İsrail’den Adanalı iş adamlarına fuar daveti

İsrail’den Adanalı iş adamlarına fuar daveti

İsrail Büyükelçisi Naeh, karşılıklı çıkarlara hizmet edecek hedefleri yakalamak istediklerini söyledi:İsrail’den Adanalı iş adamlarına fuar daveti

Türkiye ve İsrail arasındaki ilişkileri her alanda geliştirebilme gayretinde olduklarını belirten İsrail Büyükelçisi Eitan Naeh, öncelikle ticari alandaki potansiyeli harekete geçirmek istediklerini söyledi.İncelemelerde bulunmak üzere geldiği Adana'da, Ticaret Odası’nı ziyaret eden İsrail’in Ankara Büyükelçisi Eitan Naeh, iki ülke arasındaki ticaret ve işbirliği olanaklarının artırılabilmesine yönelik görüş alışverişinde bulundu.Büyükelçi Naeh’i Adana’da görmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren ATO Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, bu ziyaretin iki ülke ilişkilerinin, özellikle de Adana ile İsrail arasındaki ticaretin artırılması bakımından önemine değindi.

Adana’nın ekonomik potansiyeline ilişkin bilgiler de veren Menevşe, tarım sektörünün bölge ekonomisinin lokomotifi olduğunu, bu kapsamda tarıma dayalı sanayinin ilk sırada yer aldığını, tekstil, kimya sanayi, makine, mobilya ve ayakkabıcılık sektörlerinin de önemli paya sahip olduğunu vurguladı. Menevşe, “Adana’da tarım sektörünün yanında sanayi de büyük gelişmeler göstermiştir. Ayrıca hizmet sektöründe de giderek artan bir grafik çizilmektedir” dedi.Atila Menevşe, Adana’nın Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgelerinden birisine sahip olduğunu, ayrıca şehrin muhtelif kesimlerinde çok sayıda küçük sanayi sitelerinin de bulunduğunu söyledi. Menevşe, “Adana coğrafi ve stratejik bakımdan Avrupa ile Ortadoğu arasında bir köprü olarak da değerlendirilebilecek son derecede önemli bir konumda yer almaktadır. Kara, hava, deniz ve demiryolu ulaşımına elverişliliğe dolayısıyla bölgemize yatırım ve ticaret için gelecek iş adamlarına önemli avantajlar sunmaktadır” diye konuştu.

Adana ile İsrail arasındaki mevcut ticaret potansiyelinin, olması gereken rakamların çok altındaki seviyelerde bulunduğunu vurgulayan Menevşe sözlerini şöyle sürdürdü:“Bu potansiyelin daha yukarılara taşınması için ziyaretinizin bir fırsat oluşturacağına inanıyoruz. İsrail’in tarım teknolojileri ve tohumculuk sektörlerinde önemli yol aldığını biliyoruz. Bu potansiyeli Çukurova’nın tarım alanlarında değerlendirerek verimliliği artırmamız mümkün olabilir. Bölgemizde halen bazı İsrail firmaları özellikle tarım sektöründe faaliyet göstermekte ve tarım sektöründeki verimliliğimizin artırılmasına katkılarda bulunmaktadırlar.

Önümüzdeki süreçte Odamızın hayata geçirmeye hazırlandığı Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi gibi projelerle birlikte özellikle sera tarımının geliştirilebilmesine yönelik önemli bir potansiyel oluşacağına inanıyoruz. Adana Ticaret Odası olarak İsrail ile Adana arasındaki ilişkilerinin artırılması için birlikte çalışmaya ve İsrail’den Adana'ya gelecek yatırımcı ve iş adamlarını desteklemeye hazırız.”   İsrail’in Ankara Büyükelçisi Eitan Naeh de ziyaretini, Adana ile İsrail arasındaki potansiyel işbirliği imkanlarını ve bunları daha ileri noktalara nasıl taşıyabileceklerini yerinde görmek üzere gerçekleştirdiğini söyledi. İki ülke arasında başta tarım olmak üzere işbirliği yapılacak çok sayıda sektör olduğunu, mevcut potansiyelin değerlendirilmesiyle ticari ilişkilerin kolaylıkla artabileceğine inandığını vurgulayan Naeh, “Türkiye’nin bizim için avantajlarını biliyor ve bunları değerlendiriyoruz. Özellikle Çukurova’nın bereketli topraklarında önemli işbirliklerine imza atabiliriz.

Bu kapsamda İsrail’de önümüzdeki Eylül ayında düzenlenecek olan su ürünleri ve su arıtma teknolojileri organizasyonu ve fuar etkinliklerine Adana Ticaret Odası üyelerinin de katılımlarını arzu ediyor ve onlara davette bulunuyoruz Adanalı iş adamlarının bu ziyaretlerinin iki ülke arasındaki ticaretin artmasına katkıda bulunacağı gibi, Türkiye ve İsrail’in karşılıklı çıkarlarına hizmet ederek ulaşılması planlanan hedeflerin çok kolaylıkla yakalanabilmesine katkı sağlayacağına inanıyorum” dedi.Konuşmaların ardından, ATO Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe ve Başkan Yardımcısı Mehmet Şahbaz tarafından, Büyükelçi Naeh’e, ziyaretinin anısına Adana’nın kültür ve turizm zenginliğini yansıtan bir  plaket takdim edildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

27 Haziran 30 Haziran

BAKAF 2018 Batı Karadeniz Turizm Tanıtım

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstamonu Fuarcılık Hizmetleri Ltd. Şti.

27 Haziran 30 Haziran

Gapshoes 27.Uluslararası Ayakkabı, Terli

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Akort Tanıtım Organizasyon ve Fuarcılık Ltd. Şti.

28 Haziran 01 Temmuz

Derix / Deri ürünleri Fuarı

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Merinos Bursa

Network Fuarcılık Ltd.Şti.

29 Haziran 03 Temmuz

Ordu 10.Yapı Dekorasyon Ürünleri ve Doğa

Ordu Belediyesi Fuar Alanı

Ege Fuarcılık Org. Rek. ve Yayın Ltd. Şti.

01 Temmuz 10 Temmuz

Tatvan Doğu Anadolu Sanayi ve Ticaret Fu

Tatvan Doğu Anadolu Fuar Alanı Bitlis

1-Ajansasya Fuarcılık Org. Ltd. Şti. 2-New İpekyolu Fuarcılık Org. San.Tic.Ltd.Şti.

03 Temmuz 05 Temmuz

SEDEC TÜRKİYE-Anayurt, Sınır ve İç güven

ATO Kongre ve Sergi Sarayı Ankara

Luna fuarcılık Ticaret A.Ş.

04 Temmuz 07 Temmuz

JUNIOSHOW Bursa 11.Uluslararası Bebe ve

Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi

Tüyap Bursa Fuarcılık A.Ş.

11 Temmuz 15 Temmuz

18. Karadeniz Sanayi ve Ticaret Fuarı (K

Ordu Belediyesi Fuar Alanı

Ege Fuarcılık Org. Rek. ve Yayın Ltd. Şti.

11 Temmuz 15 Temmuz

4.Gıda, Tarım ve Hayvancılık İhtisas Fua

Ordu Belediyesi Fuar Alanı

Ege Fuarcılık Org. Rek. ve Yayın Ltd. Şti.

11 Temmuz 15 Temmuz

EDİRNE Gıda, Tarım, Hayvancılık, Sanayi

Edirne Fuar Alanı

Renkli Fuarcılık Ltd. Şti.

17 Temmuz 20 Temmuz

35.Uluslararası İstanbul Anne Bebek Çoc

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

UBM ICC Fuarcılık ve Organizasyon Tic. A.Ş.

30 Temmuz 05 Ağustos

1.Çorlu Trakya Balkan Ülkeleri, Hazır Gi

Çorlu Yeni Fuar Alanı

Renkli Fuarcılık Ltd. Şti.

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi