İstanbul Light 2017 Fuarı Eylül'de kapılarını açıyor!

İstanbul Light 2017 Fuarı Eylül'de kapılarını açıyor!

UBM Marka Direktörü Engin Er ile İstanbul Light 2017 Fuarı ile ilgili özel röportaj


Sektörde 25 yıllık tecrübemle Engin Er olarak, 10.Uluslararası Aydınlatma & Elektrik Malzemeleri Fuar ve Kongresi’nin Marka Direktörü görevini yürütüyorum.
 
UBM, 20’den fazla ülkede 3.750’nin üzerinde çalışanı ile yılda ortalama 400 fuar düzenleyen dünyanın en büyük fuar organizatörlerinden biridir. UBM EMEA Istanbul, Avrasya ve Türkiye pazarlarının uluslararası fuarlarını 30 yıldan uzun bir süreye dayanan bilgi birikimi ve UBM’in global tecrübesiyle düzenliyor. Alleather Istanbul Deri Fuarı, CBME Anne Bebek Çocuk Ürünleri Fuarı, CPhI Istanbul İlaç Bileşenleri Fuarı, Expomaritt Denizcilik Sektörü Fuarı, Fi Istanbul Gıda Bileşenleri Fuarı, Growtech Eurasia Sera Tarım Teknolojileri Fuarı, ISSA Interclean Istanbul Endüstriyel Temizlik Fuarı, Intertraffic Istanbul Trafik Teknolojileri ve Ekipmanları Fuarı, İstanbul Kids Fashion Bebek ve Çocuk Moda Fuarı, IstanbulLight Aydınlatma Fuarı ve Tissue World Istanbul Temizlik Kağıdı Endüstrisi Fuarı UBM EMEA Istanbul’un pazara liderlik eden etkinlikleri arasında yer alıyor.

 

2002 yılında ilk defa NTSR Fuarcılık tarafından organize edilen IstanbulLight fuarı, bugüne kadar yerli ve yabancı pek çok sektör temsilcisini bir araya getirdi. Dünyanın en büyük B2B fuar organizatörlerinden olan UBM, Türkiye pazarına girmesiyle birlikte, İstanbul’u aydınlatmanın merkezi haline getirme stratejisi doğrultusunda önce IstanbulLight ve ardından LED&Lighting fuarını satın alarak aydınlatma sektöründeki faaliyetlerine başladı. Bu birleşme ile İstanbulLight, iç ve dış pazarlarda sektörün önünü açan ve yeni pazarlar ile iş bağlantıları oluşturan bir platform olacak. 21 – 24 Eylül 2017 tarihlerinde gerçekleştireceğimiz İstanbulLight, aydınlatma sektörünü 10.kez bir araya getirecek.

Bu yıl ‘Life is LIGHT’  mottomuzla birlikte fuarın katılımcı profilini güncelleyerek dekoratif aydınlatma, bina otomasyon sistemleri ve elektrik malzeme ve ekipmanlarını da ekledik. Amacımız; aydınlatmaya dair tüm unsurları bir platformda bir araya getirerek Istanbullight’ı aydınlatma sektörünün Doğu Avrupa, Kuzey Afrika, Orta Doğu bölgesindeki uluslararası buluşma noktası konumuna getirmek.

İstanbulLight; önümüzdeki birkaç yıl içinde gelişim göstererek iç ve dış pazarlarda sektörün önünü açan ve yeni pazarlar ile iş bağlantıları oluşturan daha kapsamlı bir platform olacak.  Bu doğrultuda katılımcılarımızla görüşerek bekledikleri ziyaretçileri öğrendik. Bu sonuçlara göre bir ziyaretçi profili oluşturduk. Hedef segmentlere ve bölgelere yönelik ziyaretçi çalışmaları yapıyoruz. Bunun sonucunda da bu yıl gerçek satın alıcıları fuarda ağırlamayı hedefliyoruz. Bunun yanı sıra, fuarda Aydınlatma Türk Milli Komitesi tarafından 11. Ulusal Aydınlatma Kongresi düzenlenecek. Kongre kapsamı sektörün ihtiyaçları ve beklentileri doğrultusunda bu yıl tekrar şekillendiriliyor. Akıllı Teknolojiler, Akıllı Şehirler, İnsan Merkezli Aydınlatma, LED Dünyasında Standart ve Sertifikalar, Optik Tasarım ve Armatür Tasarımında Yeni Yaklaşımların Türkiye’den ve Yurt dışından alanında uzman kişiler tarafından ele alınacak. Aydınlatmada aydınlatma tasarımcılığının önemi gün geçtikte artıyor. Dünya aydınlatma fuarlarına baktığımızda aydınlatma tasarımlarını üreticilerle buluşturan konferans/zirve düzenlendiği görülüyor. Türkiye ve dünyadaki yatırımcı firmaları aydınlatma tasarımcıları ile buluşturmak ve aydınlatma tasarımcılığının önemini gündeme taşımak üzere bu yıl ilk defa bir gün sürecek IstanbulLight Aydınlatma Tasarımı Zirvesi düzenleyeceğiz.
Modern ofislerin, mağazaların, spor salonlarının, restoranların ve otellerin iç mekan uygulamalarında ön plana çıkan sektörün en yeni trendlerinden LED aydınlatma; sağladığı enerji tasarrufu ile son yıllarda cephe, tünel ve yol, park ve bahçe aydınlatması gibi dış mekan aydınlatma uygulamaları için de fırsatlar yaratıyor. 
 
Türkiye’de yılda 500 den fazla fuar yapılıyor. Aslında fuar enflasyonu var diyebiliriz.  Bir sektörde birden fazla fuar yapılmakta. Bu nedenle hem katılımcılar, hem de yurt dışından gelen ziyaretçiler hangi fuara katılacaklarına karar vermekte zorluk çekiyorlar ve bazen de yanlış kararlar verebiliyorlar. Böyle olunca o sektördeki fuarlara katılım inançlarında zayıflamalar oluyor. Özellikle yurt dışından gelen ziyaretçiler birkaç saatte dolaşacakları bir fuara geldiklerinde yeteri kadar katılımcıyı bulamayınca bir sonraki yıl gelmek istemiyorlar. Bu konuda özellikle fuarlarımız için gereken yabancı ziyaretçi sayısının azalmasına neden oluyor. Bu yılın ilk yarısı, bir sektördeki öne çıkan fuarların başarılı olurken diğer fuarların güç kaybetmesi ile geçti.

UBM olarak Türkiye fuarcılık pazarına 5 yıl önce girdik. Türkiye’de var olan iç talebin yanısıra Türkiye’nin Avrupa’daki coğrafi konumu ve Orta Doğu’ya yakınlığı ile ciddi bir ticari potansiyeli bulunmaktadır. Bu potansiyel doğrultusunda UBM’in Türkiye’de yatırımları uzun vadede devam edecek. 

Röportaj:Müge YAVAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi