Ülker, Delacre’yi Ferrero’ya devrediyor

Ülker, Delacre’yi Ferrero’ya devrediyor

United Biscuit’i 3 milyar dolara satın alan Ülker, dev şirket içinde operasyona başladı. Belirli markaları tek tek satma yolunda strateji geliştiren şirket, ilk adım olarak 130 milyon euro cirolu Delacre için Ferrero ile el sıkıştı.

United Biscuit’i 3 milyar dolara satın alan Ülker, dev şirket içinde operasyona başladı. Dünya'dan Kerim Ülker'in haberine göre, belirli markaları tek tek satma yolunda strateji geliştiren şirket, ilk adım olarak 130 milyon euro cirolu Delacre için Ferrero ile el sıkıştı. Fransız Rekabet Kurulu’na dün başvuran ikilinin Aralık ayında satışı tamamlaması bekleniyor.
 
2012’de Manisa’da yaptığı 115 milyon dolarlık yatırımla Türkiye’ye gelen İtalyan çikolata üreticisi Ferrero’nun Bölge Başkanı Renato Danna, “İtalya’da Ferrero ne ise Türkiye’de de Ülker o demek. Ülker’i geçemeyeceğimizi biliyoruz. Ülker ile ortak iş yapmayı istiyoruz” demişti.
 
Aradan 4 yıl geçti ve bu kez Yıldız Holding ile Ferrero arasında “Nutella” söylentileri dolaştı.
 
Yıldız Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, Ferrero’ya ait Nutella’yı alacağına yönelik haberlere sosyal medya hesabından yaptığı bir açıklama ile “Ferrero ailesi tanıdığım kıymetli meslektaşım. Ülkemizde üretici ve ihracatçı. Bazı basında çıkan Nutella haberleri gerçeği yansıtmamaktadır” yanıtını verdi.
 
70 YILLIK TARİHİNDE İLK KEZ BİSKÜVİ ÜRETECEK
 
4 yıldır beklenen Ferrero-Ülker arasında doğacak ilişkinin dün Fransa’da temelleri atıldı. 70 yıllık tarihinde bir ilke imza atmaya hazırlanan Ferrero, Yıldız Holding aracılığıyla “çikolatacı” unvanına bisküviyi de eklemeye hazırlanıyor.
 
Önce konuyu ardından sonucu anlatmakta fayda var. 2014 yılında Yıldız Holding, Türk ekonomi tarihi için de önemli bir dönüm noktası olan İngiltere merkezli United Biscuits’i 3 milyar dolara satın aldı. Bu global satın alma çok önemli bir etki yarattı. 186 yıllık bir geçmişi olan İngiliz şirketin şemsiyesi altında onlarca marka bulunuyor. Bu markalar arasında en dikkat çekeni ise Belçika konumlu Delacre.
 
İKİ FABRİKADA 120 MİLYON EURONUN ÜZERİNDE SATIŞ YAPIYOR
 
1891’de kurulan Grand-Bigard merkezli bisküvi üreticisi Delacre, 120-130 milyon euro ciro yapan köklü markaları bulunuyor. İki üretim alanı bulunan Delacre’nin bir fabrikası Belçika’da, diğeri ise Fransa’da.
 
Yıldız Holding ile masaya oturan Ferrero, satış işleminin tamamlanması için de gerekli resmi onaylara başladı. En önemli aşama ise Fransız Rekabet Kurumu yani Autorite de la Comcurrence. Ferrero Ailesi, bu işlemi İtalya’da kurulu olan ve tamamen aileye ait GMBF Investments S.a.r.l. adlı şirket kanalıyla yapıyor.
 
Kurum gerekli işlemin yapılması için 2 Kasım’da işlemlere başladı. Resmi onayların ardından Ülker-Ferrero aileleri arasındaki anlaşma tamamlanacak. Söz konusu bu işlemin ise aralık ayının ilk haftasında duyurulması hedefleniyor.
 
9.5 MİLYAR EURO CİROSU, 33 BİN ÇALIŞANI VAR
 
Türkiye’deki varlığını güçlendirmek isteyen Ferrero’nun Manisa’daki yatırımı 2014’te önemli bir alana kaydı. Ferrero, dünyanın en büyük fındık üreticileri arasında gösterilen Türk şirketi Oltan Gıda’yı alarak 70 yıllık tarihindeki en önemli işlemlerden birini gerçekleştirdi. Dünyanın 3’üncü büyük çikolata üreticisi olan Ferrero’nun 9.5 milyar euroluk bir cirosu var. 33 binden fazla kişiye istihdam sağlayan İtalyan şirketin karı ise 900 milyon euro civarında. Nutella ile tanınan Ferrero’nun marka şemsiyesi altında Kinder, Raff aello, Tic Tac, Mon Cheri, Ferrero Rocher gibi küresel piyasanın öncüleri de var. Gelelim bu satışın bedeli konusuna. Resmi olarak açıklanan bir rakam yok ancak Delacre’nin cirosuyla eş değer olabileceği, 120 milyon euro civarında bir tutarın Ülker’e ödeneceği tahmin ediliyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

16 Ocak 19 Ocak

IF Wedding Fashion İzmir

Fuar İzmir - Gaziemir İzmir

İZFAŞ İzmir Fuarcılık Hizmet. Kültür ve Sanat İşleri. Tic.A.Ş

16 Ocak 20 Ocak

Gapfood 14.Gıda, Gıda Teknolojileri ve A

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Akort Tanıtım Organizasyon ve Fuarcılık Ltd. Şti.

16 Ocak 20 Ocak

Gaptarım Tarım, 9.Tarım Teknolojileri ve

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Akort Tanıtım Organizasyon ve Fuarcılık Ltd. Şti.

17 Ocak 20 Ocak

Anfaş Hotel Equipment - 29.Uluslararası

Antalya Fuar Merkezi

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

17 Ocak 20 Ocak

Anfaş Food Product - 25.Uluslararası Gı

Antalya Fuar Merkezi

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

18 Ocak 21 Ocak

Exponazagro Tarım, Hayvancılık, ve Gıda

Nazilli Eşref Özel Kapalı Çok Amaçlı Alanı Aydın

Elit Fuarcılık Hizmetleri Ltd.Şti.

23 Ocak 28 Ocak

CNR İMOB 2018- İstanbul Mobilya Fuarı

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

25 Ocak 28 Ocak

EMITT 2018 22.Doğu Akdeniz Uluslararası

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi İstanbul

E Uluslararası Fuar ve Tanıtım Hizmetleri A.Ş.

Özel Röportaj

Yazarlar

2015 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi