Bursa'da Tarım ve Hayvancılık Fuarları Kapılarını Açtı

Bursa'da Tarım ve Hayvancılık Fuarları Kapılarını Açtı

Türkiye ekonomisinin önemli kalemlerinden tarım ve hayvancılık sektörlerinin, Türkiye’deki en büyük buluşmalarından Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarları kapılarını açtı. BTSO’nun Ticari Safari Projesi kapsamında Bursa’ya gelen 40’ı aşkın ülkeden bin’e yakın işadamı da fuar kapsamında Türk firmalarıyla ikili iş bağlantılarını güçlendirecek.

Bu yıl 14.’sü gerçekleştirilen olan Bursa Uluslararası Tarım, Tohumculuk, Fidancılık ve Süt Endüstrisi Fuarı (BURTARIM) ile Bursa 9. Uluslararası Hayvancılık Ve Ekipmanları Fuarı kapılarını açtı. 16 Ekim Pazar gününe kadar Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde ziyaretçilerini ağırlayacak fuar, sektörün tüm dinamiklerini buluşturdu. 450’yi aşkın firmanın stant açtığı fuarı, bu yıl 300 bini aşkın kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Ayrıca fuarda BTSO Ticari Safari Projesi kapsamında TÜYAP Bursa Fuarcılık işbirliğiyle 40’ı aşkın ülkeden Bursa’ya gelen bin’i aşkın firma, Bursa’da iş bağlantıları kuracak. Fuarların açılış törenine, Vali Vekili Ergun Güngör, Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk, BTSO Yönetim Kurulu Üyeleri Fahrettin Gülener ve Şükrü Çekmişoğlu ile sektör temsilcileri katıldı.

TÜRKİYE, TARIMSAL EKONOMİDE AVRUPA’NIN LİDERİ

BTSO Meclis Başkanı Remzi Topuk, artan dünya nüfusuyla birlikte artan gıda ihtiyacının; tarım ve hayvancılık sektörünü en stratejik sektör haline getirdiğini söyledi. Remzi Topuk, tarım ve hayvancılık bakımından dünyada önemli bir yere sahip Türkiye’nin coğrafi ve iklimsel şartlar bakımından elverişli bir tarım ülkesi olduğunu söyledi. Dünyanın 17. büyük ekonomisi konumunda bulunan Türkiye’nin tarımsal ekonomik büyüklük açısından dünyada 7’nci, Avrupa’da ise lider konumunda olduğunu ifade eden Topuk, sektörün potansiyelinin her geçen gün güçlendiğini kaydetti.

75 ÜLKEDEN 7 BİNE YAKIN İŞADAMINI BURSA’YA GETİRDİK

Remzi Topuk, Bursa iş dünyasının çatı kuruluşu BTSO’nun sektörlerin rekabet gücüne güç katan fuar organizasyonlarına imza attığını söyledi. 112 ülkeden fazla ihracat yapan kentin fuarcılıkta büyük bir marka haline geldiğini ifade eden Topuk, “Bursa’ya değer katan fuarlarımız, 15 Temmuz darbe girişiminin oluşturduğu olumsuz algının da ortadan kalkmasını sağlıyor. Ticari Safari Projesi ile farklı ülkelerden işadamlarımızı Bursa’ya getirdik. 75 ülkeden 7 bin’e yakın işadamı, Bursalı firmalarla buluşturarak, iş bağlantıları kurmasını sağladık. Son olarak düzenlenen Bursa Tarım Fuarlarının da ülke ekonomimizin ve sektörümüze değer katacağına inanıyorum” diye konuştu.

“SEKTÖRÜN BÜYÜMESİ DEVAM EDİYOR”

Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Durali Koçak,  tarım ve hayvancılığın Türkiye’nin en önemli stratejik sektörlerinden birisi olduğunu kaydetti. Bu sektörlerin asla modasının geçmeyeceğini, her zaman canlı kalacağını ifade eden Koçak, “Sektörümüz, son 10 yılda bütün alanlarda olduğu gibi yılda yüzde 2.3 büyüme gerçekleştiriyor. Bundan sonra da bu büyümesini sürdürecek. Ülkemizdeki 80 milyona yakın nüfusu, 30 milyon turisti besleyen sektörümüz, onlarca ülkeye de ihracat yapmaya devam ediyor. Bunu başarının mimarı olan Türk çiftçilerine müteşekkiriz” diye konuştu.

“SEKTÖRÜN BÜTÜN DİNAMİKLERİ BU FUARDA”

Vali Vekili Ergun Güngör, Türkiye’nin 2023 hedefine ulaşmasında tarım ve hayvancılığın kilit sektörler olduğunu dile getirerek, “Bu alanda iddialı bir ülke olmak istiyorsak, yüksek teknolojiyi iyi kullanmak zorundayız. Sürdürülebilir, çevreye duyarlı, gıda güvenliğini tam anlamıyla sağlamalıyız. Bursa Tarım Fuarları sektörün bütün bileşenlerini bir araya getirdi. Sektörün bütün dinamikleri burada. Müthiş bir sanayiye sahip olan Bursa’mız, tarım ve hayvancılıkta da büyük değere sahip” diye konuştu. Konuşmaların ardından fuarın açılışını gerçekleştiren protokol üyeleri, stant kuran firmaları ziyaret etti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

18 Ocak 21 Ocak

Exponazagro Tarım, Hayvancılık, ve Gıda

Nazilli Eşref Özel Kapalı Çok Amaçlı Alanı Aydın

Elit Fuarcılık Hizmetleri Ltd.Şti.

23 Ocak 28 Ocak

CNR İMOB 2018- İstanbul Mobilya Fuarı

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

25 Ocak 28 Ocak

EMITT 2018 22.Doğu Akdeniz Uluslararası

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi İstanbul

E Uluslararası Fuar ve Tanıtım Hizmetleri A.Ş.

24 Şubat 25 Şubat

OTF - Özel Okul Tercih Fuarı

Zorlu Performans Sanatları Merkezi - Beşiktaş İstanbul

BRF Fuarcılık ve Tanıtım Hizmetleri A.Ş.

01 Mart 02 Mart

Educaturk Eğitim ve Kariyer Fuarı

İstanbul Kongre Merkezi

Boyut Fuarcılık Hizmet. Org. Ltd. Şti

06 Mart 07 Mart

Nükleer Santraller Zirvesi ve Fuarı

Pullman Airport Hotel Convention Center İstanbul

INPPS Fuarcılık Ltd. Şti

21 Mart 25 Mart

Doğu Marmara Kozmetik ve Kişisel Bakım F

Kocaeli BB Uluslararası Fuar Merkezi İzmit

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş.

28 Mart 29 Mart

Akıllı Şehirler Konferansı ve Fuarı

JW Marriott Hotel Ankara

MCI Fuarcılık Dış Ticaret Ltd. Şti

29 Mart 01 Nisan

6.İskele ve Kalıp ve Hareketli Platform

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

29 Mart 31 Mart

No Dig Expo Turkey- Altyapı ve Kazısız T

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

05 Nisan 07 Nisan

18 Yükseköğretim Tanıtım ve Eğitim Fuarı

Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi Antalya

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

05 Nisan 08 Nisan

Elazığ Düğün ve Konsept Fuarı

Fuar ve Sergi Alanı Elazığ

Gelecek Fuarcılık Hizmetleri Kültür Ve Sanat Etkinlikleri Paz. San Ve Tic Ltd. Şti.

12 Nisan 15 Nisan

Afyonkarahisar Tarım Hayvancılık ve Tarı

Kültürpark Belediye Fuar Alanı Afyonkarahisar

ART Fuar Org.Tic Ltd.Şti.

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi