İlka Şekerleme Paris Sial Fuarı'ndan Umutlu Döndü

İlka Şekerleme Paris Sial Fuarı'ndan Umutlu Döndü

Kardelen ve Yaylacık markaları ile iç pazarda, Cardelion markası ile yurt dışında tanınan İlka Şekerleme, Paris’te düzenlenen ve dünyanın en önemli gıda fuarı olan ve SIAL-Salon International de L’Alimentation’a 5. kez katıldı.

Paris SIAL Fuarı’nda Bursa’yı ve Türkiye’yi temsil etmenin gururunu yaşadıklarını söyleyen İlka Şekerleme Genel Müdürü Mümin Akgün, bu yılki fuara dünya genelinden 4 bin dolayına firmanın katıldığını ve 50 dolayında da Türk firmasının Türkiye’yi gıda alanında temsil ettiğini vurguladı. Mümin Akgün, “Standımızda 23 ürün sergiledik. Fuara 183 ülkeden 200 bin dolayında ziyaretçi katıldı. Fuar süresince firmamız ve ülkemizdeki kestane şekerinin geleceğine ilişkin oldukça yararlı görüşmeler yaptık” dedi.
Kestane şekeri sektörünün Batı Avrupa ülkelerinde daha çok geliştiğini anlatan Mümin Akgün, “Ancak bütün bunlara rağmen Türkiye’nin kestane şekeri ve şekerlemeye uygun kestane piyasasında da önü açık. Pazarda daha etkili olmak için sektöre daha fazla yatırım yapmak ve uluslararası pazarlamaya önem vermek gerekiyor. Kardelen Kestane şekeri olarak devamlı yeni yatırımlar yaparak ve Paris SIAL Fuarına her defasında katılarak bu konudaki sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz” diye konuştu.

İlka Şekerleme Ticaret Müdürü Deniz Utku Özdemir de dünya kestane şekeri piyasasına İtalyan ve Fransız firmalarının hakim olduğunu söyledi. Özdemir, Fransızların ‘Marrons Glacés’ ismini verdikleri ürünün kestane lezzetinden uzak olduğunu ve çok fazla şeker içerdiğini söyledi. Bütün dünyada çok şekerli ürünlere olan ilginin azaldığını, bu bakımdan Türk usulü kestane şekerinin geleceğinin dünya pazarlarında önünün daha açık olduğunu kaydeden Deniz Utku Özdemir, “Fuarda Türk usulü kestane şekerini görüştüğümüz firmaların temsilcilerine ikram ettik. Olumlu tepkiler aldık. Fuarda sadece Avrupa firmaları ile değil, Kuzey Amerika, Orta Doğu ve Uzak Doğu firmaları ve Afrika ülkeleri ile de görüşmeler yaptık” dedi.

Batı Avrupalı kestane şekeri üreticilerini Türk kestanesini çok yakından takip ettiklerini söyleyen Deniz Utku Özdemir, sektörün desteklenmesi ile Türkiye’nin yakın bir gelecekte pazarda söz sahibi olacağını vurguladı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

21 Mart 25 Mart

Doğu Marmara Kozmetik ve Kişisel Bakım F

Kocaeli BB Uluslararası Fuar Merkezi İzmit

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş.

28 Mart 29 Mart

Akıllı Şehirler Konferansı ve Fuarı

JW Marriott Hotel Ankara

MCI Fuarcılık Dış Ticaret Ltd. Şti

29 Mart 01 Nisan

6.İskele ve Kalıp ve Hareketli Platform

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

29 Mart 31 Mart

No Dig Expo Turkey- Altyapı ve Kazısız T

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

05 Nisan 07 Nisan

18 Yükseköğretim Tanıtım ve Eğitim Fuarı

Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi Antalya

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

05 Nisan 08 Nisan

Elazığ Düğün ve Konsept Fuarı

Fuar ve Sergi Alanı Elazığ

Gelecek Fuarcılık Hizmetleri Kültür Ve Sanat Etkinlikleri Paz. San Ve Tic Ltd. Şti.

12 Nisan 15 Nisan

Afyonkarahisar Tarım Hayvancılık ve Tarı

Kültürpark Belediye Fuar Alanı Afyonkarahisar

ART Fuar Org.Tic Ltd.Şti.

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi