İSMOB 2017'de mobilyacılar fuardan 750 milyon dolar iş bekliyor

İSMOB 2017'de mobilyacılar fuardan 750 milyon dolar iş bekliyor

Çin ve İtalya’dan sonra dünyanın en büyük 3’üncü mobilya fuarı olan 13’üncü İstanbul Mobilya Fuarı (İSMOB) için çalışmalar tamamlanmak üzere…

Yurtiçinde 280, yurtdışından ise 30 firmanın katılması kesinleşen fuarda 2018 hedefi ise uluslararası salon açmak. Fuarda hedef ise 750 milyon dolarlık iş anlaşması yapmak. Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Genel Sekreteri Abdullah Tuğlu, DÜNYA’ya yaptığı açıklamada fuarın 10 Ocak'ta kapılarını açıp, 6 gün boyunca devam edeceğini söyledi. Tuğlu, geçen yıl 132 bin ziyaretçinin geldiğini, bu yıl bu rakamı aşmayı hedeflediklerini bildirdi. Fuarda bir trend alanı olacağını kaydeden Tuğlu, 50’nin üstünde ülkeden ziyaretçi ağırlayacaklarını bildirdi. Geçen yılki fuarda, yıllık ihracat hedefinin yüzde 25’ini gerçekleştirdiklerini ifade eden Tuğlu, “2017 ihracat hedefimiz 3 milyar dolar. Bu hedefin yüzde 25’i olan 750 milyon dolarlık iş anlaşmasını bu fuarda yapmayı hedefliyoruz. Yurtiçinde 280 firma, yurtdışından ise 30’un üstünde firma katılacak” dedi.
 
Petrol fiyatlarının aşağı inmesinden sonra Arap dünyansının farklı sektörlerde iş yapmaya başlayadığını anlatan Tuğlu, Ortadoğu’yu Katar ve Suudi Arabistan’ın domine etmeye başladığını aktardı.
 
TÜYAP Fuarcılık Proje Pazarlama Koordinatörü Burak Gürses ise 13’üncü İSMOB’un 14 salonda yapılacağını bildirdi. Gelecek yıl planlamalarına şimdiden başladıklarını kaydeden Gürses, 2018’de uluslar arası bir salonun fuarda yer alacağını ifade etti. TÜYAP’ın yurtdışındaki temsilcilikleri aracılığıyla yaptıkları organizasyonla 1000 satın almacıyı fuara getireceklerini söyleyen Gürses, “Fuar alanımızın yanındaki otelde 600 odayı bu satın almacılar için ayırdık. Tüm masraflarını biz karşılayacağız. Bu 600 bin liralık bir maliyet. Ayrıca Ekonomi Bakanlığı’nın organizasyonuyla da gelecek satın almacılar olacak” diye konuştu.
 
Bakanlık teşvik versin
 
TDI, Türkiye’de üretilsin MOSDER Genel Sekreteri Abdullah Tuğlu sektör hakkında da değerlendirmelerde bulundu. Sektörün 9 aylık performansını aktaran Tuğlu, şunları söyledi: “1.6 milyar dolar ihracatımız, 430 milyon dolarlık ise ithalatımız var. Bu ithalatı genel olarak aksesuarlar, bahçe mobilyaları ve lüks ürünler oluşturuyor.”
 
Yakın zamanda kendini gösteren sünger krizine de değinen Tuğlu, süngerin hammaddesi olan TDI’ı bazı oyuncuların elinde tuttuğunu kaydetti. Bir firmanın üretimini durdurmasının ardından krizin ortaya çıktığını bildiren Tuğlu, TDI üreticilerinin, ürünü Türkiye’ye satmayıp, Hindistan ve Çin’e satma eğilimde olduklarını savundu. Hammadde fiyatının yüzde 30 arttığını bildiren Tuğlu, gelecek dönemde bitmiş ürünlerde yüzde 10 fiyat artışı yapılacağına dikkat çekti. Tuğlu’nun bu duruma çözüm önerisi ise, Bakanlığın teşvikleriyle Türkiye’de TDI üretimini sağlamak…
 
Mahkeme süreci devam ediyor
 
İSMOB’un dışında İstanbul’da yapılan bir diğer mobilya fuarı ise İMOB. 2 farklı yapının düzenlediği fuarlar sürecinde dava süreci de devam ediyor. Yaklaşık 2 ay önce İMOB’un TOBB fuarlar takviminden kaldırıldığını söyleyen Abdullah Tuğlu, fakat 1 ay sonra bu fuarın tekrar takvime eklendiğini bildirdi. İMOB isminin de MOSDER’in patentli isimlerinden biri olduğunu belirten Tuğlu, bu konudaki dava sürecinin devam ettiğini bildirdi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

24 Şubat 25 Şubat

OTF - Özel Okul Tercih Fuarı

Zorlu Performans Sanatları Merkezi - Beşiktaş İstanbul

BRF Fuarcılık ve Tanıtım Hizmetleri A.Ş.

01 Mart 02 Mart

Educaturk Eğitim ve Kariyer Fuarı

İstanbul Kongre Merkezi

Boyut Fuarcılık Hizmet. Org. Ltd. Şti

06 Mart 07 Mart

Nükleer Santraller Zirvesi ve Fuarı

Pullman Airport Hotel Convention Center İstanbul

INPPS Fuarcılık Ltd. Şti

21 Mart 25 Mart

Doğu Marmara Kozmetik ve Kişisel Bakım F

Kocaeli BB Uluslararası Fuar Merkezi İzmit

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş.

28 Mart 29 Mart

Akıllı Şehirler Konferansı ve Fuarı

JW Marriott Hotel Ankara

MCI Fuarcılık Dış Ticaret Ltd. Şti

29 Mart 01 Nisan

6.İskele ve Kalıp ve Hareketli Platform

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

29 Mart 31 Mart

No Dig Expo Turkey- Altyapı ve Kazısız T

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

05 Nisan 07 Nisan

18 Yükseköğretim Tanıtım ve Eğitim Fuarı

Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi Antalya

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

05 Nisan 08 Nisan

Elazığ Düğün ve Konsept Fuarı

Fuar ve Sergi Alanı Elazığ

Gelecek Fuarcılık Hizmetleri Kültür Ve Sanat Etkinlikleri Paz. San Ve Tic Ltd. Şti.

12 Nisan 15 Nisan

Afyonkarahisar Tarım Hayvancılık ve Tarı

Kültürpark Belediye Fuar Alanı Afyonkarahisar

ART Fuar Org.Tic Ltd.Şti.

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi