Türkiye 279 Firma ile Heimtextil'de Boy Gösterdi

Türkiye 279 Firma ile Heimtextil'de Boy Gösterdi

Dünyanın en büyük ev tekstili fuarı konumunda olan Heimtextil/Frankfurt Fuarı 9-12 Ocak 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi

3000’e yakın katılımcının stand açtığı ve yaklaşık 70.000 kişinin ziyaret ettiği Heimtextil Fuarı’na Türkiye damga vurdu.

2018 yılının trendlerin belirlendiği; dünyanın çeşitli yerlerinden profesyonel alıcıların, tasarımcıların, stilistlerin, öğrencilerin ve basın mensuplarının da yer aldığı fuarda havlu, bornoz, nevresim, perde, döşemelik kumaş, duvar kâğıdı, yatak örtüsü gibi ev tekstili ürünlerinin yanı sıra teknoloji ürünleri ve makineler de sergilendi.

Bu yıl 47.'si düzenlenen Heimtexil Fuarı'nı Türkiye'nin Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı Türkiye'den fuara katılan firmaları stantlarını ziyaret etti. Fuarı hakkında değerlendirmelerde bulunan Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, Türk tekstil kendisini çağın teknolojisine uyarlamış olduğunu belirterek, "Firmalarımızın fuarda hem tasarım anlamında, hem de yeni üretim teknolojileri bakımından geldiklerin notayı burada görmekteyiz. Bizim açımızdan sevindirici bir durumdur. Buraya katılım grafiğinin giderek artması sevindirici bir durum. Bu tür fuarlara katılımın yüksek olması demek Türkiye'nin ekonomisinin yurtdışında uluslararası alanda entegre olmasının daha da güçlü bir hale geldiği anlamına geliyor. Bu bağlantıların artarak sürdürülmesi, yeni işbirlikleri için kapıların aralanması için bu fuarlar önemli bir fırsattır. Bir çok firmamızla görüşmemizde 30-35 yıldır bu fuara düzenle bir şekilde katılan firmalarımız var. Gerçekten önemli bir şey. Demek ki hem fuar idaresi hem de katılımcılar imkanlardan ve kazançlardan memnundur. Katılanlar da başka firmalara ön ayak olarak yön gösteriyor. Bizim izin memnuniyet verici bir durumdur. Firmalarımızın da izlenimleri olumlu olduğunu gördük. İlk günden itibaren bereketli hareketli geçtiğini müşahede ettik" dedi.Fuar ziyaretinde Başkonsolos Burak Karartı'ya Stuttgart Başkonsolosluğu Ticaret Ataşesi Mehmet Ali Çolakoğlu eşlik etti.

BURSA 98 FİRMASI İLE HEİMTEXTİL FUARINDA

257 Türk firması stant açarken, bunların 98'ini Bursalı şirketler oluşturdu. Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) öncülüğünde katılım sağlayan bu firmaların yanı sıra, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Küresel Fuar Acentesi projesi kapsamında Bursa'dan yaklaşık 100 kişilik bir heyet Heimtextil'e çıkarma yaptı. BTSO ve UTİB Başkanı İbrahim Burkay, “Fuarda hiçbir ülkenin sahip olmadığı bir trend alanına sahibiz. Bursa ev tekstili ve giyimlik kumaşta dünyada trendleri ve tasarımı belirleyen en önemli merkezler arasında yerini aldı. Orta ve üst segmentte dünyadaki pazar payımız daha da artacak” dedi.

İHRACATIMIZ ARTACAK
İhracatta yeni yıla ilişkin beklentilerini de açıklayan Burkay, yeni yılda özellikle AB ülkelerinin ortalama büyüme performansının yüzde 2,2'lere ulaşmasının beklendiğine dikkat çekti. AB pazarındaki toparlanmanın Bursa'nın ve Türkiye'nin ihracatına da olumlu etkileri olacağını dile getiren Burkay, “Pazardaki gelişmeler bizler için çok önemli. Bu noktada Sayın Cumhurbaşkanımızın Fransa seyahatini çok önemsiyorum. Avrupa ekonomisini şekillendiren Almanya ve İngiltere gibi ülkeleri İspanya ve İtalya'nın da desteklemesiyle birlikte pazardaki büyüme ülkemizin ve Bursa'mızın ihracatında da yeni bir sürecin başlamasına katkı sağlayacaktır. Türkiye'nin 2002 – 2008 dönemindeki 6 yıllık büyüme performansını inşallah yeniden yakalayacağız” diye konuştu.
UTİB Başkan Yardımcısı Osman Nuri Canik de, Türk şirketlerinin son 15-20 yıllık süreçteki atılımlarıyla Heimtextil gibi dünyanın en prestijli fuarlarının en önemli aktörleri arasında yer almayı başardığını söyledi.

HEIMTEXTIL’E “TURKISH TOWELS” DAMGASI…
Denizli İhracatçılar Birliği geride kalan iki senenin ardından, bu sene üçüncü kez “Turkish Towels” markasıyla Heimtextil Fuarı’na katılım sağladı. Denizli firmalarının yoğun olarak yer aldığı 8.0 ve 9.0 hollerinin birleştiği ana geçiş noktasında olan “Turkish Towels” standı yoğun ilgi gördü.
Fuarla ilgili açıklamalarda bulunan TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, özellikle 2017 yılında Turkish Airlines Euroleague Final Four maçlarında ve TEB-BNP Paribas ortaklığında düzenlenen Maria Sharapova ile Çağla Büyükakçay’ın karşılaştığı müsabakada “Turkish Towels” markasının sponsorluğunun tüm dünyada ilgi çektiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti:
“Son yıllarda markalaşma çalışmalarımızı hızlandırdık ve bu sene 3. kez Heimtextil Fuarı’nda Turkish Towels markamızla yerimizi aldık. Görüyoruz ki, uluslararası arenada gerçekleştirdiğimiz sponsorluklar Türk havlusunun tanıtımı için büyük katkı sağlıyor. Özellikle basketbol ve tenis maçlarında yaptığımız tanıtımların olumlu geri bildirimlerine dünyanın en büyük ve en prestijli fuarlarından biri olan Heimtextil’de yakından şahit olmak bizi son derece sevindirdi.
Öte yandan, fuarın Denizlili katılımcılarımız için de iyi geçtiğini rahatlıkla ifade edebiliriz. 2018’in, ihracat adına oldukça pozitif geçen 2017 yılından daha verimli olacağını sıklıkla ifade ediyorduk. Heimtextil’in katılımcılarımız adına iyi geçmesi 2018 yılı için ipucu niteliğinde oldu.”

“TURKISH TOWELS” STANDINA ÖNEMLİ ZİYARETLER…
“Turkish Towels” standının önemli ziyaretçileri vardı. Denizli Milletvekili Şahin Tin, Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, Frankfurt Ticaret Ataşesi Mehmet Ali Çolakoğlu, DTO Başkanı Uğur Erdoğan, DSO Başkanı Müjdat Keçeci, DTO Meclis Başkanı Hüseyin Memişoğlu, DTO Başkan Yardımcısı Salih Sarıkaya, BASİAD Başkanı Selim Kasapoğlu, Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Şenol Şankaya, TETSİAD Başkanı Ali Sami Aydın, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu ve Messe Frankfurt Tekstil Fuarları Başkanı Olaf Schmidt “Turkish Towels” standını ziyaret ederek gözlem, inceleme ve karşılıklı fikir alış verişlerinde bulundu.
Öte yandan, TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Süleyman Kocasert Denizli firmalarını ziyaret ederek başarı dileklerini iletti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi