BTSO Üyeleri İsviçre’de Yeni İşbirliklerinin Temellerini Attı

BTSO Üyeleri İsviçre’de Yeni İşbirliklerinin Temellerini Attı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) organizasyonu ile İsviçre’de düzenlenen Swissbau Fuarı’nda incelemelerde bulunan iş dünyası temsilcileri, Zürih’te önemli temaslar gerçekleştirdi.

BTSO heyetini ağırlayan MÜSİAD İsviçre Başkanı Cesur Çıtak, “İsviçre ile Bursa arasında ticaret köprülerinin temelini attık. Bu ilişkilerin artarak büyümesi için elimizden geleni yapmaya hazırız” dedi.
 
BTSO’nun Küresel Fuar Acentesi Projesi kapsamında İsviçre’nin Basel kentinde düzenlenen Swissbau 2018 Fuarı’na katılan Bursalı firmalar inşaat sektöründeki son teknoloji ürünleri yakından inceleme fırsatı yakaladı. BTSO heyeti fuar ziyaretinin yanı sıra Zürih kentinde bir dizi önemli temas da gerçekleştirdi. İsviçre’de Türkler tarafından kurulan tüm STK, dernek ve federasyonları aynı çatı altında toplayan ve 78 bin üyesi bulunan İsviçre Türk Toplumu’nu ziyaret eden heyet, ardından MÜSİAD İsviçre Şubesi tarafından organize edilen ikili iş görüşmelerinde yeni işbirliklerinin yollarını aradı.
 
İLİŞKİLERİN ARTMASI İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPMAYA HAZIRIZ

Yaklaşık 1.100 üyesi bulunan MÜSİAD İsviçre Şubesi’nin Türk iş dünyası için önemli bir sorumluluk üstlendiğini belirten Başkan Cesur Çıtak, “Ülkemiz için bugünlerde her zamankinden daha fazla çalışmalı ve üretmeliyiz. Bu anlamda heyetinizin yapmış olduğu ziyaret bizler için de çok önemli” dedi. Geçtiğimiz yıl BTSO’nun ev sahipliğinde 20’si yabancı işadamı olmak üzere 40 kişilik bir heyetle Bursa’da görüşmeler gerçekleştirdiklerini hatırlatan Çıtak, “İsviçre ile Bursa arasındaki ticaret köprülerinin temellerini attık. Bu görüşmelerin ardından yaklaşık 3 milyon Euro’luk bir yatırım da oluştu. Hem dostluk anlamında hem de ticari anlamda İsviçre ile Bursa birbirlerinden çok faydalanabilir. Bizler de bu ilişkilerin artarak büyümesi için elimizden geleni yapmaya hazırız” şeklinde konuştu.
 
“BURSA’DA ARTIK AR-GE VE İNOVASYON KONUŞULUYOR”

İnşaat sektöründe faaliyet gösteren önemli firmalarla Swissbau fuarına katılmak için İsviçre’ye geldikleri belirten BTSO Meclis Üyesi ve Heyet Başkanı Ali Faruk Çolak, ülke ekonomisinin lokomotif kenti olan Bursa’nın BTSO’nun gerçekleştirmiş olduğu çalışmalarla her geçen gün artan bir performans sergilediğini söyledi. Küresel Fuar Acentesi projesi kapsamında gerçekleştirilen yılın ikinci iş gezisi organizasyonunda MÜSİAD gibi önemi derneklerle gerçekleştirilen görüşmelerin ayrı bir önem arz ettiğini ifade eden Çolak, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Fuar ziyaretimiz oldukça faydalı geçti. Fuarda tamamen yüksek teknolojiye yoğunlaşmış, rahat kullanıma uygun bir yapı sektörü gördük. Oldukça etkileyiciydi. Son 5 yıldır Yönetim Kurulu Başkanımız öncülüğünde Bursa’da Ar-Ge ve inovasyon konuşulmaya başlandı. Artık ülkemiz sanayide çok önemli hamleler yapıyor. Daha ileri gitmenin yolu da Ar-Ge ve inovasyondan geçiyor. Kendimizi geliştirmek ve yenilemenin en doğru yolunun da bu fuar organizasyonları olduğunu düşünüyorum. Buradaki işadamlarımızın yapmış olduğu başarılı işleri görmek bizleri ayrıca mutlu etti. MÜSİAD İsviçre ve İsviçre Türk Toplumu Bursa ile önemli bir bağlantı kurdu. Bizleri ağırladığınız için hepinize heyetimiz adına şükranlarımı sunuyorum.”
 
FİRMALARIMIZ ÖNEMLİ KAZANIMLAR ELDE ETTİ

İş gezisi kapsamında 5 gün boyunca birçok etkinlik gerçekleştirildiğini söyleyen BTSO Meclis Üyesi ve Heyet Başkan Yardımcısı Yüksel Taşdemir, “Heyetimiz fuardaki incelemelerini tamamladı. Fuarda çok kaliteli ürünler sergileniyor. Fuar ziyaretimizin yanı sıra ikili görüşmelerine de heyet olarak katılım sağladık. İsviçre ile ticaret yapabilmenin yolları hakkında önemli bilgiler aldık. Tüm firmalarımızın bu etkinliklerden önemli kazanımlar elde ettiğini düşünüyorum” diye konuştu.  
Swissbau Fuarı’nın sektörde teknolojik çözüm önerileri sunan özel bir konsepte sahip olduğunu belirten BTSO Meclis Üyesi ve Heyet Başkan Yardımcısı Ömer Kaya, global arenada söz sahibi olmak isteyen tüm firmaların fuarı ziyaret etmesi gerektiğini söyledi. Özellikle KOBİ niteliğindeki firmaların gelişiminde uluslararası fuarların önemine değinin Kaya, “Bu anlamda iş gezisi organizasyonunu düzenleyen BTSO’ya ve bizleri burada ağırlayan MÜSİAD İsviçre Şubesi ile İsviçre Türk Toplumu yetkililerine teşekkür ediyorum” dedi. 
 
SEKTÖRDEKİ SON DURUMU İNCELEDİK

İş gezisinin firmalar adına önemli fırsatlar sunduğunu belirten Muryol İnşaat firması yetkilisi Cesur Kardoğan, “Sektörümüzün dünyadaki son durumunu görmek ve gerek ulusal gerekse de uluslararası arenada söz sahibi olabilmek adına bu tür organizasyonları çok önemsiyoruz. Fuar organizasyonunun ve ikili iş görüşmelerinin gelecekteki işbirlikleri için atılmış önemli bir adım olduğunu düşünüyorum” dedi. Osman Demir inşaat yetkilisi Uğur Demir ise organizasyon ile aynı sektörde faaliyet gösterdikleri firmalar arasında da önemli bir sinerjinin oluştuğunu dile getirdi.
 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi