Uluslararası kongreler bir bir Türkiye'den gidiyor

Uluslararası kongreler bir bir Türkiye'den gidiyor

BUGÜNLERDE iş dünyasının bir araya geldiği hangi toplantıya gitseniz asık yüzler, soran bakışlar ve umutsuz konuşmalara tanık oluyorsunuz.

Dövizdeki istikrarsızlık, ekonomideki belirsizlik, siyasette ısınan ortam... Sayılamayacak kadar çok sorunla baş etmeye çalışıyor iş sahipleri. Bir yandan Ortadoğu’da cephedeyiz, bir yandan Avrupa ile ipleri atıyoruz, bir yandan içeride demokrasi tartışmaları büyüyor.
Sektörü turizm olanlarda ise bu umutsuzluk katlanıyor. Türkiye’ye gelen en üst seviyedeki iş insanlarına ya da sanatçılara rehberlik yapan Saffet Emre Tonguç, “Bir kişi bile gelmiyor. Kongreler iptal oldu. 2017 için de durum kötü” diyor. Tonguç, bu süreçte İstanbul’da iş dünyasına yönelik turlar başlatmış. Sohbet için buluştuğumuz Four Seasons Sultanahmet Oteli’nde ise otelin Pazarlama Müdürü Anet Altınman iki yıl önce oda fiyatları geceliği 600 Euro’yu görürken bugün yüzde 20 dolulukla mutlu olduklarını söylüyor.

2018 KONGRELERİ DE İPTAL
Rezervasyonlara göre 2017 de şimdiden kayıp yıl... Ancak önceki akşam Amerikan Şirketler Derneği’nin toplantısında sohbet ettiğim Erdal Aksoy ise çok daha ürkütücü bir gelişmeyi haber verdi. Yaklaşık 20 yıldır yüksek gelirli ABD’li turistler ve kongrelere ev sahipliği yapan Conrad Oteli’nin sahibi Erdal Aksoy, 2018 kongrelerinin de iptal edildiğini söylüyor. Aksoy, kongrelerin iki yıl önceden hazırlandığını anlatıyor ve Türkiye’nin ne yazık ki 2018 için de alternatifler arasında yer alamadığını dile getiriyor. Aksoy, bu süreci geçirebilmenin tek yolunun Çin, Hindistan gibi ülkelere yönelmek olduğunu hatırlatıyor.
Türkiye’nin bir an önce moral yükseltecek gelişmelere ihtiyacı var!
Jale Özgentürk/Hürriyet

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi