​İşverenlerle İş Arayanlar Antalya İstihdam Fuarı'nda Buluştu

​İşverenlerle İş Arayanlar Antalya İstihdam Fuarı'nda Buluştu

İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Uzunkaya:"Seferberlik kapsamında, yılbaşından bu yana 250 binin üzerinde yeni istihdam gerçekleşti"

Antalya'da işsizlerin iş sahibi olması amacıyla düzenlenen Antalya İstihdam Fuarı'nda (ANİF) işverenler ile iş arayanlar bir araya geldi. Antalya Valiliği himayesinde, İŞKUR tarafından Cam Piramit Kongre ve Fuar Merkezi'nde düzenlenen fuara 8 kamu kuruluşu ile özel firma katıldı. İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Cafer Uzunkaya, açılışta gazetecilere yaptığı açıklamada, ihanet girişimlerine ve olumsuzluklara rağmen Türkiye'nin 2016 yılında 391 bin yeni istihdam sağladığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun konuya hakim olmalarıyla ülke çapında "Çalışma Hayatında Milli Seferberlik" başlatıldığını anımsatan Uzunkaya, şöyle konuştu: "Seferberlikte, alınacak her bir işçi için tüm primler ve giderleri devlet karşılayacak. Bu anlamda da 2017 yılında 2 milyon istihdamı hedef aldığımız bir kampanya başlatıldı. İlk iki ay itibarıyla rakamlar bu hedefe çok yaklaşacağımızı, gerçekleştireceğimizi gösteriyor. Esasen milletimizin, işverenimizin bu teşvikler olmasa dahi bu noktada gerçekten kararlı olduğunu görüyoruz ama İŞKUR ve bakanlık olarak sağladığımız teşviklerle de bu hedefi daha gerçekçi olarak rehabilite edebileceğimizi görmekteyiz."

Seferberlik kapsamında, yılbaşından bu yana 250 binin üzerinde yeni istihdam gerçekleştiğini kaydeden Uzunkaya, bu rakamların daima yenilenmeye ihtiyaç duyduğuna işaret etti.Uzunkaya, yeni işe girenlerin yanı sıra işinden memnun olmayıp başka işe girenler de olacağını anlatarak, "İş gücü piyasasının en temel meselelerinden biri, aradığı nitelikli elemanı bulmaktır. Bunun için yaptığımız işbaşı programlarına rağbet oldukça yüksek. Özellikle Antalya'da geçen yıl 13 bin 500 işbaşı eğitim programı gerçekleştirirken, bu yıl ise daha şimdiden 3 bin 500'leri aşmış durumdayız. Bu rakamın bu yıl çok daha yukarılara, belki 30 binlerin üzerine çıkacağını umut etmekteyiz." dedi.Uzunkaya, işsizlik rakamlarının tekrar tek haneye indirilmesi noktasında bu kampanyanın etkili ve sonuç alıcı olacağına inandığını dile getirdi.

İşsizlerden iş başvuruları

Fuara iş başvurusu yapmaya gelen İsmail Demirci, bir oteldeki işinden yeni ayrıldığını belirterek, "Böyle bir organizasyon olduğu için başvurmak istedim. Bakalım şansımıza ne çıkacak. Umutluyum, umudumu yitirmiyorum." diye konuştu.Kerem Altun ise satış danışmanlığı yaptığı firmadan ayrıldığını dile getirerek, fuarda bir yere başvuru yaptığını, iki firmaya daha başvurmayı düşündüğünü söyledi. Geçen yılki fuarda iş sahibi olduğunu dile getiren Altun, "Tekrar şansımı deneyeceğim. Bugün de bayağı yoğun. Eğer şansım gülerse iş sahibi olurum." dedi. Fuar, 3 gün açık kalacak.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

21 Mart 25 Mart

Doğu Marmara Kozmetik ve Kişisel Bakım F

Kocaeli BB Uluslararası Fuar Merkezi İzmit

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş.

28 Mart 29 Mart

Akıllı Şehirler Konferansı ve Fuarı

JW Marriott Hotel Ankara

MCI Fuarcılık Dış Ticaret Ltd. Şti

29 Mart 01 Nisan

6.İskele ve Kalıp ve Hareketli Platform

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

29 Mart 31 Mart

No Dig Expo Turkey- Altyapı ve Kazısız T

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

05 Nisan 07 Nisan

18 Yükseköğretim Tanıtım ve Eğitim Fuarı

Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi Antalya

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

05 Nisan 08 Nisan

Elazığ Düğün ve Konsept Fuarı

Fuar ve Sergi Alanı Elazığ

Gelecek Fuarcılık Hizmetleri Kültür Ve Sanat Etkinlikleri Paz. San Ve Tic Ltd. Şti.

12 Nisan 15 Nisan

Afyonkarahisar Tarım Hayvancılık ve Tarı

Kültürpark Belediye Fuar Alanı Afyonkarahisar

ART Fuar Org.Tic Ltd.Şti.

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi