Yazar Canan MAT'ın "Seni Seviyorum Anne"Kitabına Büyük İlgi!

Yazar Canan MAT'ın

Yazar Canan Mat ile gerçekleştirdiğimiz özel röportajımız

-Canan Mat hakkında bilgi alabilirmiyiz?

10 Ekim İzmir doğumlu olan Canan Mat. Eğitim yılları boyunca çeşitli okullar da okudu. Antalya da okula başladıktan sonra orta ve liseyi İzmir’de tamamladı. Ardından Anadolu Üni. Turizm ve otelcilik okurken, Bilsof okullarında muhasebe de okuyup sınavları birincilikle geçti, hatta burada öğretim görevlisi olarak çalışma hakkını kazandı. İnşaat Sektöründe çalışırken İ.Ü. İç mimarlık bölümünde okudu, çeşitli sertifika eğitimlerinde bulundu ve eğitimler aldı. Hızla iş sektöründe yükselişe geçerken giyim mağazalar zinciri kurdu. Birkaç sene sonra devredip İnşaat sektörüne geri döndü. Factoring şirketlerinde finans işiyle ilgilendi. Bu arada ilk kitabını çıkardı. Henüz küçük yaşlarda hikayeler ve şiirler yazma hususunda başarılıydı. Otizm Federasyonu kurucularından olup faal bir şekilde Başkan Yardımcılığı yaptı. Üsküdar gazetesi ve Hergün gazetesi ve Ekonomi Dünyasında da köşe yazarlığı yaptı. Brussels Capıtal Üniversity öğretim üyesidir. Kısa film ve uzun metraj film senaryoları vardır. Proje inşaat ve inşaat yatırım danışmanlığı yapıyor. Ve ayrıca Cananmat Film Yapım Eğitim Organizasyon İnşaat Sa. Tic. A.Ş nin sahibidir.

-Kitaplarınız hakkında bilgi alabilirmiyiz?

İstanbul’da Aşk 1-2, Korkmakta Olduğum Sen Değilsin Masken ve Seni Seviyorum Anne adlı dört adet kitaplarım bulunmaktadır.  Sırada olan yazdığım iki kitabım daha var kısmetse onları da bastırıp okuyucularımla paylaşacağım.

-Sosyal Sorumluluk Projeleriniz nelerdir?

Korkmakta olduğum sen değilsin Masken kitabım aşk hikayesi ve şiirlerin birleştiği bir kitap olarak Türkiye de ilk defa  bu tarz kitap basılmıştı. Ve bir çok STK ( Sivil Toplum Kuruluşlarında ) satılarak otistik bireylere destek olundu. Kitabım çok güzel yerlere gitti. Binlerce satışta onlara bir nebze hayatlarına dokunabilmenin verdiği mutluluğu asla ifade edemem. On yıldan fazla Sosyal Sorumluluk projelerinde bulundum ve yaptım. Bunlar kitap bağışı, çocuklara burs imkanları, Türkiye genelinde otistik bireylere ve ailelerine kıyafet yardımı kampanyası, okul projelerimiz, aile eğitim ve eğitim seminerlerimiz, konferanslar ya da söyleşilerim oldu. Bazen de Üniversiteler, belediyeler ve hatta dernekler, Vakıflarla birlikte bir çok otizme farkındalık adına etkinlikler, konserler, kermesler v.b.  Gibi projelerim oldu. En büyük hayalim Türkiye'nin en konforlu, eğitimcisi doğru olan, doğru eğitimle çocukları eğiten, sporu, müziği, iş kazandırma bölümü olan, geleceğe hazırlayan, ailelerin gözünün arkasında kalmayacağı bir Otizm yaşam köyü kurabilmek.

-Sinema projeniz olduğunuz biliyorum?Proje ile ilgili bilgi verebilirmisiniz?

Sinema projem şu an kitabımın olduğu Seni Seviyorum Anne adında senaryosunu da yazdığım Türkiye de ilk defa yazılan gerçek otizmle ilgili doğrulardır. Hatta bununla ilgili Dünyaca ünlü bir Stara da teklif götürülmüştü. Dünyanın çok umursadığı önüne geçilmeyen otizmin Bir ailenin dramı, sosyal ortamda nasıl gözüktüğünü, %80 babaların böyle bir durum olduğunda tüm sorumluluğu anneye bırakmasını, aile parçalanmalarını, sadece eğitimin bu çocuklarımız için ne kadar önemli olduğunu, başarıya taşırken neler yaşadığını gibi gibi bir çok sorununda bineğimle aydınlanacağını bir sosyal sorumluluk filmidir. Türkiye de olan bir milyona yakın otistik bireyin ve bu bireylerin aileleri akrabaları arkadaşları yani otizmde etkilenen yirmi milyona yakın olan herkesi çok ilgilendiren bir film. En kısa zamanda gerçekleşmesi için kollarımızı sıvıyoruz. Şu an öneceliğim budur. Ama hikaye yazmaktan ve senaryo yazmaktan çok büyük haz alıyorum mutlu oluyorum. O yüzden sırada ki filmlerimde var. Her türlü film yazabilmekte Allah'ın vermiş olduğu bir yetenek olduğunu düşünüyorum. Herkesin bana söylediği ve Benin çok övündüğüm bir konu " kalemin çok kuvvetli " ...

-Peki bu kadar şiirleriniz hikayeleriniz senaryolarınız var bunları yazdığınız biri var mı?

Hayır.  Hayatımda kimse yok. Şair şiirlerini yazarken hayalinde canlandırdığı kişi ama hiç görmediği ve beklediği birine yazar. Var olan  gerçekte yaşayan birileri olursa şiirler genelde sahipsiz kalır. Hikaye adı üstünde hayali kahramanların mürekkebini kağıda akıtmamdır. Senaryolarda da olan o iyi adamlar sen onları izlerken gerçek hayatı unutturmak için vardır;) Ama gerçek kanım şudur. Bu hayatta kimse yalnız kalacak kadar cezalı olmamalı. Herkesin yüreğine yakın yürekler bulması temennimdir.

-Eklemek istediğiniz başka birşey var mı?

Herkesin daha duyarlı, daha mutlu, daha içten daha dürüst ve daha doğru olduğu  yarınlar diliyorum. Bu güzel derginizde benimle düşüncelerimi paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum. Daha nice uzun yıllar okuyucularıyla buluşmalıdır. SEVGİLER

www.cananmat.com.tr

Röportaj:Müge YAVAŞ

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

21 Mart 25 Mart

Doğu Marmara Kozmetik ve Kişisel Bakım F

Kocaeli BB Uluslararası Fuar Merkezi İzmit

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş.

28 Mart 29 Mart

Akıllı Şehirler Konferansı ve Fuarı

JW Marriott Hotel Ankara

MCI Fuarcılık Dış Ticaret Ltd. Şti

29 Mart 01 Nisan

6.İskele ve Kalıp ve Hareketli Platform

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

29 Mart 31 Mart

No Dig Expo Turkey- Altyapı ve Kazısız T

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

05 Nisan 07 Nisan

18 Yükseköğretim Tanıtım ve Eğitim Fuarı

Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi Antalya

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

05 Nisan 08 Nisan

Elazığ Düğün ve Konsept Fuarı

Fuar ve Sergi Alanı Elazığ

Gelecek Fuarcılık Hizmetleri Kültür Ve Sanat Etkinlikleri Paz. San Ve Tic Ltd. Şti.

12 Nisan 15 Nisan

Afyonkarahisar Tarım Hayvancılık ve Tarı

Kültürpark Belediye Fuar Alanı Afyonkarahisar

ART Fuar Org.Tic Ltd.Şti.

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi