İstanbul Mermer Fuarı ilk günden rekor kırdı

İstanbul Mermer Fuarı ilk günden rekor kırdı

Project Marble Eurasia - Doğal Taş, Mermer Proje ve Teknolojileri Fuarı'nda blok mermerlerin yüzde 80'i ilk günden satıldı.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği’nin düzenlediği Project Marble Eurasia – Doğal Taş, Mermer Proje ve Teknolojileri Fuarı 23 Ağustos’ta kapılarını ziyaretçilere açtı.
Adeta Mermercilerin fuar savaşına dönen tartışmalı fuar hem katılımcıların hem de ziyaretçilerin yüzlerini güldürdü. İMİB Başkanı Ali Kahyaoğlu’nun fuarın gerçekleşmesi için verdiği büyük mücadele meyvesini verdi. 15 bin metrekarelik açık ve kapalı alana sahip fuarda sergilenen blok mermerlerin yüzde 80’ni ilk günden satıldı.

Katılımcılara fidan hediyesi
İstanbul’da ilk kez düzenlenen ve 26 Ağustos’ta sona erecek fuarda, Türk doğal taş sektörünün çatı kuruluşu Türk Mermer Maden Vakfı da, katılımcılara fidan hediye etti.
Fuarın açılışında konuşan  Türk Mermer Maden Vakfı Başkanı Ersoy Erol, dünya doğal taş rezervinin yüzde 40’ına sahip ülkemizde ikinci bir fuarın gerekliliğini tartışmamak gerekir.  Doğal taşımızı dünyaya tanıtmak için yapılan her etkinliği desteklemeliyiz. Biz de Türk Mermer Maden Vakfı olarak fuara tam destek veriyoruz.  Türk Mermer Maden Vakfı’nın terk edilen mermer sahalarının ağaçlandırılması projesini de fuar boyunca tanıtmaya devam edeceğiz.  Bizim başlattığımız fidan dikme kampanyası da var. Bu kapsamda katılımcılara birer fidan hediye ettik. Herkesi Türk Mermer Maden Vakfı standına bekliyor, fuarın hayırlara vesile olmasını diliyorum. İnşallah tekrarlayarak sürecektir” dedi.

“Önümüzdeki yıl, bu fuarda adım atacak yer kalmayacak”
İstanbul Mermer Fuarı’nın ortaya çıkmasındaki en büyük pay sahibi İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu da, uzun  ve zorlu süreci şu sözlerle aktardı: “Bu fuarın oluşmasında çok eziyet çektik. Çok engel çıkardılar, maalesef kendi yönetim kurulum bile bu fuar yapılmasın diye benimle mücadele etti.
Biraz evvel içeri girdiğimde ‘3 otobüs dolusu yabancının bile bu fuara gelmesi bize yeter’ diyen meslektaşlarım vardı. Hepsine ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. 8 ay boyunca ekibimle birlikte çalışarak fuarı bu seviyeye getirdik, ama herkesin de gecesi gündüzüne karıştı. Allaha şükürler olsun ki başardık. İnşallah önümüzdeki yıl bu fuarda adım atacak yer kalmayacak. Fuarın herkese hayırlar ve bereket getirmesini diliyorum.
“Sadece mermer almayacaklar, ülkemizi de en güzel şekilde tanıtacaklar”
Çok küçük bir hatırlatma yapmalıyım. Alım heyeti konusunda da çok fazla tepki aldık. ‘Alım heyeti ne?’diyen sektörün başkanları karşıma dikildi. ‘Bunlar gezmeye geliyor’ diyenler oldu. Ama biz bir taşla üç kuş vurduğumuzu düşünüyoruz. Buraya gelen tüm misafirlerimize İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerini gezdirip, Boğaz’da iki gece kendilerini ağırlayıp misafir edeceğiz. 15 Temmuz’un ardından Türkiye’nin hak etmediği kötü algıyı bir nebze olsun kırmaya çalışacağız. Misafirlerimiz gördüler ki, turistik açıdan hiçbir sıkıntı yok. Herkes rahat rahat geziyor. Ben inanıyorum ki, bizim ağırladığımız bu misafirler ülkelerine döndüklerinde bizi çok iyi bir şekilde anlatıp, söylenenlerin gerçeği yansıtmadığını aktaracaklar. Hepinize yeniden hoşgeldiniz diyor, saygılar sunuyorum.”

Alım heyeti sayısı 550’ye ulaştı
Son olarak söz olan fuar organizatörü Pyramids Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mohamed Hashem ise, “Fuara hoşgeldiniz. Öncelikle fuara büyük katkısı olan İMİB’e çok teşekkür etmek isterim. Sayın Ali Kahyaoğlu başta olmak üzere İMİB yönetici ve çalışanlarının bu fuarın oluşmasında büyük katkı ve gayretleri olmuştur. Bakanlık desteğiyle de gerçekleştirdiğimiz alım heyeti sayısı 550 kişiye ulaştı. Mermer sektörünün Türkiye’deki en önemli 150 temsilcisi fuarımızda katılımcı olarak yer alıyor. Piramit Grup Başkanı olarak herkese katılımları için teşekkür eder, fuarın hayırlı geçmesini dilerim” açıklamasını yaptı.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

24 Şubat 25 Şubat

OTF - Özel Okul Tercih Fuarı

Zorlu Performans Sanatları Merkezi - Beşiktaş İstanbul

BRF Fuarcılık ve Tanıtım Hizmetleri A.Ş.

01 Mart 02 Mart

Educaturk Eğitim ve Kariyer Fuarı

İstanbul Kongre Merkezi

Boyut Fuarcılık Hizmet. Org. Ltd. Şti

06 Mart 07 Mart

Nükleer Santraller Zirvesi ve Fuarı

Pullman Airport Hotel Convention Center İstanbul

INPPS Fuarcılık Ltd. Şti

21 Mart 25 Mart

Doğu Marmara Kozmetik ve Kişisel Bakım F

Kocaeli BB Uluslararası Fuar Merkezi İzmit

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş.

28 Mart 29 Mart

Akıllı Şehirler Konferansı ve Fuarı

JW Marriott Hotel Ankara

MCI Fuarcılık Dış Ticaret Ltd. Şti

29 Mart 01 Nisan

6.İskele ve Kalıp ve Hareketli Platform

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

29 Mart 31 Mart

No Dig Expo Turkey- Altyapı ve Kazısız T

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

05 Nisan 07 Nisan

18 Yükseköğretim Tanıtım ve Eğitim Fuarı

Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi Antalya

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

05 Nisan 08 Nisan

Elazığ Düğün ve Konsept Fuarı

Fuar ve Sergi Alanı Elazığ

Gelecek Fuarcılık Hizmetleri Kültür Ve Sanat Etkinlikleri Paz. San Ve Tic Ltd. Şti.

12 Nisan 15 Nisan

Afyonkarahisar Tarım Hayvancılık ve Tarı

Kültürpark Belediye Fuar Alanı Afyonkarahisar

ART Fuar Org.Tic Ltd.Şti.

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi