​6. Mersin İş ve Kariyer Fuarı ‘Mersin’in İşi de Var Gücü de’ Sloganıyla Kapılarını Açtı

​6. Mersin İş ve Kariyer Fuarı ‘Mersin’in İşi de Var Gücü de’ Sloganıyla Kapılarını Açtı

‘Mersin İş ve Kariyer Fuarı’ Vali Özdemir Çakacak’ın katıldığı açılış töreniyle katılımcılarına kapılarını açtı.

‘Mersin’in İşi de Var Gücü de’ sloganıyla bu yıl altıncısı gerçekleştirilen fuarın açılış törenine; Vali Çakacak’ın yanı sıra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Orhan Yegin, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Vali Yardımcısı Nihat Karabiber, Türkiye İş Kurumu Genel Müdür Vekili Mehmet Ali Özkan, İŞKUR Genel Müdür Yardımcıları Cafer Uzunkaya ve Bekir Aktürk, İş-Kur İl Müdürü Mustafa Kutlu, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Talat Dinçer, il protokolü ve çok sayıda vatandaş ile öğrenci katıldı.
 
Vali Çakacak; “ İş ve Kariyer Fuarı Firmalar ile Gençleri Buluşturuyor ”
 
Fuarda yaptığı konuşmada İş ve Kariyer Fuarı’nın genç ve dinamik işgücü arayışında olan firmalar ile kariyerlerinin başlangıcında olan gençlerin buluşmasına imkan sağladığını ifade eden Vali Özdemir Çakacak; fuarın istihdamın arttırılmasına ve yetişmiş insan gücünün en etkin şekilde değerlendirilmesine büyük katkı sağlayacağına işaret etti.
 
Dünyanın hızlı bir dönüşüm sürecinden geçtiğini de kaydeden Vali Çakacak, bu dönüşümün birey ve toplumların sosyal, kültürel ve ekonomik yönden tüm insanlarla ve coğrafyalarla sürekli bir etkileşim içerisinde olmasını sağladığını, bu globalleşme evresinin ise sosyo-ekonomik alanlarda milletlerin ve ülkelerin uluslararası gelişmelerden daha fazla etkilenmesini de beraberinde getirdiğine dikkat çekerek “ Farklı zamanlarda değişik ülkelerde baş gösteren sosyal ve ekonomik gelişmeler o ülke ile sınırlı kalmanın ötesinde tüm küresel sistemi etkiler hale gelmiştir. Bu nedenle ülkeler dünya genelinde yaşanabilecek bir olumsuzluktan en az hasarla etkilenmek için önlemler almakta ve reformlar yapmaktadır.” ifadelerini kullandı.
 
Vali Çakacak; “ Türkiye, Küresel Ekonomik Durgunluğa Rağmen Büyümeye Devam Ediyor ”
 
Konuşmasının devamında Ülkemizin; gerek son 6-7 yıldır baş gösteren küresel ekonomik durgunluğa gerekse de bölgemizde yaşanan istikrarsızlıklara rağmen hayata geçirdiği yatırım ve projeler ile istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ettiğini ve kalkınmasını sürdürülebilir kılabildiğini belirten Çakacak, ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ düsturunu kendine ilke edinen hükümetimizin, işgücünü daha nitelikli hale getirecek ve en etkin şekilde üretim sürecine dahil edecek politikaları ve tedbirleri hız kesmeden hayata geçirdiğini de sözlerine ekledi.
 
İş arayanlarla işverenleri aracısız olarak buluşturan İş ve Kariyer Fuarları gibi etkinliklerin de insan kaynaklarının işgücü piyasasına en etkili bir şekilde yönlendirilmesine katkı sağladığına da değinen Vali Çakacak, 100’ün üzerinde firmanın katıldığı bölgemizin en büyük iş fuarının ilimiz ve bölgemiz istihdamının artırılması açısından oldukça değerli olduğunu söyledi.
 
Vali Çakacak “ Gençlerimizi İŞKUR’a Müracaat Yapmaya Davet Ediyorum ”
 
Konuşmasında iş arayan gençlere de seslenen Vali Çakacak, 2016 yılının ilk 8 ayında işverenler tarafından İŞKUR’a başvurulan 28 bin açık işin 12.600 kişilik kısmının iş arayan vatandaşlarımızca karşılandığını, ancak işverenlerin halen 15 binden fazla işgücü ihtiyacı bulunduğunu vurgulayarak, iş arayan gençleri İŞKUR’a müracaat yapmaya davet etti.
 
Vali Çakacak konuşmasını fuarın; işverenlerin aradıkları nitelikte personeli bulmalarına, gençlerin ise iş hayatına atılarak kariyer basamaklarını tırmanmalarına vesile olması temennileriyle noktaladı.
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Orhan Yegin ise insan varlığının önemine değinerek; “Çağları kapatıp çağları açan olayların hepsinin temelinde insan faktörü vardır. O yüzden insan olarak, her anlamda insan varlığının kıymetini arttırmak zorundayız. Devleti yönetenler insanın devletle olan münasebetinde insanı ve onun standartlarını yükseltmeyi önemseyerek politika geliştirmek zorundadırlar. Bugün sanayiden ticarete her alanda insana olan ihtiyacı azaltan teknolojik gelişmelere rağmen; ‘aslolan insandır’ düsturundan hareketle kendimize yatırım yapmalıyız. Atalarımız da bugüne kadar kurdukları tüm devletlerde “insanı yaşat ki devlet yaşasın” düsturu çerçevesinde hep insana hizmet etmeyi ön planda tutmuştur.” dedi.
 
Dünyanın hangi köşesinde olursa olsun, insanların ülkemizden ve Türk Milletinden büyük beklentilere sahip olduğunu dile getiren Yegin; “Bu beklentileri karşılamak, ülkemizi güçlendirmek ve büyütmek için fert bazında üzerimize düşen sorumlulukları en iyi şekilde yerine getirmeliyiz. Siz sevgili öğrencilerimiz de eğitiminizi en iyi şekilde tamamlayarak, ülkemizin yarınlarına nasıl katkı sunabileceğinizi şimdiden planlamalısınız” şeklinde konuştu.
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Türkiye İş Kurumu Genel Müdür Vekili Mehmet Ali Özkan ve İş-Kur İl Müdürü Mustafa Kutlu’nun birer konuşma yaptığı açılışta, Vali Çakacak ve Bakan Yardımcısı Yegin; Mersin’de İş-Kur İl Müdürlüğü aracılığıyla en fazla istihdam sağlayan Dia Holding, Tepe Servis ve Kayacı Bilgisayar firma yetkililerine plaket verdi.
 
Toplu fotoğraf çekimi ve sembolik kurdele kesiminin ardından Vali Çakacak, Bakan Yardımcısı Yegin ve beraberindekiler stantları gezerek firma yetkililerinden bilgi aldı.Mersin Valiliği himayesinde, Mersin Çalışma ve İş Kurumu koordinasyonunda ve Mersin Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Mersin Üniversitesi, Toros Üniversitesi, Çağ Üniversitesi, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Mersin Deniz Ticaret Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Organize Sanayi Bölgesi, Mersin Ticaret Borsası ve Mersin Serbest Bölge İşletici A.Ş’nin destekleriyle düzenlenen fuara yüzü aşkın firmanın katıldığı ve firma stantlarının 19-20 Ekim tarihleri arasında Kongre ve Sergi Sarayında iki gün süreyle gezilebileceği bildirildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi