​Bursa'da 500 milyon dolarlık fuar kapılarını açtı

​Bursa'da 500 milyon dolarlık fuar kapılarını açtı

BURSA Metal İşleme Teknolojileri Fuarı’nın açılışında konuşan Tüyap Bursa Fuarcılık AŞ. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, "Yaklaşık 500 milyon dolarlık bir zirve bu. Türkiye’nin en önemli üreticileri, ithalatçıları, dünyanın ve ülkemizin en iyi markaları, imalat endüstrisinin en önemli firmaları şu anda Bursa’da Endüstri Zirvesi çatısı altında toplandı" dedi.

Bursa Metal İşleme Teknolojileri Fuarı, Bursa Sac İşleme Teknolojileri Fuarı; Kalıp Avrasya; İş ve İşçi Güvenliği, Sağlığı ve Ekipmanları Fuarı ile Otomasyon Fuarı, Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Bursa Endüstri Zirvesi’nde bugün açıldı. 4 Aralık tarihine kadar ziyaretçi kabul edecek fuarın açılışında konuşan Tüyap Bursa Fuarcılık AŞ. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, “Yaklaşık 500 milyon dolarlık bir zirve bu. Türkiye’nin en önemli üreticileri, ithalatçıları, dünyanın ve ülkemizin en iyi markaları, imalat endüstrisinin en önemli firmaları şu anda Bursa’da Endüstri Zirvesi çatısı altında toplandı. Fuara bu yıl 48 ülkeden 512 firma ve firma temsilcilisi katılıyor. BTSO tarafından düzenlenen Ticari Safari Projesi ile de farklı ülkelerden 250 sektör profesyoneli Bursalı firmalarla bir araya gelecek. Fuarda ilk kez görücüye çıkan makineler de var. Bursa Endüstri Zirvesi, 40 bin metrekarede düzenlenen dev bir sektör buluşması haline gelmiş durumda. Makine satışlarına yapacağı etki ile hem Bursa hem de ülke ekonomisine ve ihracatına büyük katkı sağlayacak” dedi.

‘MAKİNENİN POZİTİF AYRIMCILIKLA DESTEKLENMESİ GEREKİYOR”

Makine İmalatçıları Birliği (MİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özkayan, makine teknolojisinin pozitif ayrımcılıkla desteklenmesi gerektiğini belirtti. Özkayan, “Sektörün en önemli özelliği makineyle birlikte teknolojiyi de üretiyor olmasıdır. Makine, Türkiye ihracatında yüzde 10’luk yere sahip. Makineciler geleceğin teknolojilerini üreten şirketleri olacaktır. Bursa’da birçok örneği var. Ciddi yatırım yapan firmalarımız bulunuyor. Teknolojiye geçiş makinecilerden başladı. Çünkü bu alt yapıya sahibiz. Ar-Ge merkezlerimiz, mühendislerimiz, tecrübemiz var. Yatırımlarımız da buna müsait. Dolayısıyla Türkiye’nin ihtiyacı olan yüksek teknolojinin üretimi yine makine sektöründen geçecektir” ifadelerini kullandı. 

‘HEDEF 100 MİLYAR DOLAR'

Fuarda konuşan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Makine Konseyi Başkanı Hüseyin Durmaz, “2015 yılında 15 milyar dolar makine ihracatımız var. Asıl hedef yüzde 20’dir. 2023 hedeflerinde 500 milyar dolara kilitlenmişken, makinenin 100 milyar dolarlık hedefi asla hayal değildir. Maalesef dünyadaki kriz, coğrafyamızdaki üzücü olaylar ihracatımızın akmasına engel olmuştur. Fakat 2002 yılından bu yana ülkemizin makine ihracatı her yıl çift hanelidir. Yüzde 10’un üzerindedir. Avrupa’nın 6'ncı büyük makine üreticisi konumundayız” diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

21 Mart 25 Mart

Doğu Marmara Kozmetik ve Kişisel Bakım F

Kocaeli BB Uluslararası Fuar Merkezi İzmit

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş.

28 Mart 29 Mart

Akıllı Şehirler Konferansı ve Fuarı

JW Marriott Hotel Ankara

MCI Fuarcılık Dış Ticaret Ltd. Şti

29 Mart 01 Nisan

6.İskele ve Kalıp ve Hareketli Platform

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

29 Mart 31 Mart

No Dig Expo Turkey- Altyapı ve Kazısız T

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

05 Nisan 07 Nisan

18 Yükseköğretim Tanıtım ve Eğitim Fuarı

Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi Antalya

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

05 Nisan 08 Nisan

Elazığ Düğün ve Konsept Fuarı

Fuar ve Sergi Alanı Elazığ

Gelecek Fuarcılık Hizmetleri Kültür Ve Sanat Etkinlikleri Paz. San Ve Tic Ltd. Şti.

12 Nisan 15 Nisan

Afyonkarahisar Tarım Hayvancılık ve Tarı

Kültürpark Belediye Fuar Alanı Afyonkarahisar

ART Fuar Org.Tic Ltd.Şti.

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi