TÜYAP'a alternatif fuar

TÜYAP'a alternatif fuar

35 Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı 12 Kasım'da TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde açılacak. Birçok yayınevinin stant açacağı fuara 3 senedir alınmadıklarını söyleyen Düz Yazı Yayınevi, bir kitap kampanyasıyla fuar yöneticilerini protesto etti.

10 ay önceden başvurmalarına rağmen 'yer yok' denilerek fuara kabul edilmediklerini söyleyen Düz Yazı Yayınevi kurucusu Yusuf Gürer, “Kitap fuarında, nüfuzu ya da nüfuzlu tanıdığı olanın yer alabildiğini iddia etti.

İKİ AYLIK OLANLAR BİLE VAR
Gürer, “Bizi bu sene de fuara almadılar. Üstelik fuara on ay evvelden başvuru yapmış, iki senedir sıra bekleyen, sözler almış olmamıza rağmen. İşin daha fenası şu ki adı türlü istismarlara karışmış vakıf yayıncıları yahut kurulalı henüz iki ay olan bazı yayınevleri kendilerine rahat rahat yer bulurken, biz yağmurda ıslanmış köpek yavrusu gibi dışarıda kaldık! Açın katılım listesine bakın, ne demek istediğimi anlarsınız” diye konuştu.

BAĞIMSIZLARA YER YOK
Üç yıl evvel kurulan Düz Yazı Yayınevi'nin 26 kitap yayımladığını söyleyen Gürer, “Günün yayıncılık anlayışında 'popüler olanın çok satar ekonomisine dönüştüğü' bir ortamda, iyi edebiyat kötü edebiyat ayrımını yapan, okuruna iyi edebiyat okutmak isteyen bir yayınevinin, hiçbir siyasi nüfuzu olmaması, sermayesinin hayalden müteşekkil bulunması, onun okuruyla buluşma şansı olan kitap fuarından mahrum ediyor. Yani bizim gibi 'bağımsız, özgür yayıncılık yapıyoruz' diyenlere 'size yer yok' diyorlar” açıklamasını yaptı.

HAKSIZLIĞA KARŞI DURUŞ
100 liraya 26 kitap kampanyası başlattıklarını dile getiren “Madem onlar bizi almıyorlar, biz de okurlarımıza alternatif bir fuar yapalım dedik. Şu ana kadar yayımladığımız piyasa değeri 333 lira olan 26 kitabımızı 100 liradan, yani yüzde yetmiş indirimle okurlarımıza ulaştırmak istiyoruz. Bize reva görülen haksızlığa karşın okurlarımızın ve bizi henüz tanımayan okurlarımızın desteğini bekliyoruz” dedi.
 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi