Ankara Ticaret Odasında istifa DEPREMİ

Ankara Ticaret Odasında istifa DEPREMİ

Ankara Ticaret Odası’nda dün gece geç saatlerde 11 yönetim kurulu üyesinden 9'unun istifa etmesinden sonra bugün de ATO Başkanı Salih Bezci istifasını sundu. Kulislerde Osman Gökçek ismi konuşulmaya başlandı

Ankara Ticaret Odası'nda (ATO) dün gece saatlerinde başlayan istifa dalgasına ATO Başkanı Salih Bezci de eklendi. Bezci bugünkü ATO Meclisi'nde istifasını sundu. Oda'nın 11 yönetim kurulu üyesinden 9’u da dün gece geç saatlerde istifalarını Bezci’ye iletmişti. Hürriyet'ten Aysel Alp'in özel haberine göre Bezci'nin istifasından sonra başkanlık koltuğu için en güçlü adayın Osman Gökçek olduğu konuşuluyor. 

''ATO Başkanlığı'na aday mısınız?'' sorusuna Gökçek, "Meclis toplantısından önce bir şey söylemem doğru olmaz. Toplantı çıkışında kamuoyuna bir açıklama yapacağım" yanıtını verdi. Gökçek'in başkanlığa giden yolu, ekim başında ATO Medya Meslek Komitesi'nden 4 asil 5 yedek üyenin istifa etmesiyle başladı. Sözkonusu istifaların ardından 19 Ekim'de boşalan komite üyelik seçimlerinde Osman Gökçek aday olarak Meslek Komitesine, buradan da ATO Meclis üyeliğine girmiş oldu.

Osman Gökçek'in ATO Başkanlığına aday olabilmesi için ATO Meclis Üyesi olma şartı bulunuyordu ki bu hamleyle gerekli şart yerine getirilmiş oldu. Bugünkü toplantı, Gökçek'in katılacağı ilk Meclis toplantısı..Kendi istemediği sürece görevden alınamayan Bezci'nin istifa etmesi durumunda yönetmelik gereği ATO Meclisi'nin 1 ay içinde yeni başkan ve yönetim kurulunu seçmesi gerekecek. 

YEDEK ÜYELER DE İSTİFA ETTİ

Hürriyet'in yalnızca asil üyelerin değil 5 yedek yönetim kurulu üyesinin de istifa ettiğinin açıklandığı haberinde şu ifadeler yer aldı: Organ seçimleri yönetmeliğine göre ATO'da yönetimin istifa etmesi ya da başka nedenle ayrılması durumunda 10 yedek yönetim kurulu üyesi, kalan süreyi tamamlamak üzere otomatik olarak yönetimi devralıyor. Ancak ATO'nun yönetim kurulu üyesi Ayhan Atalay'ın yurtdışına kaçması sonrasında, yedek üyelerden biri asil üye olmuştu. 1 yedek üye istifa etmiş, bir diğerinin ise üyeliği düşmüştü. Dolayısıyla yönetim kurulu yedek üye sayısı 7'ye inmişti ki; dün bunlardan 5 tanesi asil üyelerle birlikte istifasını verdi.

Yönetmeliğe göre yönetim kurulunda karar yeter sayısının yani başkanla birlikte 11 üyeden 6'sının bulunması yeterli oluyor ve yedek üyeler bunu sağladığı takdirde olağanüstü seçim yapılması gerekmiyor. Ancak yedek üyelerin de istifa etmesi nedeniyle ATO Meclis'inin hem yönetim kurulu asil hem de yedek üyeleri seçmesi gerekecek.

SİNAN AYGÜN DESTEKLİYOR MU?

Kulislerde, Osman Gökçek'i destekleyen isimlerden birinin de ATO eski Başkanı ve CHPeski Milletvekili Sinan Aygün olduğu ifade ediliyor. Aygün, Salih Bezci ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile birlikte Ankara'nın en ünlü alışveriş merkezlerinden biri olan Panora AVM'nin ortakları arasında yer alıyor. 1923 yılında 800 üye ile faaliyete başlayan Ankara Ticaret Odası'nın hali hazırda 125 bin üyesi bulunuyor. ATO, söz konusu üye sayısı itibari ile, İstanbul Ticadet Odası'ndan sonra, Türkiye'nin en büyük ikinci ticaret odası konumunda.

OSMAN GÖKÇEK SAATLER SONRA ANKARA TİCARET ODASI BAŞKANLIĞI'NA ADAY OLDU

Başkanı Salih Bezci de bugün istifa ettiğini açıkladı. Bezci’nin istifasının ardından 3 hafta içinde yapılacak seçimde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in oğlu Osman Gökçek'in ATO Başkanı olacağına kesin gözüyle bakılıyordu. Beklenen açıklama geldi; Osman Gökçek ATO Başkanlığı'na adaylığını açıkladı.
 
SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?
 
Yönetimi boşalan ATO'da yedekler de istifa ettiği için Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) üç haftalığına vekaleten bir üyeyi başkan atayacak. 22 günün sonunda meclis olağanüstü toplantıya çağrılacak. 188 Meclis üyesi yeni başkanı ve yönetim kurulu üyelerini seçecek. Seçim gizli yapılacak.
 
OSMAN GÖKÇEK KİMDİR?
 
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in oğlu olan Osman Gökçek, 12 Ekim 1983 yılında Ankara'da doğdu. Lise öğrenimini Samanyolu Koleji'nde bitiren Gökçek, Başkent Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü’nden mezun oldu.
“Türkiye Gençlik Kulübü Federasyonu” ve “Çankaya Gönüllüleri Dernek Başkanı” olarak görevi devam eden Gökçek, Ayrıca 2010 yılından beri Beyaz TV Genel Yayın Koordinatörü olarak çalışmakta. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi