Başkentte her yıl 60 milyon dolarlık ‘fuar alanı’ kaybı

Başkentte her yıl 60 milyon dolarlık ‘fuar alanı’ kaybı

TÜRKONFED Başkan Yardımcısı ve Akyurt Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Ali Tekin Çelik, “Fuar alanının yapılmadığı her yıl 60 milyon dolar kaybediyoruz” dedi.

Akyurt Sanayici ve İşadamları Derneği (AKSİAD) Başkanlığı yanı sıra TÜRKONFED Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten Ali Tekin Çelik, Ankara uluslararası fuar alanı için Akyurt’ta 6 yıl önce yer belirlenmesine rağmen, projenin bir türlü başlayamadığını, gecikilen her yıl Türkiye’nin 60 milyon dolar kaybettiğini söyledi. Ali Tekin Çelik, Akyurt’un Ankara’nın önemli bir sanayi merkezi olarak, Ülker, ASELSAN, MAN, HAVELSAN, Borusan Oto gibi sanayi devlerine ev sahipliği yaptığını hatırlatarak, halen Akyurt ve Ankara’nın yatırım konusunda en temel probleminin uluslararası fuar merkezi olduğunu vurguladı. Çelik, 2011 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a Akyurt Fuar Alanı Projesini sunduğunu, Erdoğan’ın talimatıyla projenin yatırım programına alındığını hatırlattı. Çelik, fuarla alanıyla ilgili Ankara Büyükşehir Belediyesi, TOBB, Ankara Ticaret Odası, ANKESOB ve Akyurt Belediyesi’nin ortaklığında bir şirket bulunduğunu ancak ortakların bir türlü bir araya gelerek karar alamadığını kaydetti.

Aradan geçen 6 yılda uluslararası fuar alanı için yapılacak yatırım tutarının neredeyse iki katı kadar gelir sağlanabileceğini belirten Ali Tekin Çelik, “Gerek düzenlenecek fuarlardan sağlanacak gelir, gerekse özellikle fuar alanı olması sebebiyle ihracata katkısı dikkate alındığında, Akyurt Uluslararası Fuar Projesinin gerçekleşmediği her yıl için Türkiye’nin yıllık kaybının 60 milyon dolar civarında olduğu hesaplanıyor” diye konuştu.

Bölgenin yatırım yönünden büyük katma değer sağladığını dile getiren Çelik, ikinci el otomobil satış AVM’si Otonomi’nin çok kısa süre içinde 500 milyon liralık bir değere ulaştığı örneğini verdi.

Akyurt’un havaalanına yakınlığının aynı zamanda yüksek gelir kapasitesi bulunan havacılık fuarı düzenlenmesi için de çok uygun olduğuna değinen Ali Tekin Çelik, “Kim olduğunu bilmiyorum ama bu işin yapılmasına gizli bir el engel oluyor” diye konuştu. Mevcut işletmelerde altyapı sorunları bulunmakla birlikte, ilçe belediyesiyle beraber bunların hızla çözüldüğünün altını çizen Çelik, imarı tamamlanmış sanayi arsalarına büyük kapasiteli yatırımların sürdüğünü belirtti.

‘Hem ana hem ara eleman sorunumuz büyük’
Türkiye’nin ara ve ana eleman konusunda yaşadığı sıkıntıların Akyurt için de geçerli olduğunu anlatan Ali Tekin Çelik, işletmelerin en çok kaynakçıya ihtiyacı bulunduğunu, ancak bölgedeki meslek lisesinde öğrenci olmadığı gerekçesiyle kaynakçılık bölümünün kapatıldığını kaydetti. Akyurt sanayicisinin 500 mezunu istihdam etmeye hazır olduğunu dile getiren Çelik, kendi firmalarında ise rahatlıkla 50 kişilik istihdam oluşturabileceğini söyledi.

‘Kadın kaynakçı yetiştirip istihdam ettim’
Türkiye’de kadınların daha fazla çalışma hayatına katılması gerektiğine inandığını anlatan Ali Tekin Çelik, 2007 yılında kendi firmasında “Ev Kadınlığından Sanayi Ustalığına Geçiş” projesi başlattığını bildirdi. Proje kapsamında eğitim verilen kadınları, kaynakçı, forklift ve CNC operatörü olarak istihdam ettiğini anlatan Çelik, yakın zamanda projeyi tekrar hayata geçirmek istediğini, firmalarında kadın çalışan oranını ise yüzde 50’ye yükseltme planı olduğunu vurguladı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

25 Eylül 30 Eylül

Diyarbakır 6.Kitap Fuarı 2018

Tüyap Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

CNR HOME&DESIGN

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Pozitif Fuarcılık A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

Hometex 2018

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

26 Eylül 29 Eylül

5.Uluslararası Sleep Well Expo 2018

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Voli Fuar Hizmetleri A.Ş.

26 Eylül 30 Eylül

Samsun 4.Tarım Fuarı 2018

Tüyap Samsun Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş.

27 Eylül 29 Eylül

4.Uluslararası Tekstil ve Konfeksiyon Ma

Kahramanmaraş Belediye Fuar Merkezi

ECR Fuarcılık Ltd. Şti

27 Eylül 29 Eylül

Promosyon Show İstanbul Fuarı

Pulman Convention Center- Yenibosna İstanbul

Sky Fuarcılık A.Ş.

27 Eylül 29 Eylül

İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı İstanbul

Afanya Fuarcılık Ltd. Şti

27 Eylül 30 Eylül

İzmir Emlak Gayrımenkul ve Yatırım Fuarı

Fuar İzmir Alanı - Gaziemir

Elit Fuarcılık Hizmetleri Ltd.Şti.

27 Eylül 30 Eylül

AIREX -İstanbul Airshow 12.Uluslarar

Atatürk Havalimanı A 14 Apronu İstanbul

MİNT Fuarcılık ve Organizasyon A.Ş.

27 Eylül 30 Eylül

9.Van Turizm ve Seyahat Fuarı

Ortadoğu Expo Fuar ve Kongre Merkezi Van

Ajansasya Fuarcılık Org. Ltd. Şti.

27 Eylül 30 Eylül

Farmers' Fairs -Batı Karadeniz 3.Gıda,

Çaycuma Fuar Alanı Zonguldak

Expolink Fuarcılık Hizmetleri Tic.A.Ş.

27 Eylül 30 Eylül

Türk Diş Hekimleri Birliği Expodental 20

ATO Kongre ve Sergi Sarayı Ankara

Türk Diş Hekimleri Birliği Fuar ve Org. Ltd. Şti.

28 Eylül 07 Ekim

Manisa Kitap Fuarı

Manisa Belediyesi Fuar Merkezi

SNS Fuarcılık Tan. Org. Rek. Yay. San. Tic. Ltd. Şti

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi