​Türkiye, Paris'teki Dünyanın En Prestijli Moda Fuarında

​Türkiye, Paris'teki Dünyanın En Prestijli Moda Fuarında

Paris'in ev sahipliği yaptığı dünyanın en prestijli moda fuarı Premiere Vision Manufacturin Villepin-te Fuar Merkezi'nde başladı.

Paris'in ev sahipliği yaptığı dünyanın en prestijli moda fuarı Premiere Vision Manufacturin Villepin-te Fuar Merkezi'nde başladı. Fuarı İngiltere, İtalya, Almanya, İspanya, Japonya, Kuzey Kore, ABD ve Çin başta olmak üzere 30 farklı ülkeden profesyonel alıcılar ziyaret ediyor. Fuar İplik, kumaş, hazır giyim, deri, aksesuar ve tasarımlar olarak 6 ana alt bölümden oluşuyor. Fransa, 2016 yılının Ocak – Ağustos dönemin-de Türkiye'nin Hazır giyim ve Konfeksiyon ürünleri ihracatından 588 milyon 835 bin dolarlık pay aldı. 2015 yılında 2 bin firmanın katıldı-ğı fuarı 62 bin kişi ziyaret etmişti.

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçılar Birliği önderliğinde Türk tekstil ihracatçıları partnerleriyle Paris Four Seasons otelde bir araya geldi. Kokteyl ile başlayan Türk tekstil sektörü tanıtım gecesinde, Tür-kiye ekonomisinin dinamosu olan tekstil endüstrisine güvenen, işbirliği gerçekleştiren ve sektörün büyümesine katkı sağlayan global partner-lere plaket verildi. İTHİB Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle ve Yöne-tim Kurulu Üyeleri'nin ev sahipliğinde düzenlenen geceye, toplam 18 uluslararası hazır giyim markasının temsilcileri katıldı. Türkiye'den yo-ğun alım yapan yabancı firmalara plaket verildi. İTHİB'ten küresel markalara "Türkiye'de işler yolunda" mesajı veridi.

"Türkiye'de yatırım yapan zarar etmedi, etmeyecek"

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB), işbirliği yaptığı küresel markalar için Paris'te düzenlediği gecede 15 Temmuz darbe girişimine rağmen Türkiye'de istikrarın bozulmadığı ve her alan-da işlerin yolunda olduğu mesajını verdi. İTHİB Yönetim Kurulu Baş-kanı İsmail Gülle, "Bugüne kadar Türkiye'de yatırım yapan, Türkiye ile işbirliği yapan hiçbir ülke veya şirket zarar etmemiştir, bundan sonra da etmeyecektir. Türkiye halen bölgenin yükselen yıldızıdır ve yatırım için cazibesini korumaktadır." dedi.

Gecede konuşan İTHİB Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle, Türkiye tekstil sektörünün Ar-Ge, inovasyon, teknoloji yatırımları sayesinde üretim ve pazarlama alanında bir dünya markası olma yolunda hızla ilerlediğini söyledi. Gelinen noktaya, global markaların Türk tekstiline duyduğu güven ve yapılan işbirliğinin büyük katkısı olduğuna dikkat çeken Gülle, "Sektörümüzün gelişiminde büyük pay sahibi olan küresel dostlarımıza minnettarız" diye konuştu.

Finans sistemi güçlü, ihracat yüzde 16 arttı

Konuşmasında 15 Temmuz darbe girişimi yaşanmasına rağmen Tür-kiye'nin istikrarının bozulmadığı mesajını veren Gülle, "Hem ülkemizde yaşanan bu talihsiz olay, hem de neredeyse tüm çevre ülkelerimizde süregelen karışıklıklar ve savaşlara rağmen, Türk firmaları Avrupa standartlarına uygun üretim yapmaya devam etti. Siparişlerinde hiçbir gecikme olmadan müşterilerine teslim etti. Türkiye ekonomisinin loko-motif sektörü olan tekstil sektöründe işler devam ediyor" dedi.

Gülle, yaşanan sürece ilişkin olarak şu bilgileri paylaştı: "Türkiye'de finans sistemimiz sağlam temeller üzerine kurulu. Fabrikalarımız aynı hızla üretimlerine devam ediyorlar. Girişimin sonrasında ilk hafta ihra-catımız yüzde 16 artış gösterdi. Üretim ve tedarik zincirinde her hangi bir bozulma olmadı. 15 Temmuz gecesi bile gece vardiyasıyla çalışan fabrikalar üretimlerini durdurmadı. AB ile ticaretimize aracılık eden gümrük kapılarında 5 dakika bile kapalı kalan olmadı. 15 Temmuz'un Cuma gecesi olduğunu hatırlatmak isterim. Pazartesinin üretim ve te-darik bakımından her hangi bir günden farkı yoktu. Kendi şirketim ve üretim tesisimden örnek verebilirim. Bütün departmanlar herhangi bir günde olduğu gibi çalışmalarına devam etti. Bırakın zarar görmeyi, Türkiye'de her hangi bir altyapı hizmetinde sıkıntı bile olmadı." dedi

Türkiye'de yatırım yapan zarar etmez

Türk demokrasisine yapılan hain saldırı sonrası Türkiye'ye karşı dışa-rıda algı operasyonları yapılmaya çalışıldığının da altını çizen Gülle, "Buna bağlı olarak yurtdışında Türkiye'de işlerin durduğu, işletmelerin kapandığı, ekonominin sekteye uğradığı söylentileri yayılmaya çalışılı-yor. Bugüne kadar Türkiye'de yatırım yapan, Türkiye ile işbirliği yapan hiçbir ülke veya şirket zarar etmemiştir. Bundan sonra da etmeyecektir. Türkiye halen bölgenin yükselen yıldızıdır ve yatırım için cazibesini ko-rumaktadır. Türkiye' de yatırım yapan yabancı firmalar, aynı Türk firma-ları gibi geniş imkanlardan faydalanabilmektedir. Hükümetimiz uygula-dığı ekonomik paketler ile yatırımı teşvik etmeyi sürdürüyor" şeklinde konuştu.

Lacoste CEO'su Didier Lalance, "15 Temmuz gecesi yaşananlardan sonra Türkiye'deki arkadaşlarım için endişelenmiştim fakat ülkenin di-namik yapısı sayesinde çalışmalarımız, satışlarımız devam ediyor. Türkiye ile 25 yıllık bir birlikteliğimiz var ve bir 25 yıl daha devam ede-cek" dedi.

Hayat devam ediyor

Premier Vision CEO'su Philippe Pasquet, "Fransa da zor günler geçirdi fakat hayat devam ediyor, önümüze bakmalıyız. Türkiye Premier Vi-sion'un en önemli katılımcılarından ve birlikte iş yapmaktan mutluyuz" dedi. - Paris

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi