Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarları 12 Ekim’de Kapılarını Açıyor

Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarları 12 Ekim’de Kapılarını Açıyor

Tarım sektöründe en önemli oyuncusu olma adına önemli bir misyon üstlenen Tüyap Tarım Fuarları içinde, gerek metrekare bakımından gerekse ziyaretçi sayısı bakımından en önemli buluşmalarından olan BURTARIM 2016 Bursa 14. Uluslararası Tarım, Tohumculuk, Fidancılık ve Süt Endüstrisi Fuarı ve Bursa 9. Uluslararası Hayvancılık ve Ekipmanları Fuarı eş zamanlı olarak 12 – 16 Ekim 2016 tarihleri arasında Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenleyeceğiz.

Bahsi geçen Fuarlar; kuruluşumuz Tüyap Bursa Fuarcılık Anonim Şirketi ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası organizasyonunda,  T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, T.C.Ekonomi Bakanlığı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası, Bursa Ticaret Borsası, Bursa Ziraat Odaları, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, Bursa İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, KOSGEB Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin değerli destekleri alınarak, Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR) işbirliği ile hazırlanmaktadır. 

Bursa Tarım Fuarı’nın İvmesi Yükselmeye Devam Ediyor

2001 yılında kurulan, 2002 yılından itibaren fuar düzenlemeye başlayan Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş. nin  2003 yılında itibaren gerçekleştirdiği Fuarların öncülerinden olan Bursa Tarım Fuarı, yıllar içinde devamlı artan bir ivmeye sahip.  2003 yılında 2 ayrı salonda 15 ülkeden 165 firma ve firma temsilciliğinin katılımı ile başladığımız, ilk yılında 43.156 kişi tarafından ziyaret edilen BURTARIM Fuarı, 2015 yılında 7 ayrı salon ve açık sergileme olmak üzere toplam 70 bin m2 alanda düzenlenen, sektörün beklediği, 78 ilden gelen toplam 286.916 kişi tarafından ziyaret edilen dev bir organizasyon olarak sektörde yerini almıştır.  2015 yılında 286.916 kişi tarafından ziyaret edilerek bu alanda kendi ziyaretçi rekorunu kıran Fuarlar, bu yıl 22 ülkeden 451 firma ve firma temsilciğinin katılımı ile kapılarını açmaktadır.  Bu yıl ziyaretçi sayısı açısından geçtiğimiz yılın da üzerinde çıkarak 300 bin ziyaretçi hedeflemekteyiz. 

 Sektör Liderleri Programlarını 12 – 16 Ekim Tarihine Göre Ayarlıyor

Tüyap Bursa olarak düzenlediğimiz en büyük metrekareye sahip fuarlar olan Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın bir başka özelliği ise tarımsal mekanizasyon, hayvancılık ve ekipmanları, fidancılık, bitkisel üretim konularına bir arada yer veren tek fuar olmasıdır. Diğer bölgelerimizde ve Türkiye genelinde düzenlenen fuarlarda bu konu başlıklarının bir ya da birkaçı bulunurken Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarlarında hepsi bir çatı altında toplanmıştır,  sergi salonlarımız ihtisas konularına göre ayrılmıştır.

Salon 1, 3 ve 5'de Tarımsal Mekanizasyon, 
Salon 2’de Hayvancılık ve Ekipmanları, 
Salon 4 ve 6’da Bitkisel Üretim,
Salon 7’de Bahçe Ekipmanları, Danışmanlık, Finans ve İlgili Sivil Toplum Kuruluşları, 
8. Bölüm olan Açık Sergileme Alanı’nda ise ülkemizin ve dünyanın en önemli üretici ve ithalatçı traktör ve biçerdöver firmaları ile tarım mekanizasyon firmaları yer almaktadır. 


Başta Bursa Olmak Üzere Ülkemizin İhracatına, İstihdamına Katma Değerler Yaratıyoruz

Firmaların yeni ürün lansmanlarını yapmak için tercih ettiği, Asya, Avrupa, Afrika ve Amerika kıtalarındaki farklı iklim ve toprak yapılarına hitap eden Fuarlar, firmaların dünyaya açılan kapısı olarak dikkat çekiyor.   Sektör ticaretinin gelişmesine olanak sağlayan, alıcı ile satıcıyı, üretici ile tüketiciyi Tüyap Bursa çatısı altında doğrudan bir araya getiren Fuarlarımız,  katılımcı firmalarımızın yaptığı olumlu iş bağlantılarına ek olarak Bursa’ya gelen ziyaretçilerimiz otellerde konaklayıp, restaurantlarda yemek yiyip, alışveriş yapmalarına olanak sağlamaktadır.  Bursa ili ve ilçeleri dahil olmak üzere tüm otellerin dolu olduğu Fuarlar sayesinde Bursa şehrin sosyal, kültürel, ekonomik hayatına,  ülkemizin ise ihracatına ve istihdamına katma değerler sağlıyoruz.  

Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarları, Ülkemizde Düzenlenen Tarım Fuarları İçerisinde 7 Bölgenin Coğrafyasına Hitap Eden Tek Fuardır

Sektör ilgililerinin tüm programlarını fuar tarihine göre ayarladığı Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarları, ülkemizde düzenlenen tüm tarım fuarları arasında 7 iklim kuşağına uygun ürün yelpazesinin sergilendiği tek fuardır.  Ziyaretçiler ister yurt dışından ister yurt içinden Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu Bölgelerinden gelsin, kendi iklimi, kendi ürün grubu ile ilgili aradığı tüm ürünleri aynı çatı altında bulabilmektedir. 

Avrupa, Afrika, Asya’dan Alım Heyetleri Organize Edildi

Ülke ekonomisinde önemli bir paya sahip tarım ve hayvancılık sektöründe üretim yapan fuar katılımcısı firmalarımızın pazarlama faaliyetlerini geliştirmek, çiftçimizi yeni teknolojiler ile buluşturarak verimliliklerini arttırmak ve nihayet ülkemiz ihracatının artmasına sağlayacağı katkılar göz önünde tutularak hazırlanan Fuarlar için çalışmalar devam etmektedir.  Tüyap yurtdışı ofislerinin etkili çalışmaları, T.C. Ekonomi Bakanlığı ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası organizasyonu ile Afganistan, Almanya, Azerbaycan, Beyaz Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Çin, Danimarka, Etiyopya, Hindistan, Hırvatistan, Hollanda, Fas, Fildişi Sahilleri, Filistin, Gürcistan, Irak, İran, İngiltere, İsrail, İsviçre, İtalya, Kamerun, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kosova, Lübnan, Macaristan, Makedonya, Mısır, Özbekistan, Pakistan, Polonya, Romanya, Rusya, Slovenya, Sırbistan, Sudan, Suudi Arabistan, Tunus, Ukrayna, Ürdün ve Yunanistan’dan organize edilen alım heyetlerine ev sahipliği yapılacaktır.  Yurt içinden ise tüm bölgelerden 2000’e yakın otobüs organize edilerek ilgililerin ve profesyonellerin fuarda olması sağlanmaktadır. 

İkili İş Görüşmeleri Organize Ediliyor

KOSGEB ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası desteği ile 13 Ekim Perşembe günü Fuar alanında, yurtdışından gelen iş adamları ile katılımcı firmalarımız arasında ikili iş görüşmeleri düzenlenmektedir.  

Bursa Tarım Kongresi 4. Kez Gerçekleşecek

Fuarlar ile eş zamanlı; TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, Ziraat Odaları Bursa İl Koordinasyon Kurulu Başkanlığı ve Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi işbirliğinde dördüncü kez organize edilen Bursa Tarım Kongresi, “Küresel ısınma ve ekonomik kriz kıskacında tarım” teması ile 13 – 14 – 15 Ekim 2016 tarihlerinde fuaye alanında yer alan Çekirge Konferans Salonu'nda gerçekleşecektir. Ayrıntılı bilgi için www.bursatarimkongresi.com web sitesini ziyaret edilebilir. 

14 Ekim Cuma Günü Çiftçi Kadınlar Fuarda Buluşuyor


Geçtiğimiz yıl organizasyonunu yaptığımız bu yıl da devam eden diğer bir etkinliğimiz ise çiftçi kadınlarımız ile ilgili.  T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Bursa İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü organizasyonu ile ilimizde bulunan kadın çiftçiler ve kadın girişimciler 14 Ekim Cuma günü Fuarımızı ziyaret edecek.   Bursa üreten kadın derneklerinin üyelerinin yer alacağı organizasyon, güçlü tarım kaynaklarının yer aldığı ülkemizin güçlü kadınlarını sektörün önemli fuarında buluşturacaktır. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi