Akyurt’taki Ankara Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi alanı 87 milyona satılıyor!

Akyurt’taki Ankara Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi alanı 87 milyona satılıyor!

Ankara’ya kötü haber! Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, müjdesini Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği, ancak ortaklar arasındaki anlaşmazlık yüzünden yapımı yılan hikayesine dönen Akyurt’taki “Ankara Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi” alanını satışa çıkardı.

Gökçek, “21 yıllık hayalimdi” diyerek 2 yıl önce temelini attığı, Başkent’in çılgın projesi olarak bilinen dev projenin yapılacağı 218 bin metrekarelik belediye arazisini 20 Temmuz‘da 87 milyon muhammen bedelle satıyor.

Başkent’in en büyük ve “çılgın” projelerinden birisi olarak kabul edilen, müjdesini 25 Mayıs 2011’de dönemin Başbakanı Erdoğan’ın verdiği Akyurt’taki Ankara Uluslararası Fuar Alanı ve Kongre Merkezi Projesi’nde kötü son… 1 milyon 800 bin metrekare arazi üzerinde inşa edilmesi planlanan ve temeli 26 Mayıs 2015’te atılan dev proje, bugüne kadar yapılan milyonlarca liralık masraflara rağmen ortaklar arasındaki anlaşmazlık yüzünden çöpe gidiyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, dev projenin kaderini belirleyecek sürpriz bir karar aldı ve proje arazisini satışa çıkardı.GÖKÇEK, FUAR ALANINI 87 MİLYONA SATIŞA ÇIKARDI
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ani bir kararla Akyurt’taki 218 bin metrekarelik “fuar alanı” arazisini satışa çıkardı. Mülkiyetinin tamamı Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde olan arazi, tam 87 milyon 249 bin 108 lira muhammen bedelle satışa çıkarıldı. Akyurt İlçesi Güzelhisar Mahallesi sınırları içinde kalan 1892 ada 1 parselde bulunan arazi, imarda “fuar alanı” olarak görülüyor. İhale 20 Temmuz 2017 tarihinde Hipodrom Caddesi No: 5’deki belediye hizmet binasının 18. katında bulunan Encümen Salonu’nda saat 14.00’te belediye encümeni tarafından yapılacak. Satışa çıkarılacak araziyle ilgili ihale şartnamesini görmek isteyenler belediye binasının 14. katında bulunan Emlak ve İstimlak Daire Başkanlığı’na başvurabilecekler. 2886 Sayılı Kanun’un 36. maddesi gereğince kapalı zarf usulüyle yapılacak ihaleye teklif vermek isteyenler, en geç ihale günü saat 12.00’ye kadar teklif zarflarını Encümen Başkanlığı’na verebilecek. Arazi için istenen geçici teminat ise 2.6 milyon lira. Esenboğa Havalimanı’na yakın bölgede yer alan arazi; Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi’nde, BİM Ankara Deposu’nun tam karşısında çok merkezi bir noktada yer alıyor.Öte yandan Ankara Büyükşehir Belediyesi, söz konusu ihalenin yapılacağı gün, başkent genelindeki 13 ayrı belediye arazisini de yaklaşık 70 milyon lira muhammen bedelle parsel parsel ihale edecek. Tamamı Büyükşehir Belediyesi’ne ait; Yenimahalle, Pursaklar, Mamak ve Etimesgut ilçelerinde yer alan arazilerin toplam büyüklüğü yaklaşık 150 bin metrekare.

ORTAKLAR ANLAŞAMADI, PROJE ÇÖPE GİTTİ
İstanbul’un çılgın projesinin açıklanmasından sonra Ankara için de açıklanan çılgın projeler arasında yer alan ve basında geniş yankı bulan Ankara Uluslararası Fuar Alanı ve Kongre Merkezi, Akyurt ilçesinde yapılacaktı. Başlangıçta, 230 milyon liraya mal edilmesi planlanan dev projenin müjdesini 2011 yılında o dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan vermişti. Gökçek, 26 Mayıs 2015’te düzenlenen görkemli bir törenle temeli atılan dev proje için, “21 yıllık hayalini kurduğum projeydi” demişti. Başkent’in en önemli yatırımlarından birisi olan projenin sağlıklı yürütülebilmesi için başkanlığını Melih Gökçek’in yaptığı, Ankara Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi Anonim Şirketi kurulmuştu. Ancak son yıllarda projede ortaya çıkan maliyet tartışması nedeniyle proje ortakları anlaşmazlığa düşmüş, sorunun çözülmesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hakem kabul edileceği, taraflardan ATO Grubu’nun bu nedenle Beştepe’den randevu talep edeceği gündeme gelmişti.

MALİYET YÜZÜNDEN 2 YILDIR BEKLİYORDU
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, “Hem projeyi kendileri yaptılar hem de yapmamak için bahane uydurdular. Yapmak istemiyorlarsa bıraksınlar biz yapalım” derken Ankara Ticaret Odası’nın başını çektiği diğer proje ortakları ise 230 milyon düşünülen maliyetin dolar kurundaki artış yüzünden 400 milyona çıktığını belirterek “Mevcut projeden vazgeçilsin, bizim projeyle Ankara 200 milyon liraya uluslararası fuar ve kongre merkezine kavuşur. 400 milyon harcamaya gerek yok” diyerek kendilerini savunmuştu. 2 yıldır anlaşmazlığın devam ettiği, bugüne kadar 10 milyon liralık hafriyat çalışmasının yapıldığı projenin kaderi, söz konusu arazinin Gökçek tarafından satışa çıkarılmasıyla yeni bir boyut kazanmış oldu.

Ankara Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi A.Ş’nin hissedarlık yapısı şöyle:
Ankara Büyükşehir Belediyesi – % 24
Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) – % 24
Ankara Ticaret Odası (ATO) – % 20
Ankara Sanayi Odası (ASO) – % 20
Ankara Ticaret Borsası (ATB) – % 5
Akyurt Belediyesi – % 5

Ankara Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği – % 2

Kaynak:Sarıyer Gazetesi

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

16 Ocak 19 Ocak

IF Wedding Fashion İzmir

Fuar İzmir - Gaziemir İzmir

İZFAŞ İzmir Fuarcılık Hizmet. Kültür ve Sanat İşleri. Tic.A.Ş

16 Ocak 20 Ocak

Gapfood 14.Gıda, Gıda Teknolojileri ve A

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Akort Tanıtım Organizasyon ve Fuarcılık Ltd. Şti.

16 Ocak 20 Ocak

Gaptarım Tarım, 9.Tarım Teknolojileri ve

OFM Ortadoğu Fuar Merkezi Gaziantep

Akort Tanıtım Organizasyon ve Fuarcılık Ltd. Şti.

17 Ocak 20 Ocak

Anfaş Hotel Equipment - 29.Uluslararası

Antalya Fuar Merkezi

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

17 Ocak 20 Ocak

Anfaş Food Product - 25.Uluslararası Gı

Antalya Fuar Merkezi

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

18 Ocak 21 Ocak

Exponazagro Tarım, Hayvancılık, ve Gıda

Nazilli Eşref Özel Kapalı Çok Amaçlı Alanı Aydın

Elit Fuarcılık Hizmetleri Ltd.Şti.

23 Ocak 28 Ocak

CNR İMOB 2018- İstanbul Mobilya Fuarı

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

İstanbul Fuarcılık A.Ş.

25 Ocak 28 Ocak

EMITT 2018 22.Doğu Akdeniz Uluslararası

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi İstanbul

E Uluslararası Fuar ve Tanıtım Hizmetleri A.Ş.

Özel Röportaj

Yazarlar

2015 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi