​Antalya Turizmine Growtech Tarım Fuarı dopingi!

​Antalya Turizmine Growtech Tarım Fuarı dopingi!

Zor günlerden geçen Antalya turizmi, Growtech Tarım fuarından payını aldı, fuara ilginin yoğunluğu turizme adeta can suyu oldu. UBM Fuarcılık Genel Müdürü Engin Er ile fuarı değerlendirdik.

Growtech Eurasia Uluslararası Sera, Tarım Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı; kapılarının açıldığı ilk günden itibaren yerli ve yabancı ziyaretçilerin yoğun katılımı ile gündemde geniş yankı yarattı. Görsel ve yazılı basın ordusu fuar alanında adeta arı gibi çalışırken, fuar süresince tüm standlar günün her saati doluydu. Fuarın resmi acentası Agne Tur'un sahibi Ali Kaya'da fuar organizasyonu kapsamında otellerin dolu olduğunu aktardı. 

Growtech Fuarı düzenleyicisi UBM Fuarcılık Genel Müdürü Engin Er ile hem fuarı değerlendirdik, hem de tarımdan ve turizme sağlam köprüler kuran güzel fikirler üzerine beyin fırtınası yarattık. İşte çok başarılı ve verimli geçen Growtech FuarI sohbetinden ülkemiz adına moral veren satırbaşları... 16.ncı kez kapılarını açan Growtech'te görünen yoğunluk, katılımcı ve ziyaretçi profilinin çeşitliliği memnuniyet verici. Genel bir değerlendirme yapar mısınız? 

Bu sene bizim için özel bir yıl aslında çünkü yıllardır hedeflediğimiz alanı büyütme çalışmaları bu yıl gerçekleşti. Biraz zorlu ve hava şartlarının olumsuzluğu nedeniyle ıslak oldu ama oldu. Fuar alanını yüzde 25 büyüttük, şu anda 50 bin metrekarenin üzerinde bir fuar alanı üzerindeyiz ama bu alan bile yetmiyor. Gördünüz, dışarıda çadırlar kurmak zorundayız. Çünkü inşaatı büyütmenin bir hızı var ama sektörün bize teveccühü daha hızlı büyüyor. Dışarıda kalan ve bekleme listesinde kalan firmalar oluştu. 500 den fazla firma 1500-2000 marka ile katılıyor şu anda fuara; bunun haricinde özel çalışmalarımızda var. 

TARIMIN SÜPERMARKETİ… 

Yurtiçi ve yurtdışı ziyaretçi katılımları ne durumda? Hem yurt içi ve yurt dışındaki katılımcılara yönelik özellikle Ortadoğu'dan ve kuzey Afrika bölgesinde çok yoğun bir ziyaretçi ilgisi var. Geçen yıl 4000 civarında yabancı ziyaretçi gelmişti bu yıl beş bini geçecek gibi görünüyor. Geçen yıl 80 ülkeden geldiler, bu sene 80 geçecektir. Yabancının ilgisi gitgide artıyor. Yerelde aynı şekilde. Çiftçi için şöyle bir görüntü var aslında; burada bir ürünü yetiştirirken alması gereken her şeyi bulabiliyor. Ben buraya “tarımın süpermarketi '' diyorum. tohumu da var gübresi de, sulaması da, traktörü de var burada; en son teknolojisine kadar alabiliyor. Çiftçi kendini bilgisini yeniliyor. Ve bir sonraki planını ona göre yapıyor. 

Bu sene hedef ve beklentileriniz nedir ? 

Geçen sene 80 bin civarında ziyaretçimiz vardı, bu ilk iki gündeki rakamlara bakınca herhalde yüzde 10 yakın artış olacak gibi görünüyor. Hava müsaade ederse çünkü yağmur yağınca ziyaretçi sayısı düşüyor. Katılımcıda ise geçen seneyi kat be kat geçtik. Her şey yolunda, yüzde on civarında bu seneki hedefimizi aşmış olacağız. Tüm olumsuzluklara rağmen çünkü sonuçta 15 Temmuz süreci geçti ile ekim ayına kadarki dönemde yabancı katılımcılar ve ziyaretçilerde ciddi bir geri çekilme oldu. Buna rağmen biz hedeflediğimiz yabancı katılımcı ve ziyaretçiyi yakalamış durumdayız. Fuar sonunda 1-2 aylık o kayıp dönemini telafi edeceğiz gibi görünüyor. 

ANTALYA TURİZMİNE TARIM FUARI DOPİNGİ… 

Türkiye her anlamda zor günlerden geçiyor, özellikle turizmde belli pazarlara ve herşey dahil sisteme teslim olan Antalya'da sıkıntı çok fazla. Fakat Growtech'de ekonominin çarklarının durmadığını tam aksine hızla döndüğünü görmek bizleri sevindirdi. Antalya turizmine cansuyu oldu tarım fuarı. Bunu görmek nasıl bir duygu.? Hem organizatör olarak hem kişisel olarak çok büyük mutluluk . Seyahat acentamızla yaptığımız görüşmelerde bir çok otel ya kapattı ya daha düşük doluluklar ile çalıştığını belirtiyorlardı ama şu anda fuar haftasında bir çok otel dolu, neredeyse Belek'e kadar bir çok otelde yer bulunamıyor. Hem Antalya hem de Türkiye turizmi için çok önemli . Bu haftaları Antalya'nın çoğaltıyor olması gerek. Burada mesele sadece Growtech kapsamında tüm otellerin dolması değil; bunu 10-15 haftaya çıkartıp sadece yaz turizminden değil fuarlar ve kongreler ile Antalya'yı dolduruyor olmalıyız. Hem iklim olarak hem altyapı olarak hem havalimanı olarak çok uygun şehir. Umarım önümüzdeki yıllarda hem biz hem de diğer organizatörler ellerinden geleni yapacaktır. Anfaş fuar firmasının da güzel projeleri var. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde bunların meyvelerini alacağımızı düşünüyoruz. 

TARIM SEKTÖRÜNDEN KÖY TURİZMİNE TAM DESTEK.. 

Fuar süresince tarım firmaları ile yaptığımız röportajlarda köylerimizde tarımı geliştirerek doğal kültürel tarihi dokuyu bozmadan koruyarak köy turizmine açılması konusunu görüştük Tarımcılardan köy turizmi için tam destek geldi. Dünyadan örnekler verdiler. Growtech Fuarı bu konuda ülke turizmine köylerimizle yol gösterici bir misyon üstlenebilir mi ? Yurt dışında turizm ve tarımı birleştiren ilginç etkinlikler var, onları inceleyip bir model oluşturulabilir. Örneğin 15 günlük bir paket program yapılıyor; gidiyor, köyde yaşıyorsunuz, orada tarım ile uğraşıyorsunuz , köylüler ile beraber tarlaya gidiyorsunuz. O anda ne yapılması gerekiyorsa onları yapıyorsunuz, dinlenme zamanınız da var hem köyde yaşamı görüyorsunuz hem de tarım ile uğraşmış oluyorsunuz . Bunlar bir iki günlük paketler değil 15 günlük 7 günlük programlar. Avrupa'da çok büyük bir talep var bunun için. Türkiye'de köy turizmi henüz konuşulmuyor ve çok az örnekleri var. Peki Growtech Tarım Fuarı'na bir köy turizmi kapısı açabilir miyiz, ne dersiniz, çok yaratıcı, renkli ve ilginç olmaz mı? Çok güzel olur Nilgün hanım, bunu düşüneceğiz. İşte tarımdan turizme en sağlam köprü.. Seneye Growtech Fuarı'nda sürprizler olabilir. Bekleyelim görelim. 

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi