​Dünya ayakkabı sektörü İstanbul’da buluşacak

​Dünya ayakkabı sektörü İstanbul’da buluşacak

Bu yıl ikincisi düzenlenecek ‘Eksposhoes İstanbul Ayakkabı Saraciye ve Moda Fuarı 8 Kasım’da kapılarını açıyor.

EKS Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Demir, “ İlkini Antalya’da düzenlediğimiz fuara yoğun ilgi gerçekleşti.  Oluşan talep üzerine ikincisini İstanbul’da düzenleme kararı aldık. Bu fuarla hem yurt içi ayakkabı sektörüne, hem de ayakkabı ihracatımıza katkı vermeyi hedefliyoruz” dedi. 

2015’te 670 milyon dolar ihracat gerçekleştiren Türk ayakkabı sektörü, Türkiye’nin 2023 ihracat hedefine katkı sağlamak adına çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bu yıl ikincisi düzenlenecek ‘Eksposhoes İstanbul Ayakkabı Saraciye ve Moda Fuarı 8 Kasım’da Pullman Convention Center’da kapılarını açıyor. EKS Fuarcılık tarafından düzenlenecek olan fuara 40 ülkeden  350 katılımcı geliyor.

HER SEKTÖR ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALI  

Daha fazla ihracat için alternatif pazarlar şart Fuarın sektör açısından kritik öneme sahip olduğunu belirten Erkan Demir, Türk ayakkabı ve saraciye pazarının ihracat rakamlarına dikkat çekti. Demir, konuyla ilgili şunları söyledi: “Türkiye’nin 2023 ihracat hedefine ulaşması için her sektörün üzerine düşeni yapması gerekiyor. Türk ayakkabı sektörünün 2015 ihracat rakamı 670 milyon dolar. Bunu daha yukarılara çekmek için gayret sarf ediyoruz. Eksposhoes, Türk ayakkabı ve saraciye sektörünün yurt dışında daha fazla tanınması için bir araç.

Her kıtadan bir çok misafirimiz olacak. Türk ürünlerini yerinde görecekler. Ayakkabı ihracatında dünya lideri olan Çin bu işi nasıl yapıyor? Fiyat-kalite oranı burada devreye giriyor. Kilit nokta ise pazarlama ve tanıtım. Daha fazla ihracat için daha fazla etkinliğe, bu vesile ile de daha fazla alternatif pazarlara ihtiyacımız var.” Tasarımda daha fazla yol almalıyız Türk ayakkabı sektörünün fiyat ve kalite sorunu yaşamadığını söyleyen Erkan Demir, “Bugün Türk ayakkabı sektörünün geldiği nokta ortada. Hem yurt içi pazardaki hareketlilik, hem de her yıl yükselen ihracat rakamları yüzleri güldürüyor. Ancak özellikle ihracat tarafında artık vites artırmalıyız.

TÜRKİYE ÇOK DAHA FAZLA SÖZ SAHİBİ OLACAK

 Bunun yolu tasarımdan geçiyor. Bugün bir İtalyan ayakkabısı tasarımıyla ön plana çıkıyor. Türkiye’de endüstriel tasarıma ağırlık vermeliyiz. Genç nüfusumuza güvenim tam. Türkiye, küresel ayakkabı sektöründe çok daha fazla söz sahibi ülke olacak. Eksposhoes’un da bunda katkısı olacak” şeklinde konuştu. 2017 İlkbahar-Yaz Koleksiyonu Eksposhoes’da Fuara kadın, erkek, çocuk ve spor ayakkabıları üreticilerinin yanı sıra terlik üreticileri, iş emniyeti ayakkabıları üreticileri ve askeri ayakkabı üreticileri katılacak. Saraciye üreticileri çanta, kemer, cüzdan ve valizde 2017 koleksiyonlarını sergileyecek. Katılımcı profilinin en önemli ayaklarından birini ise, yurt dışındaki ayakkabı-saraciye üreticileri firmaların Türkiye’deki temsilcileri oluşturacak.  İstanbul Basın Ekspres Yolu üzerinde yer alan Pullman Convention Center’da 8 Kasım’da kapılarını açacak olan Eksposhoes 2016, 11 Kasım’da sona erecek. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

24 Şubat 25 Şubat

OTF - Özel Okul Tercih Fuarı

Zorlu Performans Sanatları Merkezi - Beşiktaş İstanbul

BRF Fuarcılık ve Tanıtım Hizmetleri A.Ş.

01 Mart 02 Mart

Educaturk Eğitim ve Kariyer Fuarı

İstanbul Kongre Merkezi

Boyut Fuarcılık Hizmet. Org. Ltd. Şti

06 Mart 07 Mart

Nükleer Santraller Zirvesi ve Fuarı

Pullman Airport Hotel Convention Center İstanbul

INPPS Fuarcılık Ltd. Şti

21 Mart 25 Mart

Doğu Marmara Kozmetik ve Kişisel Bakım F

Kocaeli BB Uluslararası Fuar Merkezi İzmit

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş.

28 Mart 29 Mart

Akıllı Şehirler Konferansı ve Fuarı

JW Marriott Hotel Ankara

MCI Fuarcılık Dış Ticaret Ltd. Şti

29 Mart 01 Nisan

6.İskele ve Kalıp ve Hareketli Platform

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

29 Mart 31 Mart

No Dig Expo Turkey- Altyapı ve Kazısız T

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

05 Nisan 07 Nisan

18 Yükseköğretim Tanıtım ve Eğitim Fuarı

Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi Antalya

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

05 Nisan 08 Nisan

Elazığ Düğün ve Konsept Fuarı

Fuar ve Sergi Alanı Elazığ

Gelecek Fuarcılık Hizmetleri Kültür Ve Sanat Etkinlikleri Paz. San Ve Tic Ltd. Şti.

12 Nisan 15 Nisan

Afyonkarahisar Tarım Hayvancılık ve Tarı

Kültürpark Belediye Fuar Alanı Afyonkarahisar

ART Fuar Org.Tic Ltd.Şti.

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi