İş Dünyası’nın kalbi 16. MÜSİAD EXPO’da atacak

İş Dünyası’nın kalbi 16. MÜSİAD EXPO’da atacak

MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Fuar Forum Organizasyon Komisyonu Başkanı Burak Benşin ile MÜSİAD’ın düzenlediği Fuarlarını ve yaklaşan 16. MÜSİAD EXPO’yu konuştuk. İşte o çok özel röportaj

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Tekstil ve gıda sektörlerinde faaliyet gösteren Betamark Şirketler Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanlığı yürütüyorum. Ana faaliyet alanlarımızın dışında girişim sermayesi yatırımcılığı odaklı çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Girişim fonları yatırımcılığı ve yönetimi alanlarında iş hacmimizi  büyütmeyi planlıyoruz.  Genç MÜSİAD kurucu üyesi olarak, üç dönem Genç MÜSİAD Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttükten sonra MÜSİAD Yönetim Kurulunda görev almaya başladım.  Son iki yıldır MÜSİAD Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeliğini sürdürüyorum ve aynı zamanda Fuar Forum Organizasyon Komisyonu Başkanlığı yürütüyorum. Komisyon olarak MÜSİAD’ın fuar ve benzeri tüm büyük organizasyonlarından biz sorumluyuz.  

MÜSİAD fuarı hakkında bilgi verebilir misiniz, fuarın amacı nedir?

İki yılda bir düzenlediğimiz, MÜSİAD’ın en önemli organizasyonlarından biri olan Uluslararası ticaret fuarımız MÜSİAD EXPO’nun bu yıl 16’ıncısını düzenliyoruz. 9-12 Kasım 2016 tarihlerinde İstanbul CNR Fuar Merkezi’nde gerçekleştirileceğimiz MÜSİAD EXPO’da dünyanın birçok ülkesinden iş insanlarını ağırlayacağız.  Bu yıl “İş; Burada!” sloganıyla yatırımcılarımızı, büyümeye ve birlikte kazanmanın ortak noktasında yer almaya davet ediyoruz.  16.MÜSİAD EXPO’da küresel iş ağları kurmak, global pazarlarda söz sahibi olmak, KOBİ’leri güçlendirmek ve etkin büyümeyi hızlandırmak üzere iş dünyasını buluşturuyoruz ve B2B görüşmelerle yeni iş fırsatları sunuyoruz. Ayrıca, MÜSİAD EXPO ile eş zamanlı olarak yüksek teknoloji fuarımız 3. High Tech Port MÜSİAD ve 20. Uluslararası İş Forumu’nu (IBF) da 9-12 Kasım tarihlerinde EXPO içerisinde düzenleyeceğiz.

Fuara kimler katılabiliyor, uluslararası katılımcılar kimler olacak?

Bu yıl MÜSİAD EXPO’da, toplam 8 holde 500’ün üzerinde MÜSİAD üyesi yerli ve yabancı şirketlere ev sahipliği yapacağız. Hemen hemen her ülkeden profesyonel ziyaretçileri ağırlıyoruz. Geçtiğimiz fuarımızda 123 ülkeden 7.250 seçkin işadamı ve 100 binin üzerinde ziyaretçi ile iş dünyasını ortak noktada buluşturduk. Bu sene ziyaretçi sayılarımızda ciddi bir artış bekliyoruz. Fuarımızda, inşaat, tekstil, gıda, otomotiv, makine, mobilya, çevre ve yapı malzemeleri, bilgi teknolojileri ve savunma sanayi gibi birçok farklı sektörden değerli katılımcı firmamız ziyaretçilerle buluşacak. Bu yıl alım heyeti programımızın kapsamını genişleterek, 53 ülkeden profesyonel alıcıyı, MÜSİAD davetlisi olarak ağırlayacağız. Ekonomi Bakanlığı’nın da desteğiyle; Körfezden Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Irak ve İran; Asya’dan Malezya, Endonezya, Azerbeycan, Türkmenistan; Afrikadan Etiyopya, Nijerya, Nijer, Fildişi, Güney Afrika; Kuzey Afrika’dan, Sudan, Mısır, Fas, Cezayir, Tunus; Avrupa’dan Belçika, Almanya ,Hollanda, İtalya ve son gelişmelerle Rusya başta olmak üzere hedef olarak belirlemiş olduğumuz ülkelerdeki ticaret müşavirlikleri ile işbirlikleri yaparak alım potansiyeli yüksek işadamlarının Türkiye’ye davet edilmesi konusunda özenli bir çalışma yürüterek tüm hedef ülkelerimize tek tek ziyaretler gerçekleştirerek fuarımızı tanıttık.  Bu yıl öncelikli hedef kıtamız ; Afrika. Nijerya, Nijer, Gana, Fildişi ve Etiyopya, ve Güney Afrika’da çok yoğun tanıtım çalışmaları yaptık, amacımız bu bölgelerden çok sayıda işadamının fuarımızı ziyaretini sağlamak ve iki ülke arasındaki ticareti artırmak.

Afrika pazarına yönelme sebebiniz nedir? Neden Afrika?

Artan global rekabetin yanında, avantajlı olduğumuz yakın pazarlarımızdaki krizler yeni pazarlar arayışımızı hızlandırdı. MÜSİAD olarak üyelerimize ve işadamlarına yeni pazarlar açmak ve mevcut iş alanını koruyarak genişletmek için sürekli çalışıyoruz. Krizlerden olumsuz etkilenen Rusya ve Ortadoğu pazarına alternatif olarak gördüğümüz Afrika pazarına yöneldik. Afrika ile ticari ilişkileri geliştirmeyi ve işbirliklerimizi çoğaltmayı hedefliyoruz.  Afrika ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilere baktığımızda; 2005 yılından 2015 yılına kadar Türkiye’nin Afrika ülkelerine olan ihracatının 3-4 katına çıkarak 12,5 milyar dolar, ithalatın ise 1,6 katına çıkarak 5,1 milyar dolar olduğunu görüyoruz. Bu süre zarfında Türkiye ile Afrika ülkeleri arasındaki ikili ticaret hacmi yaklaşık 6,9 milyar dolardan 17,6 milyar dolara yükseldi.  MÜSİAD olarak, Türk ve Afrika iş dünyası temsilcilerini bir araya getireceğimiz bu organizasyonumuz vesilesiyle, son 10 yılda yaşanan bu olumlu gelişmelerin üzerine çıkmayı ve önümüzdeki 10 yılın sonunda, Türkiye ile Afrika ülkeleri arasındaki ikili ticaret hacmini 60 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Son 10 yılda Türkiye’den Afrika ülkelerine yapılan doğrudan yatırımların toplamına baktığımızda ise 614 milyon dolara ulaştığını aynı sürede Afrika ülkelerinden Türkiye’ye yapılan doğrudan yatırım ise 373 milyon dolar seviyesinde gerçekleştiğini görüyoruz. Son 10 yılda toplamda yaklaşık 1 milyar dolarlık bir yatırımdan söz ediyoruz. Biz bu organizasyonumuz ile Türk ve Afrikalı işadamlarının karşılıklı iş fırsatlarını değerlendirmelerine olanak sağlayarak Türkiye’ye yapılan doğrudan yatırımların gelecek 10 yılda 2 milyar dolar seviyesine ulaşmasını hedefliyoruz.

16. MÜSİAD EXPO ile eş zamanlı olarak gerçekleştireceğiniz 20.IBF’in (Uluslararası İş Forumu) bu yılki konusu nedir?

Biliyorsunuz, Uluslararası İş Forumumuzun konusu her sene uluslararası gündeme göre değişiklik gösteriyor. Bu sene konumuzu "İnovasyon Ekonomisi ve Yatırım Ekosistemi" olarak belirledik. Günümüz ekonomisinde, inovasyon tabanlı rekabetçi ekonomiye sahip olma yönünde ülkeler arasında ciddi çekişmeler var. Global pazarda, şirketler arası rekabet, inovasyon merkezli ekonomiler lehinde ciddi avantajlar ve farklılıklar oluşturmakta. Teknolojik inovasyon ve girişimcilik, her ulusal ekonominin geleceğine ilişkin politika tartışmalarının merkezinde yer aldığı gibi teknoloji, bilgi tabanlı veya inovasyon güdümlü bir ekonomiye doğru ilerlemede çok büyük bir önem taşıyor. Özellikle inovasyon ekonomisinin rekabetçi dünyasında, İslam ülkelerinin diğer ülkelere göre üstünlük sağlayabilmesi, ancak teknolojinin geliştirilmesi ve ticarileştirilmesi ile birlikte girişimcilik ekosisteminin de eş zamanlı olarak oluşturulmasıyla gerçekleşebilir. Biz de bu noktadan yola çıkarak IBF’in bu yılki ana oturum konusunu "İnovasyon Ekonomisi ve Yatırım Ekosistemi" olarak belirledik. Amacımız, işini geliştirmek ve büyütmek isteyen ister şirket olsun, ister fikir sahibi girişimci olsun, inovasyon ve girişim merkezli dinamik ekosistemin içinde nasıl bulunacağı ve nasıl fayda sağlayacağı noktasında farkındalık sağlamak.

20.İBF’de hangi başlıkta oturumlar düzenleniyor?

İnovasyon ekonomisi ve yatırım ekosisteminin kurulması için gerekli olan fon, pazar başarısı ve regülasyonların önemini vurgulayan konuları 3 oturum şeklinde tartışacağız. Bunlar; yatırım almak için "Nasıl yatırım alınır ve işinizi nasıl büyütürsünüz?", satış başarısı için "Teknolojinin Ticarileştirilmesi ve Pazar Başarısı" ve son olarak verimli bir girişim ekosistemi için paydaşların görevlerini konu alan "Girişimcilik ekosistemini nasıl inşa ederiz?" başlıklı oturumlarımız olacak. Bu oturumlar neticesinde, reel ekonomiyi baz alan proje bazlı finansman modeli merkezli, paylaşımcı ve katılımcı bir girişim ekosisteminin oluşması için yol planı ortaya çıkarmayı hedefliyoruz.

MÜSİAD EXPO ile eş zamanlı gerçekleşecek High Tech Port fuarının amacı nedir?

High-Tech Port, aslında MÜSİAD’ın Türkiyenin Orta Gelir Tuzağından kurtulması için ortaya koyduğu bir vizyon projesidir. Türkiye’nin milli teknolojilerine sahip çıkarak yüksek teknoloji algısını kuvvetlendirmek için organize ettiğimiz High-Tech Port, yatırımcı, üretici ve proje sahipleri ile yerli ve yabancı işadamlarıyla, ilgili devlet kurum ve kuruluşlarından paydaşları bir araya getiren ve böylece milli teknolojileri dünya ile buluşturan önemli bir iş geliştirme platformu olma özelliği taşıyor. 

High Tech Port’un kaçıncısını düzenliyorsunuz ve katılımcıları kimler?

İki yıl önce 15. MÜSİAD Uluslararası Fuarı ile başlayan ve geçtiğimiz sene Katar’da devam ettirdiğimiz High Tech Port’un bu yıl üçüncüsünü, Sayın Cumhurbaşkanımızın himaye ve katılımı, Savunma Bakanlığı’nın destek ve katılımı, Savunma Sanayi Müsteşarlığımızın ortaklığı ve sanayicilerin destekleriyle 9-12 Kasım tarihlerinde MÜSİAD EXPO içerisinde ayrı bir holde düzenleyeceğiz. Fuarımızda önde gelen savunma ve havacılık sanayii şirketlerini ağırlıyoruz. Bu yıl 20'den fazla ülkenin savunma bakanı, kuvvet komutanı, havayolu şirketleri ile Türkiye’nin ileri teknoloji üreten önemli firmaları fuarımıza katılacak. Fuar katılımcılarımıza iş geliştirme görüşmeleri için fırsat verirken, odak ve hedef pazarlara sıcak ulaşım ve uluslararası rekabet avantajı sunuyoruz.

Yüksek teknolojinin Türkiye ekonomisi için önemi nedir?

Geçmişten günümüze baktığımızda teknolojiyi yönetenlerin diğerlerine göre hep önde olduğunu görüyoruz. Osmanlı İmparatoru Fatih Sultan Mehmet Han, çağ açıp, çağ kapatan İstanbul'un fethini o dönemin en yüksek teknolojisine sahip 'Şahi Topu'nu döktürerek kazanmış. Avrupa'da buharlı makinelerin icadıyla teknoloji yönetimi, dolayısıyla dünya yönetimi el değiştirmiş. Aynı şekilde, Amerika'da ABD ordusunun bir iletişim kabiliyeti olarak ortaya konulan internetin keşfinin dünyayı dijital bir mecraya taşıdığı ve ABD'yi dünyadaki bugünkü pozisyonuna getirmede çok etkili olduğunu söyleyebiliriz. MÜSİAD, 2011 yılında yaptığı araştırma ile bir rapor ortaya koydu ve sonuç netti. Dünya örnekleri de ortada. Gelişmiş ülkeler Orta Gelir Tuzağından, yani 10 bin dolarlardan 25 bin dolarlara sıçramayı 32-33 yılda becerebilmişler. Sadece Güney Kore ile Tayvan hariç. Bu ikisi 17-18 yıla yakın sürede bunu başarmış. Buradaki çıkış noktası: Yüksek teknolojiyi merkeze alan katma değerli üretim. 2015 yılı ihracatımızı ortalama kilogram fiyatı 1,34 dolar. Bizim ihraç ürünlerimizin kilogram fiyatı çok düşük maalesef. Diğer yanda, örnek vermek gerekirse, High Tech Port etkinliğimiz savunma sanayii ağırlıklı ve orada kilogram başı ihracat 23 dolar. Kısaca, orta gelir tuzağından çıkmak için çözüm yüksek teknolojiyi merkeze alan katma değerli üretimi sağlamak diyebiliriz. Bu anlamda, yüksek teknolojiye yatırım yapan ülkelerin diğerlerinden önde olmayı başarabildiğini açıkça görüyoruz. Bu açıdan ilgili hedef sektörlerin gelişimine faydalı olmaya çoktan başlayan High-Tech Port’un rolünün gerçekten önemli olduğunu düşünüyoruz. 

İhracatta yüksek teknolojinin önemi, yeri nedir?

Orta Gelir Tuzağından çıkmak için çözümün yüksek teknolojiyi merkeze alan katma değerli üretim olduğu aşikar. Kişi başına düşen gelirin 10 bin dolar seviyelerinden 25 bin dolar seviyelerine çıkması ancak ürettiğimiz yüksek teknoloji ürünlerinin ihracatının gerçekleşmesi ile mümkün olacak. Dış ticarette yüksek teknoloji ihracı daha fazla katma değer dolayısıyla daha fazla birim ihracat geliri anlamına geliyor. Bu anlamda, yüksek teknoloji fuarı High Tech Port ile Türkiye’ye savunma ve havacılık alanında önemli kazanımlar oluşturmayı hedefliyoruz.

Ekonomik krizler ve ekonomideki yavaşlama fuarlara katılıma nasıl yansıyor? MÜSİAD EXPO’nun önemi nedir?

Kriz zamanları bazı firmaların pazarlama bütçelerini doğal olarak azaltmalarına neden olurken diğer yandan  sektörde tutunma, süreklilik çabası bilinci içinde olan firmaların da pazarlama, tanıtım ve yeni pazar arayışı çalışmalarını arttırmaya yöneldiklerini görüyoruz. Özellikle üretici ve ihracatçı firmalar için daralan pazarlar karşısında, gelişen yeni pazarlara ulaşmak ve bu doğrultuda uluslararası fuarları kullanmak büyük önem teşkil ediyor. En güçlü pazarlama mecralarından biri olan fuarlar, rekabet gücünü kaybetmek istemeyen ve büyümek isteyen firmalar için ciddi önem arz ediyor. Bu bağlamda, MÜSİAD EXPO bu yıl daha da ön plana çıkıyor. 

Fuara KOSGEB desteği var mı?

Elbette, fuarımız KOSGEB tarafından desteklenen fuarlar listesinde yer alıyor. KOSGEB tarafından desteklenen toplam stant alanı 9.844 metrekare. Destekler işletme başına azami 100 metrekare ile sınırlı oluyor. 

FUAR DÜNYASI DERGİSİ ÖZEL RÖPORTAJ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi