İSMOB 2017'de mobilyacılar fuardan 750 milyon dolar iş bekliyor

İSMOB 2017'de mobilyacılar fuardan 750 milyon dolar iş bekliyor

Çin ve İtalya’dan sonra dünyanın en büyük 3’üncü mobilya fuarı olan 13’üncü İstanbul Mobilya Fuarı (İSMOB) için çalışmalar tamamlanmak üzere…

Yurtiçinde 280, yurtdışından ise 30 firmanın katılması kesinleşen fuarda 2018 hedefi ise uluslararası salon açmak. Fuarda hedef ise 750 milyon dolarlık iş anlaşması yapmak. Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Genel Sekreteri Abdullah Tuğlu, DÜNYA’ya yaptığı açıklamada fuarın 10 Ocak'ta kapılarını açıp, 6 gün boyunca devam edeceğini söyledi. Tuğlu, geçen yıl 132 bin ziyaretçinin geldiğini, bu yıl bu rakamı aşmayı hedeflediklerini bildirdi. Fuarda bir trend alanı olacağını kaydeden Tuğlu, 50’nin üstünde ülkeden ziyaretçi ağırlayacaklarını bildirdi. Geçen yılki fuarda, yıllık ihracat hedefinin yüzde 25’ini gerçekleştirdiklerini ifade eden Tuğlu, “2017 ihracat hedefimiz 3 milyar dolar. Bu hedefin yüzde 25’i olan 750 milyon dolarlık iş anlaşmasını bu fuarda yapmayı hedefliyoruz. Yurtiçinde 280 firma, yurtdışından ise 30’un üstünde firma katılacak” dedi.
 
Petrol fiyatlarının aşağı inmesinden sonra Arap dünyansının farklı sektörlerde iş yapmaya başlayadığını anlatan Tuğlu, Ortadoğu’yu Katar ve Suudi Arabistan’ın domine etmeye başladığını aktardı.
 
TÜYAP Fuarcılık Proje Pazarlama Koordinatörü Burak Gürses ise 13’üncü İSMOB’un 14 salonda yapılacağını bildirdi. Gelecek yıl planlamalarına şimdiden başladıklarını kaydeden Gürses, 2018’de uluslar arası bir salonun fuarda yer alacağını ifade etti. TÜYAP’ın yurtdışındaki temsilcilikleri aracılığıyla yaptıkları organizasyonla 1000 satın almacıyı fuara getireceklerini söyleyen Gürses, “Fuar alanımızın yanındaki otelde 600 odayı bu satın almacılar için ayırdık. Tüm masraflarını biz karşılayacağız. Bu 600 bin liralık bir maliyet. Ayrıca Ekonomi Bakanlığı’nın organizasyonuyla da gelecek satın almacılar olacak” diye konuştu.
 
Bakanlık teşvik versin
 
TDI, Türkiye’de üretilsin MOSDER Genel Sekreteri Abdullah Tuğlu sektör hakkında da değerlendirmelerde bulundu. Sektörün 9 aylık performansını aktaran Tuğlu, şunları söyledi: “1.6 milyar dolar ihracatımız, 430 milyon dolarlık ise ithalatımız var. Bu ithalatı genel olarak aksesuarlar, bahçe mobilyaları ve lüks ürünler oluşturuyor.”
 
Yakın zamanda kendini gösteren sünger krizine de değinen Tuğlu, süngerin hammaddesi olan TDI’ı bazı oyuncuların elinde tuttuğunu kaydetti. Bir firmanın üretimini durdurmasının ardından krizin ortaya çıktığını bildiren Tuğlu, TDI üreticilerinin, ürünü Türkiye’ye satmayıp, Hindistan ve Çin’e satma eğilimde olduklarını savundu. Hammadde fiyatının yüzde 30 arttığını bildiren Tuğlu, gelecek dönemde bitmiş ürünlerde yüzde 10 fiyat artışı yapılacağına dikkat çekti. Tuğlu’nun bu duruma çözüm önerisi ise, Bakanlığın teşvikleriyle Türkiye’de TDI üretimini sağlamak…
 
Mahkeme süreci devam ediyor
 
İSMOB’un dışında İstanbul’da yapılan bir diğer mobilya fuarı ise İMOB. 2 farklı yapının düzenlediği fuarlar sürecinde dava süreci de devam ediyor. Yaklaşık 2 ay önce İMOB’un TOBB fuarlar takviminden kaldırıldığını söyleyen Abdullah Tuğlu, fakat 1 ay sonra bu fuarın tekrar takvime eklendiğini bildirdi. İMOB isminin de MOSDER’in patentli isimlerinden biri olduğunu belirten Tuğlu, bu konudaki dava sürecinin devam ettiğini bildirdi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

25 Eylül 30 Eylül

Diyarbakır 6.Kitap Fuarı 2018

Tüyap Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

CNR HOME&DESIGN

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Pozitif Fuarcılık A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

Hometex 2018

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

5.Uluslararası Sleep Well Expo 2018

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Voli Fuar Hizmetleri A.Ş.

26 Eylül 30 Eylül

Samsun 4.Tarım Fuarı 2018

Tüyap Samsun Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

27 Eylül 29 Eylül

4.Uluslararası Tekstil ve Konfeksiyon Ma

Kahramanmaraş Belediye Fuar Merkezi

ECR Fuarcılık Ltd. Şti

27 Eylül 29 Eylül

Promosyon Show İstanbul Fuarı

Pulman Convention Center- Yenibosna İstanbul

Sky Fuarcılık A.Ş.

27 Eylül 29 Eylül

İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı İstanbul

Afanya Fuarcılık Ltd. Şti

27 Eylül 30 Eylül

İzmir Emlak Gayrımenkul ve Yatırım Fuarı

Fuar İzmir Alanı - Gaziemir

Elit Fuarcılık Hizmetleri Ltd.Şti.

27 Eylül 30 Eylül

AIREX -İstanbul Airshow 12.Uluslarar

Atatürk Havalimanı A 14 Apronu İstanbul

MİNT Fuarcılık ve Organizasyon A.Ş.

27 Eylül 30 Eylül

9.Van Turizm ve Seyahat Fuarı

Ortadoğu Expo Fuar ve Kongre Merkezi Van

Ajansasya Fuarcılık Org. Ltd. Şti.

27 Eylül 30 Eylül

Farmers' Fairs -Batı Karadeniz 3.Gıda,

Çaycuma Fuar Alanı Zonguldak

Expolink Fuarcılık Hizmetleri Tic.A.Ş.

27 Eylül 30 Eylül

Türk Diş Hekimleri Birliği Expodental 20

ATO Kongre ve Sergi Sarayı Ankara

Türk Diş Hekimleri Birliği Fuar ve Org. Ltd. Şti.

28 Eylül 07 Ekim

Manisa Kitap Fuarı

Manisa Belediyesi Fuar Merkezi

SNS Fuarcılık Tan. Org. Rek. Yay. San. Tic. Ltd. Şti

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi