Bu Fuar Üreticinin Sesi Oldu

Bu Fuar Üreticinin Sesi Oldu

Geçen yıl Kuşadası’nda “hayvancılığın düğünü” olarak nitelendirilen Anadolu EXPO 3. Canlı Hayvan Fuarı, bu kez sektörde balayına ev sahipliği yaptı.

Sektörün tüm temsilcilerinin buluştuğu fuar, üreticinin sorunlarını en yüksek şekilde dile getirdiği platform olurken çözümün de adresi oldu.
GL Platform tarafından Efes Kongre Merkezi’nde düzenlenen 3. Anadolu EXPO Canlı Hayvan Fuarı, 4 gün boyunca sektörde gündemi oluşturdu. Büyük ve küçükbaş ırkların yanısıra çiftlik ekipmanları ile yeni teknolojilerin de ilk kez görücüye çıktığı fuarda aynı zamanda 4. Ulusal Süt Zirvesi’nin de ev sahipliği yaptı.

“GÜCÜMÜZÜN KANITI ANADOLU EXPO”
Fuarın düzenleyicisi GL Platform Genel Müdürü Gül Ceylan, Türkiye’de tarım ve hayvancılık sektörüne yönelik etkinlikler kapsamında Anadolu EXPO’nın ayrı bir anlamı olduğunu söyledi. Ceylan, “Evet bu fuar sektördeki gelişen teknolojilerin sergilendiği yer oluyor ama bundan da önemlisi, herkesin eteğindeki taşı ‘kırmadan” döktüğü, tüm kesimin çözüm için çalıştığı bir zemine de ev sahipliği yapıyor. Fuar yalnızca hayvancılık sektörüne değil, Kuşadası’na ölü sezonda turizm desteğini de gerçekleştirdi” dedi. Türkiye’nin zor bir dönem geçirdiğini, her sektörde olduğu gibi fuarcılıkta da “daralma” yaşandığını ancak Anadolu EXPO Canlı Hayvan Fuarı’nı hem Kuşadası’nın hem üreticinin sahip çıktığını, katılımcı firmaların ise büyük bir özveri gösterdiğini söyleyen Ceylan, “Bu zorlu süreçten çıkmanın tek yolu hepimizin el birliği yapması. Yoksa tek başımıza hiçbirimizin ayakta kalma şansı olamaz. Biz hepimiz, birlikte güçlüyüz. Anadolu EXPO’da bunun en güzel kanıtı” diye konuştu.

FUARDA ALINAN KARARLAR BAKANLIĞA SUNULACAK
Fuar kapsamında özellikle üreticinin desteklenmesi konusunda bazı temenni kararları alındı. 4. Ulusal Süt Zirvesi’nde genç çiftinin desteklenmesi, göçün önlenmesi için devletin verdiği desteğin artırılarak sürdürülmesi, özellikle imar sorunun ortadan kaldırılması, ilgili mevzuatın da sadeleştirilmesi talep edildi. Arz fazlası sütün değerlendirilmesinde devreye giren Et ve Süt Kurumu’nun kremaya da müdahale etmesi talebi de üreticinin önemli istekleri arasında yer aldı. Türkiye’de sütte, “miktar” yerine “kalite” anlayışının yerleşmesi için bilgilendirme çalışmalarının da en üst seviyeye çıkarılması istendi. Türkiye’nin kotaların kalktığı Avrupa ile ancak kaliteli süt üreterek rekabet edebileceği vurgulandı. Kırmızı et ihtiyacının karşılanması için aile işletmelerinin büyük önem taşıdığı, bu nedenle de yapılacak tüm düzenlemelerde aile işletmelerinin gözetilmesine ilk sırada yer alması talep edildi.

Öte yandan sektör temsilcileri de fuarın katkılarının artarak devam etmesi gerektiğini söyledi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Burhan Demirok, Anadolu EXPO’nun yalnızca 3 yılda büyük gelişim kaydettiğine dikkat çekerek “İçeriği her yıl ivmeli şekilde arttı. Bu zihniyetle giderse ilerleyen yıllarda Anadolu EXPO, sektörün zirvesindeki Hannover Fuarı gibi bir marka olacaktır. Beklentilerimiz bu yönde” dedi.TÜRKİYE EN GÜZELLERİNİ GÖRDÜ
Aydın Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Altan Bilgen de düzenledikleri en verimli besi sığır yarışmasıyla, Türkiye’nin “bilinçli” üretimle neler yapabileceğinin gözler önüne serildiğini söyledi. Bilgen, “Türkiye’nin dört bir yanından birlik başkanları fuarda buluştu. Burada amaç bilime dayalı üretimle ortaya çıkan hayvanlarımızın, Türkiye’nin kırmızı et ihtiyacını karşılayacak güçte olduğunu göstermekti. Düzenlenen yarışma büyük ilgi gördü ve bizlerde elimizdeki değerli hayvanlarımızı kamuoyuna gösterme fırsatı yakaladık” dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

25 Eylül 30 Eylül

Diyarbakır 6.Kitap Fuarı 2018

Tüyap Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

CNR HOME&DESIGN

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Pozitif Fuarcılık A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

Hometex 2018

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

5.Uluslararası Sleep Well Expo 2018

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Voli Fuar Hizmetleri A.Ş.

26 Eylül 30 Eylül

Samsun 4.Tarım Fuarı 2018

Tüyap Samsun Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

27 Eylül 29 Eylül

4.Uluslararası Tekstil ve Konfeksiyon Ma

Kahramanmaraş Belediye Fuar Merkezi

ECR Fuarcılık Ltd. Şti

27 Eylül 29 Eylül

Promosyon Show İstanbul Fuarı

Pulman Convention Center- Yenibosna İstanbul

Sky Fuarcılık A.Ş.

27 Eylül 29 Eylül

İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı İstanbul

Afanya Fuarcılık Ltd. Şti

27 Eylül 30 Eylül

İzmir Emlak Gayrımenkul ve Yatırım Fuarı

Fuar İzmir Alanı - Gaziemir

Elit Fuarcılık Hizmetleri Ltd.Şti.

27 Eylül 30 Eylül

AIREX -İstanbul Airshow 12.Uluslarar

Atatürk Havalimanı A 14 Apronu İstanbul

MİNT Fuarcılık ve Organizasyon A.Ş.

27 Eylül 30 Eylül

9.Van Turizm ve Seyahat Fuarı

Ortadoğu Expo Fuar ve Kongre Merkezi Van

Ajansasya Fuarcılık Org. Ltd. Şti.

27 Eylül 30 Eylül

Farmers' Fairs -Batı Karadeniz 3.Gıda,

Çaycuma Fuar Alanı Zonguldak

Expolink Fuarcılık Hizmetleri Tic.A.Ş.

27 Eylül 30 Eylül

Türk Diş Hekimleri Birliği Expodental 20

ATO Kongre ve Sergi Sarayı Ankara

Türk Diş Hekimleri Birliği Fuar ve Org. Ltd. Şti.

28 Eylül 07 Ekim

Manisa Kitap Fuarı

Manisa Belediyesi Fuar Merkezi

SNS Fuarcılık Tan. Org. Rek. Yay. San. Tic. Ltd. Şti

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi