Tarsus'a Dev Fuar Merkezi Oy Birliği İle Kabul Edildi

Tarsus'a Dev Fuar Merkezi Oy Birliği İle Kabul Edildi

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Haziran Ayı Toplantısı'nın birinci birleşimi, Burhanettin Kocamaz başkanlığında Kongre ve Sergi Sarayı'nda yapıldı. Mecliste, 32'si idare teklifi, 21'i komisyon raporu, 7'si gündem dışı olmak üzere 60 madde görüşüldü.

Meclis toplantısına, Tarsus'ta yapılması düşünülen İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) ve fuar alanı ilgili tartışmalar damga vurdu.

Meclis'te fuar tartışması

Toplantıda, Tarsus'un Yunusoğlu Mahallesi'ndeki iki taşınmazın İŞGEM veya fuar alanı olarak düzenlenmek üzere Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınmasına ilişkin komisyon raporu, meclis üyelerinin görüşüne sunuldu.

Mersin-Adana karayolu güzergahında bulunan 74 bin metrekare ve 82 bin metrekare alana sahip iki taşınmazın satın alınmasının 70-80 milyon lira gibi çok yüksek kamulaştırma bedelini beraberinde getireceğini, ayrıca Mersin'de bir fuar alanı olduğunu gerekçe gösteren AK Parti'li Meclis Üyesi İsmail Yerlikaya, komisyonların oy birliğiyle kabul ettiği rapora AK Parti Grubu olarak karşı olduklarını söyledi.

"Çukurova çanağında tek bir fuar alanı olmalı"

Bunun üzerine konuşan Başkan Kocamaz, belediyenin her kuruşunun harcanması konusunda çok daha fazla hassas olduklarını vurguladı. Merkez Yenişehir ilçesinde bir fuar alanı olduğunu, ancak yılda 4-5 fuar açıldığını belirten Kocamaz, "Adana'da da bir fuar alanı var. Orada da senede 7-8 tane fuar oluyor.

Aslında Çukurova çanağında tek bir fuar alanı olması ve Adana'ya da Mersin'e de hitap etmesi lazım. Bu fuarları Adana ile Mersin'in ortak yürütmesi lazım. Her zaman böyle bir yer denk gelmez. Allah kimsenin başına vermesin, orası memleket ekonomisine çok büyük katkılar sağlarken, bugün atıl vaziyette.

Bu alanın bir kısmı Vakıflar Bankası'na, bir kısmı da TMSF'ye geçmiş. Bu alanın en önemli özelliği, yeni havaalanına yakın, otoban bağlantısına da çok yakın olması. Dolayısıyla oraya tarla alınsa daha uygun olur mantığıyla değil, burada hazır bir tesis var, o tesisin maliyetini de göz önüne almamız lazım" diye konuştu.

"Burayı birilerine rant sağlamak için değil, gerekirse belediyemize rant sağlamak için değerlendiriyoruz"

Yerlikaya'nın, 70-80 milyon lira kamulaştırma bedeli olacağı öngörüsüne de karşı çıkan Kocamaz, "Biz burayı kamulaştırdığımızda göreceksiniz ki, o söylediğiniz rakamın yarısını bile tutmayacak. Biz belediyenin her kör kuruşunun peşinden koşarken burayı birilerine rant sağlamak için değil, gerekirse belediyemize rant sağlamak için değerlendiriyoruz" ifadelerini kullandı.

İŞGEM'leri çok önemsediklerini dile getiren Kocamaz, buraların sanayiciler, işadamları için kuluçka merkezi olduğunu kaydetti. "Bizim bu tür yerlerin sayısını artırmamız lazım" diyen Kocamaz, şöyle devam etti: "Geldiğim günden beri Mersin'de, Erdemli'de böyle yerler arıyorum. Böyle yerleri bulursak, insanlara işadamı olabilmesi için bir mekan oluşturalım. Ama burada öncelikli düşüncemiz, fuar alanı yapmak, o olmadığı takdirde İŞGEM yapmak."

CHP'li Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç ise Adana'da da Mersin'de de birer fuar merkezi olduğunu, Yenişehir Fuar Merkezi'nde yılda 10 fuar yapılması konusunda sözleşmeleri olduğunu anlattı.

Yenişehir Fuar Merkezi'nde geçmişte görkemli fuarlar düzenlendiğini, ancak daha sonra siyasi olarak bazı grupların buranın çalışmaması için ellerinden geleni yapmaya başladıklarını dile getiren Genç, fuarı büyütme olanakları olduğunu, çelik yapı olarak 6 ay içinde iki hol daha kazandırabileceklerini kaydetti. Böyle bir olanak varken, Mersin ve Adana arasında Tarsus'a bir fuar alanı yapmanın doğru olmadığını ifade eden Genç, "Önce Mersin fuarını güçlendirelim. Şu anda yapılan, bir ihtiyaçtan doğmuyor.

Fuar alanını artırarak, fuar enflasyonu yaratarak başarı sağlamak mümkün değil. Mevcut bir fuar alanı var ve şu anda işliyor. Büyükşehir ve özellikle Mersin Ticaret ve Sanayi Odası desteğini verirse gerçekten başarılı olur. İŞGEM için yer arıyorsanız, biz değerlendirelim ve bölgemizde bulduğumuz bir yeri bedelsiz olarak size verelim. Buna hazırız" şeklinde konuştu.

Kocamaz ise boş arsa değil, bina aradıklarını belirterek, Mersin'de iş geliştirme merkezleri kurmak istediklerini vurguladı. Meclis üyelerine, Tarsus İŞGEM'i görmeleri önerisinde bulunan Kocamaz, "Türkiye'de 17 tane İş Geliştirme Merkezi yapıldı.

Tek örnek Tarsus örneği, 11 tanesi ilgisizlikten, belediyelerin duyarsızlığından kapandı. Şu anda Tarsus İŞGEM'de bin 200 kişinin istihdam ediliyor, hatta artık ihracat yapılıyor" şeklinde konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi