​Türkiye 56 Ülkede Fuarlarda Boy Gösterecek

​Türkiye 56 Ülkede Fuarlarda Boy Gösterecek

Türkiye, gelecek yıl, Almanya, Rusya, Hollanda ve İngiltere başta olmak üzere 56 ülkede 112 fuara katılarak tanıtım ve pazarlamaya ağırlık verecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı, her yıl, Türkiye'nin sahip olduğu tarihi, turistik, kültürel değerlerin etkili ve geniş bir şekilde tanıtılması ve pazar payının artırılması amacıyla belirlenen konsept çerçevesinde, yurt dışında gerçekleştirilecek uluslararası turizm fuarlarına katılıyor.

Türkiye'nin turizm faaliyetleri ve gelirlerine katkı sağlayan uluslararası ihtisas fuarlarında, bu yıl özellikle pazar ve ürün çeşitlendirilmesi konusunun ön plana çıkarılması amaçlanıyor. Fuarlar ve yürütülmesi planlanan reklam kampanyalarında, deniz, kum, güneşe dayalı kitle turizminin yanında kültür, kış, yayla, kongre, inanç, sağlık ve golf turizmi gibi türlerde de Türkiye'nin potansiyeli öne çıkarılacak.

Fuarlar ocak ayında başlayacak

Tanıtma Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan 2017 fuar takvimine göre, Türkiye gelecek yıl, 7'si büyük, 75'i kamu, özel sektör işbirliği çerçevesinde, 30'u yurt dışı temsilcilikleri aracılığıyla 56 ülkede 112 turizm ihtisas fuarına katılacak.Fuarlarla Türkiye'nin, Almanya, Rusya ve İngiltere gibi ana pazarların dışında, Orta Doğu, Güney Amerika, Çin, Japonya ve Güney Doğu Asya pazarları gibi potansiyel ve gelişmekte olan pazarlara daha fazla yönelmesi, bu pazarlarla ilgili tanıtım çalışmaları yürütmesi hedefleniyor. Çoğunluğu Almanya'da olmak üzere, aralarında Fransa, İtalya, İngiltere, İsviçre, ABD, İspanya, Japonya, Avusturya, Finlandiya, Litvanya, Romanya, Danimarka, Rusya, Çin, Yunanistan, Azerbaycan, Belarus, Macaristan, Özbekistan, İran, Hindistan ve Letonya'nın olduğu 56 ülkede gerçekleştirilecek 2017 fuar maratonu, ocak ayında başlayacak.

 İlk fuar Hollanda'da

Türkiye'nin temsil edileceği 7 büyük fuardan ilki, 10-15 Ocak 2017'de gerçekleştirilecek Hollanda'daki Utrech Turizm Fuarı olacak. Hollanda'nın ardından İspanya'nın başkenti Madrid'de 18-22 Ocak'taki Madrid Fitur Turizm Fuarı'nda yer alacak olan Türkiye, her yıl çok sayıda ülke ve binlerce turizm şirketinin katıldığı ITB Berlin Turizm Fuarı'nda da 8-12 Mart'ta tanıtım ve pazarlama faaliyeti yürütecek. Berlin'den dönecek turizmciler, bu kez 14-16 Mart'ta düzenlenecek MITT Moskova Turizm Fuarı için Rusya'ya gidecek. Yaşanan uçak krizinin ardından ilişkilerin normalleştiği Rusya'ya önem veren turizmciler, Moskova'da, daha çok Rus turistin tatilini Türkiye'de geçirmelerini sağlamak amacıyla çaba harcayacak. Türkiye'nin özel önem verdiği en büyük 7 fuarlık seri, 2-4 Nisan'da BIT Milano Turizm Fuarı, 24-27 Nisan'da Dubai'deki fuar ve 7-9 Kasım'da İngiltere'deki WTM Londra Dünya Turizm Fuarı ile sona erecek. Bakanlık, gelecek yıl gerçekleştirilecek 7 büyük fuarın yanı sıra, özel sektörle birlikte dünyanın çeşitli ülkelerinde düzenlenecek 75 fuarla da Türkiye'nin turizm potansiyelini tanıtacak. Yurt dışında kamu, özel sektör işbirliğiyle yapılan önemli fuarlar arasında ise 16-18 Mayıs'ta gerçekleştirilecek IMEX Frankfurt Fuarı, 9-11 Şubat'taki IITT Mumbai Hindistan Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, 29-31 Mart'taki UITT Ukrayna Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, 4-6 Nisan'daki Latin Amerika World Travel Market ile 23-26 Şubat'taki IFTA Belgrad Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı yer alıyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi