezi'nde başladı. Fuarı İngiltere, İtalya, Almanya, İspanya, Japonya, Kuzey Kore, ABD ve Çin başta olmak üzere 30 farklı ülkeden profesyonel alıcılar ziyaret ediyor. Fuar İplik, kumaş, hazır giyim, deri, aksesuar ve tasarımlar olarak 6 ana alt bölümden oluşuyor. Fransa, 2016 yılının Ocak – Ağustos dönemin-de Türkiye'nin Hazır giyim ve Konfeksiyon ürünleri ihracatından 588 milyon 835 bin dolarlık pay aldı. 2015 yılında 2 bin firmanın katıldı-ğı fuarı 62 bin kişi ziyaret etmişti.

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçılar Birliği önderliğinde Türk tekstil ihracatçıları partnerleriyle Paris Four Seasons otelde bir araya geldi. Kokteyl ile başlayan Türk tekstil sektörü tanıtım gecesinde, Tür-kiye ekonomisinin dinamosu olan tekstil endüstrisine güvenen, işbirliği gerçekleştiren ve sektörün büyümesine katkı sağlayan global partner-lere plaket verildi. İTHİB Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle ve Yöne-tim Kurulu Üyeleri'nin ev sahipliğinde düzenlenen geceye, toplam 18 uluslararası hazır giyim markasının temsilcileri katıldı. Türkiye'den yo-ğun alım yapan yabancı firmalara plaket verildi. İTHİB'ten küresel markalara "Türkiye'de işler yolunda" mesajı veridi.

"Türkiye'de yatırım yapan zarar etmedi, etmeyecek"

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB), işbirliği yaptığı küresel markalar için Paris'te düzenlediği gecede 15 Temmuz darbe girişimine rağmen Türkiye'de istikrarın bozulmadığı ve her alan-da işlerin yolunda olduğu mesajını verdi. İTHİB Yönetim Kurulu Baş-kanı İsmail Gülle, "Bugüne kadar Türkiye'de yatırım yapan, Türkiye ile işbirliği yapan hiçbir ülke veya şirket zarar etmemiştir, bundan sonra da etmeyecektir. Türkiye halen bölgenin yükselen yıldızıdır ve yatırım için cazibesini korumaktadır." dedi.

Gecede konuşan İTHİB Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle, Türkiye tekstil sektörünün Ar-Ge, inovasyon, teknoloji yatırımları sayesinde üretim ve pazarlama alanında bir dünya markası olma yolunda hızla ilerlediğini söyledi. Gelinen noktaya, global markaların Türk tekstiline duyduğu güven ve yapılan işbirliğinin büyük katkısı olduğuna dikkat çeken Gülle, "Sektörümüzün gelişiminde büyük pay sahibi olan küresel dostlarımıza minnettarız" diye konuştu.

Finans sistemi güçlü, ihracat yüzde 16 arttı

Konuşmasında 15 Temmuz darbe girişimi yaşanmasına rağmen Tür-kiye'nin istikrarının bozulmadığı mesajını veren Gülle, "Hem ülkemizde yaşanan bu talihsiz olay, hem de neredeyse tüm çevre ülkelerimizde süregelen karışıklıklar ve savaşlara rağmen, Türk firmaları Avrupa standartlarına uygun üretim yapmaya devam etti. Siparişlerinde hiçbir gecikme olmadan müşterilerine teslim etti. Türkiye ekonomisinin loko-motif sektörü olan tekstil sektöründe işler devam ediyor" dedi.

Gülle, yaşanan sürece ilişkin olarak şu bilgileri paylaştı: "Türkiye'de finans sistemimiz sağlam temeller üzerine kurulu. Fabrikalarımız aynı hızla üretimlerine devam ediyorlar. Girişimin sonrasında ilk hafta ihra-catımız yüzde 16 artış gösterdi. Üretim ve tedarik zincirinde her hangi bir bozulma olmadı. 15 Temmuz gecesi bile gece vardiyasıyla çalışan fabrikalar üretimlerini durdurmadı. AB ile ticaretimize aracılık eden gümrük kapılarında 5 dakika bile kapalı kalan olmadı. 15 Temmuz'un Cuma gecesi olduğunu hatırlatmak isterim. Pazartesinin üretim ve te-darik bakımından her hangi bir günden farkı yoktu. Kendi şirketim ve üretim tesisimden örnek verebilirim. Bütün departmanlar herhangi bir günde olduğu gibi çalışmalarına devam etti. Bırakın zarar görmeyi, Türkiye'de her hangi bir altyapı hizmetinde sıkıntı bile olmadı." dedi

Türkiye'de yatırım yapan zarar etmez

Türk demokrasisine yapılan hain saldırı sonrası Türkiye'ye karşı dışa-rıda algı operasyonları yapılmaya çalışıldığının da altını çizen Gülle, "Buna bağlı olarak yurtdışında Türkiye'de işlerin durduğu, işletmelerin kapandığı, ekonominin sekteye uğradığı söylentileri yayılmaya çalışılı-yor. Bugüne kadar Türkiye'de yatırım yapan, Türkiye ile işbirliği yapan hiçbir ülke veya şirket zarar etmemiştir. Bundan sonra da etmeyecektir. Türkiye halen bölgenin yükselen yıldızıdır ve yatırım için cazibesini ko-rumaktadır. Türkiye' de yatırım yapan yabancı firmalar, aynı Türk firma-ları gibi geniş imkanlardan faydalanabilmektedir. Hükümetimiz uygula-dığı ekonomik paketler ile yatırımı teşvik etmeyi sürdürüyor" şeklinde konuştu.

Lacoste CEO'su Didier Lalance, "15 Temmuz gecesi yaşananlardan sonra Türkiye'deki arkadaşlarım için endişelenmiştim fakat ülkenin di-namik yapısı sayesinde çalışmalarımız, satışlarımız devam ediyor. Türkiye ile 25 yıllık bir birlikteliğimiz var ve bir 25 yıl daha devam ede-cek" dedi.

Hayat devam ediyor

Premier Vision CEO'su Philippe Pasquet, "Fransa da zor günler geçirdi fakat hayat devam ediyor, önümüze bakmalıyız. Türkiye Premier Vi-sion'un en önemli katılımcılarından ve birlikte iş yapmaktan mutluyuz" dedi. - Paris

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

20 Haziran 23 Haziran

HEFİ Ev Elektroniği Fuarı İstanbul

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Atis Fuarcılık A.Ş.

27 Haziran 30 Haziran

BAKAF 2018 Batı Karadeniz Turizm Tanıtım

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstamonu Fuarcılık Hizmetleri Ltd. Şti.

27 Haziran 30 Haziran

Gapshoes 27.Uluslararası Ayakkabı, Terli

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Akort Tanıtım Organizasyon ve Fuarcılık Ltd. Şti.

28 Haziran 01 Temmuz

Derix / Deri ürünleri Fuarı

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Merinos Bursa

Network Fuarcılık Ltd.Şti.

29 Haziran 03 Temmuz

Ordu 10.Yapı Dekorasyon Ürünleri ve Doğa

Ordu Belediyesi Fuar Alanı

Ege Fuarcılık Org. Rek. ve Yayın Ltd. Şti.

01 Temmuz 10 Temmuz

Tatvan Doğu Anadolu Sanayi ve Ticaret Fu

Tatvan Doğu Anadolu Fuar Alanı Bitlis

1-Ajansasya Fuarcılık Org. Ltd. Şti. 2-New İpekyolu Fuarcılık Org. San.Tic.Ltd.Şti.

03 Temmuz 05 Temmuz

SEDEC TÜRKİYE-Anayurt, Sınır ve İç güven

ATO Kongre ve Sergi Sarayı Ankara

Luna fuarcılık Ticaret A.Ş.

04 Temmuz 07 Temmuz

JUNIOSHOW Bursa 11.Uluslararası Bebe ve

Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş.

11 Temmuz 15 Temmuz

18. Karadeniz Sanayi ve Ticaret Fuarı (K

Ordu Belediyesi Fuar Alanı

Ege Fuarcılık Org. Rek. ve Yayın Ltd. Şti.

11 Temmuz 15 Temmuz

4.Gıda, Tarım ve Hayvancılık İhtisas Fua

Ordu Belediyesi Fuar Alanı

Ege Fuarcılık Org. Rek. ve Yayın Ltd. Şti.

11 Temmuz 15 Temmuz

EDİRNE Gıda, Tarım, Hayvancılık, Sanayi

Edirne Fuar Alanı

Renkli Fuarcılık Ltd. Şti.

17 Temmuz 20 Temmuz

35.Uluslararası İstanbul Anne Bebek Çoc

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

UBM ICC Fuarcılık ve Organizasyon Tic. A.Ş.

30 Temmuz 05 Ağustos

1.Çorlu Trakya Balkan Ülkeleri, Hazır Gi

Çorlu Yeni Fuar Alanı

Renkli Fuarcılık Ltd. Şti.

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi