25. Food Product – Uluslararası Gıda Ve İçecek İhtisas Fuarı Kapılarını Açtı

25. Food Product – Uluslararası Gıda Ve İçecek İhtisas Fuarı Kapılarını Açtı

Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş. tarafından organize edilen 29. Hotel Equipment – Uluslararası Konaklama ve Ağırlama Ekipmanları İhtisas Fuarı ile 25. Food Product – Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı; eş zamanlı kapılarını açtı.

Turizm ve gıda sektöründe yaratmış olduğu iş hacmiyle, her yıl Antalya ve Türkiye ekonomisine artı değer sağlayan fuarların açılış töreni Antalya Expo Center'da gerçekleştirildi.

İl Müdürü Mustafa Özen yaptığı açılış konuşmasında;

"Gıda güvenilirliğinin temini için, her türlü gıda maddesinin ve gıda ile temasta bulunan madde ve malzemelerin teknik ve hijyenik şekilde üretilmesi, işlenmesi, muhafazası, depolanması, pazarlanması ve tüketici sağlığının en üst seviyede korunması Antalya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak en temel görevimizdir" dedi.

Özen, Antalya'da üretim, satış ve toplu tüketim yerleri olmak üzere 27 bin 169 gıda işletmesi bulunduğunu, 2017 yılında bu işletmelere 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında 40 bin 352 adet denetim gerçekleştirilerek, 2 bin 804 adet numune alındığını,  denetimler sonucunda 817 adet İdari Para Cezası uygulandığını bildirdi.

Antalya'da 2017 yılı itibarıyla 48 Beyaz Bayrak Gıda Güvenliği mevcut olup bu iş yerlerinde 2017 yılında 120 denetim gerçekleştirildiğini belirten Özen , berat şartlarına uymayan 6 işletmenin Beyaz Bayrak beratının iptal edildiğini açıkladı.

Antalya'nın, turizm ve tarımın başkenti olması nedeniyle entegrasyon halinde iki sektörün birbiri içine girdiği bir şehir olduğunu vurgulayan Özen, "Bu iki gücü kontrol altında tutmak için, tüm sektör paydaşlarına büyük görevler düşmektedir. Bakanlık olarak yürütülen tüm denetimlerde Türk Gıda Mevzuatına uygun güvenilir ve hijyenik gıda üretiminin sağlanması yanında gıda iş yerlerinin teknik ve hijyenik normlarının geliştirilmesini de hedeflemekteyiz" dedi.

Güvenilir gıda üretmek ve tüketiciye güvenilir gıdaları ulaştırmak kadar, tüketicilerin de bilinçlendirilmelerinin son derece büyük önem taşıdığını belirten Özen, "bu kapsamda İl Müdürlüğümüz tarafından yeni bir uygulama hayata geçirilmiş ve 19 ilçede  "Tüketici Bilgilendirme Noktaları" kurulmuştur. Halkımızın yoğun olduğu yerlerde hizmet veren bu noktalarda tüketicilerin bilgilendirilmesi yanı sıra taleplerini ve önerilerini de kolay bir biçimde iletmeleri sağlanmıştır. Uygulamanın faaliyete geçtiği Nisan ayından bu güne kadar 5 bin kişinin ziyaret ettiği bilgilendirme noktalarında gıda güvenilirliği ve hijyeni, gıda satın alınırken dikkat edilmesi gereken hususlar ve Alo 174 Gıda Şikayet Hattı konularında bilgi verilmiştir" dedi.

Özen, "yeterli kalitede ve ihtiyaçlarını karşılayacak miktarda, sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşabilmek her insanın en temel hakkıdır. Bu temel hak doğrultusunda, İl Müdürlüğü olarak çalışmalarımıza her zamankinden daha büyük bir gayret, azim ve kararlılıkla devam edeceğiz" dedi.

Açılış konuşmalarının ardından protokol temsilcileri, katılım sağlayan firma stantlarını ziyaret etti. 17 Ocak 2018 de açılışı yapılan Food Product – Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı 20 Ocak 2018 cumartesi akşama kadar ziyaretçilerini ağırlamaya devam edecek.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

24 Şubat 25 Şubat

OTF - Özel Okul Tercih Fuarı

Zorlu Performans Sanatları Merkezi - Beşiktaş İstanbul

BRF Fuarcılık ve Tanıtım Hizmetleri A.Ş.

01 Mart 02 Mart

Educaturk Eğitim ve Kariyer Fuarı

İstanbul Kongre Merkezi

Boyut Fuarcılık Hizmet. Org. Ltd. Şti

06 Mart 07 Mart

Nükleer Santraller Zirvesi ve Fuarı

Pullman Airport Hotel Convention Center İstanbul

INPPS Fuarcılık Ltd. Şti

21 Mart 25 Mart

Doğu Marmara Kozmetik ve Kişisel Bakım F

Kocaeli BB Uluslararası Fuar Merkezi İzmit

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş.

28 Mart 29 Mart

Akıllı Şehirler Konferansı ve Fuarı

JW Marriott Hotel Ankara

MCI Fuarcılık Dış Ticaret Ltd. Şti

29 Mart 01 Nisan

6.İskele ve Kalıp ve Hareketli Platform

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

29 Mart 31 Mart

No Dig Expo Turkey- Altyapı ve Kazısız T

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

05 Nisan 07 Nisan

18 Yükseköğretim Tanıtım ve Eğitim Fuarı

Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi Antalya

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

05 Nisan 08 Nisan

Elazığ Düğün ve Konsept Fuarı

Fuar ve Sergi Alanı Elazığ

Gelecek Fuarcılık Hizmetleri Kültür Ve Sanat Etkinlikleri Paz. San Ve Tic Ltd. Şti.

12 Nisan 15 Nisan

Afyonkarahisar Tarım Hayvancılık ve Tarı

Kültürpark Belediye Fuar Alanı Afyonkarahisar

ART Fuar Org.Tic Ltd.Şti.

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi