Fuar Desteği Alabilmek İçin Ne Zaman ve Nereye Başvurmalıyım?

Fuar Desteği Alabilmek İçin Ne Zaman ve Nereye Başvurmalıyım?

Türkiye Odalar Borsalar Birliği’nin web sayfasında yayınlanmak suretiyle izin verilmiş fuarların organizatörleri ile iletişime geçilerek fuara katılmak için gerekli şartlar hakkında bilgi alınabilir ve fuar için başvuruda bulunulabilir.

İlgili organizatöre ilişkin bilgiler Türkiye Odalar Borsalar Birliği’nin web sayfasında fuar takvimi üzerinde fuar bilgileri ile beraberinde bulunabilir. 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından düzenlenmesine izin verilen ilgili yıla ve daha önceki yıllara ait fuar listeleri TOBB web sayfasında yayınlanmakta olup, söz konusu liste TOBB tarafından sürekli güncellenmektedir.

Fuarla İlgili Devlet Desteklerinden Nasıl Faydalanabilirim?

Türk Ticaret Kanunu hükümleri çerçevesinde kurulmuş, ihracatçı birliğine üye şirket ile Türkiye’de yerleşik üretici/imalatçı organizasyonları fuar desteklerinden yararlanabilir.

Yurt dışı fuar organizasyonlarında, katılımcıların stantlarında görevlendireceği 50 m2 lik alana kadar (50 m2 dahil) en fazla 2 temsilcinin, 50 m2 üzerinde ise en fazla 3 temsilcinin ekonomi sınıfı gidiş-dönüş ulaşım masraflarının ve katılım bedeli esas alınarak hesaplanan destek tutarını aşmamak kaydıyla katılımcı tarafından organizatöre ödenen fatura tutarının %50’si destek kapsamında katılımcıya ödenmektedir.

Katılımcıya fuar bazında ödenecek destek tutarı, yurt dışı fuarın genel nitelikli uluslararası fuara Milli Katılım veya Türk İhraç Ürünleri Fuarı olması halinde 10.000 ABD Dolarını; sektörel nitelikli uluslararası fuara Milli Katılım, Yabancı Firma Katılımlı Sektörel Fuar veya Sektörel Türk İhraç Ürünleri Fuarı olması halinde ise 15.000 ABD Dolarını geçmemektedir.

Yurt dışı fuarlarda Katılımcı olmanız durumunda; T.C Ekonomi Bakanlığı web sayfasından firmalardan istenen belgeler, teşvikten faydalanabilme şartları vb. hakkında ekonomi bakanlığı sitesinden bilgi alınabilir. Yurt dışı fuarlarda Ziyaretçi olmanız durumunda ise KOSGEB yurt dışı iş gezisi desteklerinden yararlanabilmek için KOSGEB web sitesinden daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.
Fuar Desteklerinin Üst Limiti, Yurt dışı fuarın genel nitelikli uluslararası fuara Milli Katılım veya Türk İhraç Ürünleri Fuarı olması durumunda 10.000 dolar, Yurt dışı fuarın sektörel nitelikli uluslararası fuara Milli Katılım, Yabancı Firma Katılımlı Sektörel Fuar veya Sektörel Türk İhraç Ürünleri Fuarı olması durumunda 15.000 dolardır.


DESTEK ÖDEMELERİ ALMAK İÇİN NE YAPMALIYIM ?

Destek ödemelerinden yararlandırılabilmek için, giderlerin fatura ve bankacılık sistemi çerçevesinde düzenlenen ödeme belgeleri ile tevsik edilmesi gereklidir. Katılımcı tarafından yapılmayan ödemeler, fuar destek başvurusu kapsamında değerlendirmeye alınmamaktadır.

Yurt dışı fuar organizasyonlarına ilişkin destek hesaplaması yapılırken belirlenen ve ilan edilen katılım bedeli esas alınarak hesaplanan destek tutarının aşılmaması kaydıyla, fatura ve ödeme belgesinden düşük olanına ait tutar değerlendirmede esas alınmaktadır. Destek hesaplamasında sadece gerçekleşen ödemeler dikkate alınmaktadır.

FUAR DESTEĞİ ALABİLMEK İÇİN NE ZAMAN VE KİME BAŞVURMALIYIM ? DESTEK İŞLEMLERİNİN SONUÇLANMASI NE KADAR SÜRER ?

Katılımcının bireysel olarak katılım sağlayacağı, Bakanlıkça belirlenerek ilan edilen ve yurt dışında düzenlenen desteklenecek sektörel nitelikteki uluslararası fuarlar listesinde yer alan fuarların başlama tarihinden en az on beş gün önce, destek müracaatında bulunacağı İhracatçı Birliği Genel Sekreterliğine fuarın yetkili organizatörü tarafından düzenlenen boş alan ve/veya stand metrekare fiyatını gösteren yer tahsis belgesi veya faturasını ibraz eder.

Fuar desteklerinden faydalanmak için mevzuatta belirtilen belgelerin fuardan sonra 3 ay içerisinde Fuarlar Koordinatörlüğü’ne gönderilmesi gerekmektedir. Söz konusu evraklar, ilgili İhracatçı Birliği’ne iletilmelidir. İşlemlerinizin sonuçlanması ise, çalışılan İhracatçı Birliği’nin yoğunluk durumuna göre, ortalama 3 ay ile 1 yıl arasında bir süreyi kapsamaktadır.

Kaynak:http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/detay/1230/genel-destek-programi

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

21 Mart 25 Mart

Doğu Marmara Kozmetik ve Kişisel Bakım F

Kocaeli BB Uluslararası Fuar Merkezi İzmit

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş.

28 Mart 29 Mart

Akıllı Şehirler Konferansı ve Fuarı

JW Marriott Hotel Ankara

MCI Fuarcılık Dış Ticaret Ltd. Şti

29 Mart 01 Nisan

6.İskele ve Kalıp ve Hareketli Platform

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

29 Mart 31 Mart

No Dig Expo Turkey- Altyapı ve Kazısız T

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

05 Nisan 07 Nisan

18 Yükseköğretim Tanıtım ve Eğitim Fuarı

Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi Antalya

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

05 Nisan 08 Nisan

Elazığ Düğün ve Konsept Fuarı

Fuar ve Sergi Alanı Elazığ

Gelecek Fuarcılık Hizmetleri Kültür Ve Sanat Etkinlikleri Paz. San Ve Tic Ltd. Şti.

12 Nisan 15 Nisan

Afyonkarahisar Tarım Hayvancılık ve Tarı

Kültürpark Belediye Fuar Alanı Afyonkarahisar

ART Fuar Org.Tic Ltd.Şti.

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi