İş dünyası yoğurdu üfleyerek yiyor

İş dünyası yoğurdu üfleyerek yiyor

İTO Başkanı İbrahim Çağlar, Türkiye’de büyüme potansiyelinin ortaya konulan rakamlardan yüksek olduğunu belirterek, “Ancak yoğurdu üfleyerek yemeye devam ettiğimiz için finans dünyamızdan yeteri kadar istifade edemiyoruz” diye konuştu.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulları ortak bir toplantıda bir araya geldi. İTO’nun Eminönü merkez binasındaki buluşma İTO Başkanı İbrahim Çağlar ve TBB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın başkanlığında gerçekleşti. İTO Başkanı İbrahim Çağlar, yaptığı konuşmada, toplantıda ana gündemlerinin Türkiye’de üretimin desteklenmesi, istihdamın ve ihracatın artırılması olacağını, büyümenin daha da güçlenerek devam edebilmesi için neler yapılması gerektiği, atılması gereken ortak adımların neler olacağının konuşulacağını söyledi.
DİYALOG AZALIYOR   
Reel sektör-finans kesimi iş birliğinde aksayan yönleri ortaya koyacaklarını ve bu aksaklıklara birlikte çözüm arayacaklarını ifade eden İbrahim Çağlar, Türkiye potansiyelinin bugün ortaya konulan büyüme rakamlarının çok daha üstünde olduğunu belirterek, “Ancak yoğurdu üfleyerek yemeye devam ettiğimiz için finans dünyamızdan yeteri kadar istifade edemiyoruz. Onlar da reel sektörümüzün gücünden yeteri kadar beslenemiyor” ifadelerini kullandı. Finans sektörünün reel kesimle birlikte ekonominin ayrılmaz iki dişlisinden biri olduğunu belirten Çağlar, sözlerine şöyle devam etti: “Tabi zaman zaman aradaki diyaloğun azaldığına şahit oluyoruz. Reel kesim krediye ulaşamamaktan finans kesimi de sıkı düzenlemeler ve küresel koşullardan dert yanıyor. Oysa kimsenin niyeti bağcıyı dövmek değil, herkes iş yapmanın derdinde. Reel kesim fona ulaşmak, bankalar da kredi dağıtmak istiyor. Var olan yanlış anlaşılmaların bir diyalog eksikliğinden kaynaklandığını çok iyi biliyoruz. İşte bu ortak zeminde, aradaki diyaloğu geliştirebilir, enerjimizin tamamını sorunlarımızı çözmeye yönlendirebiliriz.”      

DEVLETE DEĞİL REEL SEKTÖRE BORÇ VERİYORUZ
Hüseyin Aydın ise yaptığı konuşmada, küresel, bölgesel ve 15 Temmuz darbe girişimi sonrası gelişmelerin Türkiye ekonomisine ve faaliyetlere olan etkilerini değerlendireceklerini ifade etti. Yaşanmakta olan olağanüstü dönemin iyi yönetilmesi, büyümenin sürdürülmesi, istihdamın artırılması için sorumlulukları ve yapabilecekleri konuşacaklarını dile getiren Aydın, İTO’nun bankacılık sektörüne ilişkin görüşlerini ve beklentilerini dinleyeceklerini söyledi. Aydın, 2001’e geri dönüp bakıldığında bankaların bilançolarının içinde üretime ve istihdama verecekleri payın görülebileceğini belirten Aydın, “Kredilerin bilanço içindeki payına baktığınız zaman o günün bankacılığı ile bugünün bankacılığını ayrıştırırsınız. Dün salt devlete borç veren bankacılıktan, bugün reel sektöre bireylere borç veren bir bankacılık sektörüne geldik” değerlendirmesinde bulundu.  

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi