​Bursa Blok Mermer Fuarı 2.kez Kapılarını Açtı

​Bursa Blok Mermer Fuarı 2.kez Kapılarını Açtı

Bursa, Blok Mermer Üretimindeki Liderliğini Fuarcılıkta da Sürdürüyor. Ticari Safari Projesiyle 25 Farklı Ülkeden 600’ü Aşkın İş Adamı Bursa’da

“Bursa’mız, Sektörlerdeki Üretici ve İhracatçı Kimliğiyle Ülkemize Güç Katıyor”

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) liderliğinde TÜYAP ve MADSİAD destekleriyle ikinci kez düzenlenen ‘Bursa Blok Mermer Fuarı’ kapılarını açtı. Ticari Safari Projesi kapsamında 25 ülkeden 600’ü aşkın yabancı iş dünyası temsilcisinin de işbirliği için geldiği fuar, 5 Kasım Cumartesi gününe kadar ziyaretçilerini ağırlayacak. BTSO öncülüğünde geçtiğimiz sene ilki düzenlenen Bursa Blok Mermer Fuarı, Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezinde kapılarını açtı. Fuarın açılış törenine, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay’ın yanı sıra Bursa Valisi İzzettin Küçük, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, TÜYAP Bursa Fuarcılık AŞ Genel Müdürü İlhan Ersözlü, İMİB Başkanı Ali Kahyaoğlu, MADSİAD Başkanı Erol Efendioğlu ve sektör temsilcileri katıldı.

BURSA’NIN BAŞARILARININ ALTINDA ORTAK AKLIN GÜCÜ VAR

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye’nin üretim üssü Bursa’nın ihracat potansiyeli ile lider bir şehir olduğunu söyledi. Bursa’nın Türkiye ihracatının lokomotifi olduğunu anlatan Başkan Burkay, “Türkiye’nin ekim ayı ihracatı düşerken, Bursa’mızın ihracatı ise yüzde 8.3 arttı. Tüm bu başarının altında Bursa’nın ortak aklın gücüyle gerçekleştirilen projelerimiz var. Hedefimiz, Bursalı firmalarımızın rekabetçi ve ihracatçı kimliğine güç katmaktır. Küresel Fuar Acentesi ile 700’e yakın yeni ihracatçımızı Bursa’ya kazandırdık. Bu rakam, birçok ilimizin ihracatçı sayısından fazla” dedi.

TİCARİ SAFARİ PROJESİ İLE 600 YABANCI İŞADAMI BURSA’DA

Başkan İbrahim Burkay, 2. Blok Mermer Fuarı’na Ticari Safari Projesi kapsamında 25 ülkeden 600’den fazla yabancı iş adamını sektör temsilcileriyle buluşturduklarını söyledi. Fuarların kent ekonomisine büyük katkılar sağladığını dile getiren Burkay, şöyle devam etti; “Bütün dünyadaki modellemelere baktığımızda, Almanya, İngiltere ve İtalya gibi ülkelerde fuarlar, sektörlerin en önemli buluşma platformlarıdır. Bursa Blok Mermer Fuarı’mız da blok mermer ve taş sektörünün tüm duayenlerini bir araya getirdi. Fuarımız geçtiğimiz yıla göre bu sene yaklaşık yüzde 40 büyüme başarısı gösterdi. Fuarımıza katılarak sektörün birlikteliğine güç katan firmalarımıza teşekkür ediyorum.”

 “TASARIM VE ESTETİK İLE SEKTÖRÜMÜZÜ GÜÇLENDİREBİLİRİZ”

Bursa Valisi İzzettin Küçük, Bursa’nın mevcut sanayi ve üretim alt yapısı ile büyük bir güce sahip olduğunu ifade ederek, “Kentimizde katma değerli, bilgi ve teknolojiye dayalı üretim potansiyeli yüksek. Blok mermer üretiminde lider olan Bursa’mız, sahip olduğu bu potansiyelini estetik ve tasarım ile güçlendirirse, sektördeki yükseliş daha ileri noktalara gelecektir. BTSO Yönetim Kurulu Başkanımız İbrahim Burkay’a kentimiz adına hayata geçirdiği yeni ve özgün projelerden dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Blok Mermer Fuarı’nın Bursa için büyük bir fırsat olduğunu dile getirerek, fuarın kentin fuarcılık hayatına güç kattığını söyledi.

1000’İN ÜZERİNDE BLOK MERMER BU FUARDA

TÜYAP Bursa Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü, Bursa Blok Mermer Fuarı’na firmaların yoğun bir ilgi gösterdiğini ve aylar öncesinden bütün yerlerin tükendiğini söyledi. Ersözlü, “Fuar için yoğun bir şekilde çalıştık. Bir yıllık süre içerisinde Çin, İtalya, Hindistan ve ABD’de fuarlara katıldık. Fuarımızda aylar öncesinden yerler doldu. Bu yıl 26 bin ton ağırlığında 1000’in üzerinde blok, fuarımızda sergileniyor. Stratejik ortağımız BTSO ile birlikte yaptığımız ikili iş görüşmeleri de ihracatımıza büyük güç katıyor” dedi.

 “BTSO’NUN SUNDUĞU İMKANLAR BİRÇOK ÜLKEDE YOK”

MADSİAD Başkanı Erol Efendioğlu, Bursa Blok Mermer Fuarı’nın kent turizmine ve ticaret hayatına da büyük katkı sağladığını belirterek, “Geçen yıla göre fuarımıza gelen blok mermer sayısı yüzde 100 arttı. Yurt dışından gelen misafirlerimizi BTSO’muzun destekleriyle ağırladık. Bu imkanlar birçok ülkede yok. İtalya’da konaklama bedellerinin ne kadar ciddi rakamlar olduğunu biliyoruz. Fuarımızın düzenlenmesinde öncü olan BTSO Yönetim Kurulu Başkanımız İbrahim Burkay’a ve yönetim kurulu üyelerine, TÜYAP’a ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

 İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Ali Kahyaolu da  doğal taş ve mermer sektörünün her geçen dönem büyüdüğünü belirterek, bu sektör için ter döken herkese teşekkür etti. Konuşmaların ardından protokol üyeleri fuarın açılışını gerçekleştirerek, stant açan firmaları ziyaret etti.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi