​İşverenlerle İş Arayanlar Antalya İstihdam Fuarı'nda Buluştu

​İşverenlerle İş Arayanlar Antalya İstihdam Fuarı'nda Buluştu

İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Uzunkaya:"Seferberlik kapsamında, yılbaşından bu yana 250 binin üzerinde yeni istihdam gerçekleşti"

Antalya'da işsizlerin iş sahibi olması amacıyla düzenlenen Antalya İstihdam Fuarı'nda (ANİF) işverenler ile iş arayanlar bir araya geldi. Antalya Valiliği himayesinde, İŞKUR tarafından Cam Piramit Kongre ve Fuar Merkezi'nde düzenlenen fuara 8 kamu kuruluşu ile özel firma katıldı. İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Cafer Uzunkaya, açılışta gazetecilere yaptığı açıklamada, ihanet girişimlerine ve olumsuzluklara rağmen Türkiye'nin 2016 yılında 391 bin yeni istihdam sağladığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun konuya hakim olmalarıyla ülke çapında "Çalışma Hayatında Milli Seferberlik" başlatıldığını anımsatan Uzunkaya, şöyle konuştu: "Seferberlikte, alınacak her bir işçi için tüm primler ve giderleri devlet karşılayacak. Bu anlamda da 2017 yılında 2 milyon istihdamı hedef aldığımız bir kampanya başlatıldı. İlk iki ay itibarıyla rakamlar bu hedefe çok yaklaşacağımızı, gerçekleştireceğimizi gösteriyor. Esasen milletimizin, işverenimizin bu teşvikler olmasa dahi bu noktada gerçekten kararlı olduğunu görüyoruz ama İŞKUR ve bakanlık olarak sağladığımız teşviklerle de bu hedefi daha gerçekçi olarak rehabilite edebileceğimizi görmekteyiz."

Seferberlik kapsamında, yılbaşından bu yana 250 binin üzerinde yeni istihdam gerçekleştiğini kaydeden Uzunkaya, bu rakamların daima yenilenmeye ihtiyaç duyduğuna işaret etti.Uzunkaya, yeni işe girenlerin yanı sıra işinden memnun olmayıp başka işe girenler de olacağını anlatarak, "İş gücü piyasasının en temel meselelerinden biri, aradığı nitelikli elemanı bulmaktır. Bunun için yaptığımız işbaşı programlarına rağbet oldukça yüksek. Özellikle Antalya'da geçen yıl 13 bin 500 işbaşı eğitim programı gerçekleştirirken, bu yıl ise daha şimdiden 3 bin 500'leri aşmış durumdayız. Bu rakamın bu yıl çok daha yukarılara, belki 30 binlerin üzerine çıkacağını umut etmekteyiz." dedi.Uzunkaya, işsizlik rakamlarının tekrar tek haneye indirilmesi noktasında bu kampanyanın etkili ve sonuç alıcı olacağına inandığını dile getirdi.

İşsizlerden iş başvuruları

Fuara iş başvurusu yapmaya gelen İsmail Demirci, bir oteldeki işinden yeni ayrıldığını belirterek, "Böyle bir organizasyon olduğu için başvurmak istedim. Bakalım şansımıza ne çıkacak. Umutluyum, umudumu yitirmiyorum." diye konuştu.Kerem Altun ise satış danışmanlığı yaptığı firmadan ayrıldığını dile getirerek, fuarda bir yere başvuru yaptığını, iki firmaya daha başvurmayı düşündüğünü söyledi. Geçen yılki fuarda iş sahibi olduğunu dile getiren Altun, "Tekrar şansımı deneyeceğim. Bugün de bayağı yoğun. Eğer şansım gülerse iş sahibi olurum." dedi. Fuar, 3 gün açık kalacak.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

16 Ocak 19 Ocak

IF Wedding Fashion İzmir

Fuar İzmir - Gaziemir İzmir

İZFAŞ İzmir Fuarcılık Hizmet. Kültür ve Sanat İşleri. Tic.A.Ş

16 Ocak 20 Ocak

Gapfood 14.Gıda, Gıda Teknolojileri ve A

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Akort Tanıtım Organizasyon ve Fuarcılık Ltd. Şti.

16 Ocak 20 Ocak

Gaptarım Tarım, 9.Tarım Teknolojileri ve

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Akort Tanıtım Organizasyon ve Fuarcılık Ltd. Şti.

17 Ocak 20 Ocak

Anfaş Hotel Equipment - 29.Uluslararası

Antalya Fuar Merkezi

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

17 Ocak 20 Ocak

Anfaş Food Product - 25.Uluslararası Gı

Antalya Fuar Merkezi

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

18 Ocak 21 Ocak

Exponazagro Tarım, Hayvancılık, ve Gıda

Nazilli Eşref Özel Kapalı Çok Amaçlı Alanı Aydın

Elit Fuarcılık Hizmetleri Ltd.Şti.

23 Ocak 28 Ocak

CNR İMOB 2018- İstanbul Mobilya Fuarı

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

25 Ocak 28 Ocak

EMITT 2018 22.Doğu Akdeniz Uluslararası

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi İstanbul

E Uluslararası Fuar ve Tanıtım Hizmetleri A.Ş.

Özel Röportaj

Yazarlar

2015 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi