Başkentte her yıl 60 milyon dolarlık ‘fuar alanı’ kaybı

Başkentte her yıl 60 milyon dolarlık ‘fuar alanı’ kaybı

TÜRKONFED Başkan Yardımcısı ve Akyurt Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Ali Tekin Çelik, “Fuar alanının yapılmadığı her yıl 60 milyon dolar kaybediyoruz” dedi.

Akyurt Sanayici ve İşadamları Derneği (AKSİAD) Başkanlığı yanı sıra TÜRKONFED Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten Ali Tekin Çelik, Ankara uluslararası fuar alanı için Akyurt’ta 6 yıl önce yer belirlenmesine rağmen, projenin bir türlü başlayamadığını, gecikilen her yıl Türkiye’nin 60 milyon dolar kaybettiğini söyledi. Ali Tekin Çelik, Akyurt’un Ankara’nın önemli bir sanayi merkezi olarak, Ülker, ASELSAN, MAN, HAVELSAN, Borusan Oto gibi sanayi devlerine ev sahipliği yaptığını hatırlatarak, halen Akyurt ve Ankara’nın yatırım konusunda en temel probleminin uluslararası fuar merkezi olduğunu vurguladı. Çelik, 2011 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a Akyurt Fuar Alanı Projesini sunduğunu, Erdoğan’ın talimatıyla projenin yatırım programına alındığını hatırlattı. Çelik, fuarla alanıyla ilgili Ankara Büyükşehir Belediyesi, TOBB, Ankara Ticaret Odası, ANKESOB ve Akyurt Belediyesi’nin ortaklığında bir şirket bulunduğunu ancak ortakların bir türlü bir araya gelerek karar alamadığını kaydetti.

Aradan geçen 6 yılda uluslararası fuar alanı için yapılacak yatırım tutarının neredeyse iki katı kadar gelir sağlanabileceğini belirten Ali Tekin Çelik, “Gerek düzenlenecek fuarlardan sağlanacak gelir, gerekse özellikle fuar alanı olması sebebiyle ihracata katkısı dikkate alındığında, Akyurt Uluslararası Fuar Projesinin gerçekleşmediği her yıl için Türkiye’nin yıllık kaybının 60 milyon dolar civarında olduğu hesaplanıyor” diye konuştu.

Bölgenin yatırım yönünden büyük katma değer sağladığını dile getiren Çelik, ikinci el otomobil satış AVM’si Otonomi’nin çok kısa süre içinde 500 milyon liralık bir değere ulaştığı örneğini verdi.

Akyurt’un havaalanına yakınlığının aynı zamanda yüksek gelir kapasitesi bulunan havacılık fuarı düzenlenmesi için de çok uygun olduğuna değinen Ali Tekin Çelik, “Kim olduğunu bilmiyorum ama bu işin yapılmasına gizli bir el engel oluyor” diye konuştu. Mevcut işletmelerde altyapı sorunları bulunmakla birlikte, ilçe belediyesiyle beraber bunların hızla çözüldüğünün altını çizen Çelik, imarı tamamlanmış sanayi arsalarına büyük kapasiteli yatırımların sürdüğünü belirtti.

‘Hem ana hem ara eleman sorunumuz büyük’
Türkiye’nin ara ve ana eleman konusunda yaşadığı sıkıntıların Akyurt için de geçerli olduğunu anlatan Ali Tekin Çelik, işletmelerin en çok kaynakçıya ihtiyacı bulunduğunu, ancak bölgedeki meslek lisesinde öğrenci olmadığı gerekçesiyle kaynakçılık bölümünün kapatıldığını kaydetti. Akyurt sanayicisinin 500 mezunu istihdam etmeye hazır olduğunu dile getiren Çelik, kendi firmalarında ise rahatlıkla 50 kişilik istihdam oluşturabileceğini söyledi.

‘Kadın kaynakçı yetiştirip istihdam ettim’
Türkiye’de kadınların daha fazla çalışma hayatına katılması gerektiğine inandığını anlatan Ali Tekin Çelik, 2007 yılında kendi firmasında “Ev Kadınlığından Sanayi Ustalığına Geçiş” projesi başlattığını bildirdi. Proje kapsamında eğitim verilen kadınları, kaynakçı, forklift ve CNC operatörü olarak istihdam ettiğini anlatan Çelik, yakın zamanda projeyi tekrar hayata geçirmek istediğini, firmalarında kadın çalışan oranını ise yüzde 50’ye yükseltme planı olduğunu vurguladı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

21 Mart 25 Mart

Doğu Marmara Kozmetik ve Kişisel Bakım F

Kocaeli BB Uluslararası Fuar Merkezi İzmit

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş.

28 Mart 29 Mart

Akıllı Şehirler Konferansı ve Fuarı

JW Marriott Hotel Ankara

MCI Fuarcılık Dış Ticaret Ltd. Şti

29 Mart 01 Nisan

6.İskele ve Kalıp ve Hareketli Platform

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

29 Mart 31 Mart

No Dig Expo Turkey- Altyapı ve Kazısız T

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

05 Nisan 07 Nisan

18 Yükseköğretim Tanıtım ve Eğitim Fuarı

Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi Antalya

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

05 Nisan 08 Nisan

Elazığ Düğün ve Konsept Fuarı

Fuar ve Sergi Alanı Elazığ

Gelecek Fuarcılık Hizmetleri Kültür Ve Sanat Etkinlikleri Paz. San Ve Tic Ltd. Şti.

12 Nisan 15 Nisan

Afyonkarahisar Tarım Hayvancılık ve Tarı

Kültürpark Belediye Fuar Alanı Afyonkarahisar

ART Fuar Org.Tic Ltd.Şti.

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi