​35.Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı TÜYAP'ta Açıldı

​35.Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı TÜYAP'ta Açıldı

35’inci Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı açılış törenine katılan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, “Biz bakanlık ve hükümet olarak kültür sanat faaliyetlerin siyasetin üzerinde olduğunu düşünüyoruz.

35'inci Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı açılış törenine katılan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, "Biz bakanlık ve hükümet olarak kültür sanat faaliyetlerin siyasetin üzerinde olduğunu düşünüyoruz. Bu alanda yapılacak her türlü iş birliğine açık olduğumuzu ifade etmek isteriz" dedi.

Kitapseverlerin heyecanla beklediği Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, 35'inci kez kapılarını ziyaretçilerine açtı. 800 üzerinde yayınevi ve binlerce çeşit kitabın yer aldığı fuar, ilk günden ziyaretçi akınına uğradı. Bu yıl 35'incisi düzenlenen Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı resmi açılışı düzenlenen törenle yapıldı. Açılış törenine Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Yayman, Almanya Devlet Bakanı Prof. Dr. Maria Böhmer, 35. İstanbul Kitap Fuarı Onur Yazarı Prof. Dr. İonna Kuçuradi ve çok sayıda yayınevi temsilcisi ve kitapsever katıldı.

26'ncı Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilen fuar ilk günden vatandaşların yoğun ilgisini gördü. Ana teması Felsefe ve insan olarak belirlenen kitap fuarında bu yıl onur yazarı Prof. dr. İoanna Kuçuradi oldu. Kitap fuarının onur konuğu ülke ise Almanya olarak belirlendi. Fuara Almanya'dan 28 yayınevi katılırken ülke stantlarında 40 etkinlik vatandaşlarla buluşacak. 800 üzerinde yayınevinin ve sivil toplum kuruluşunun katıldığı fuarda söyleşi, panel, şiir dinletileri ve çocuk etkinlikleriyle birlikte ziyaretçiler için 300 etkinlik hazırlandı.Protokol üyeleri program sonrası birlikte kurdele keserek fuarın açılışını gerçekleştirdi.

"Bu alanda yapılacak her türlü iş birliğine açık olduğumuzu ifade etmek isteriz"

Türkiye'nin zor bir dönemden geçtiğini belirten Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, "Biliyorsunuz dün Derik Kaymakamımız şehit edildi. O kadar zor zamanlardan geçiyoruz ki, ilk defa bir kaymakam şehit edildi. Hepimizin birlik ve beraberlik içinde dayanışma günüdür. Sayın Böhmer'e çok teşekkür ediyoruz. Türkiye ile Almanya arasındaki ilişki o kadar ileridir ki Alman Futbol takımı yenildiğinde sanki Türk Milli takım yenilmiş gibi Türkler üzülürler. Biz bakanlık ve hükümet olarak kültür sanat faaliyetlerin siyasetin üzerinde olduğunu düşünüyoruz. Bu alanda yapılacak her türlü iş birliğine açık olduğumuzu ifade etmek isteriz. Mevlana'nın çok güzel bir sözü var. Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguları paylaşanlar anlaşabilirler" der. Bu kitap fuarı Avrupa'nın en çok takip edilen kitap fuarlarından bir tanesi" dedi.

Bu yıl fuarda 800 üzerinde yayıncı ve kitapçı bulunduğunu söyleyen Bakan Yardımcısı Yayman, bakanlık olarak kültün, sanatın ve kitap fuarlarının geliştirilmesini savunduklarını söyledi. Yayman, "Türkiye'nin her yerinde Anadolu'da kütüphaneler açmak, kitap kokusuyla kahve kokusunun aynı yerde olduğu,yaşayan kütüphaneler açmak istiyoruz, müzeler, şehir müzeleri açmak istiyoruz. 30 büyük şehre birer milyon kitabın olduğu devasal anıtsal, kütüphaneler yapmak istiyoruz. Bu konuda çok ciddi çabalarımız var" diye konuştu.

"Demokrasiyi savunan insanları hedef aldılar"

İki ülke arasındaki kültürel bağların güçlendirilmesini istediklerini belirten Alman Bakan Böhmer ise, "Türkiye meclisi ile birlikte hem de toplumla birlikte olmamız gerekir. Özellikle kültürel bağlarımızı güçlendirmek istiyoruz. Türkiye gerçekten zor zamanlar yaşıyor. Çok insan endişeli Türkiye 'de ama Almanya'da da insanlar endişeli. Yakın zamanda darbe girişimi oldu. Geçen hafta oradaydım ve meclisi ziyaret ettim. Orada bombalanan yeri gördüm resimlerden fotoğraflardan görüldüğü gibi değil. İnsan kendisi görünce farklı. Darbeciler demokrasinin kalbini hedef aldılar. Demokrasiyi savunan insanları hedef aldılar. Sizinle birlikte matem içindeyiz" dedi.

Avrupa'nın en çok ziyaretçisi olan kitap fuarlarından olan 35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı'nda Zeytinburnu Belediyesi Kültür Yayınları da yerini aldı. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

16 Ocak 19 Ocak

IF Wedding Fashion İzmir

Fuar İzmir - Gaziemir İzmir

İZFAŞ İzmir Fuarcılık Hizmet. Kültür ve Sanat İşleri. Tic.A.Ş

16 Ocak 20 Ocak

Gapfood 14.Gıda, Gıda Teknolojileri ve A

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Akort Tanıtım Organizasyon ve Fuarcılık Ltd. Şti.

16 Ocak 20 Ocak

Gaptarım Tarım, 9.Tarım Teknolojileri ve

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Akort Tanıtım Organizasyon ve Fuarcılık Ltd. Şti.

17 Ocak 20 Ocak

Anfaş Hotel Equipment - 29.Uluslararası

Antalya Fuar Merkezi

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

17 Ocak 20 Ocak

Anfaş Food Product - 25.Uluslararası Gı

Antalya Fuar Merkezi

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

18 Ocak 21 Ocak

Exponazagro Tarım, Hayvancılık, ve Gıda

Nazilli Eşref Özel Kapalı Çok Amaçlı Alanı Aydın

Elit Fuarcılık Hizmetleri Ltd.Şti.

23 Ocak 28 Ocak

CNR İMOB 2018- İstanbul Mobilya Fuarı

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

25 Ocak 28 Ocak

EMITT 2018 22.Doğu Akdeniz Uluslararası

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi İstanbul

E Uluslararası Fuar ve Tanıtım Hizmetleri A.Ş.

Özel Röportaj

Yazarlar

2015 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi