Bursa'nın Potansiyeli Fuarlar İle Açığa Çıkacak

Bursa'nın Potansiyeli Fuarlar İle Açığa Çıkacak

Dünyanın dört bir yanından gelen turizmcileri ağırlayan EMITT 2018 Turizm Fuarı, TÜYAP İstanbul Fuar ve Kongre Merkezi'nde kapılarını ziyaretçilere açtı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, fuarda Bursa standını ziyaret ederek, kentin değerlerine dikkati çekti.
 
‘22. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT)’ İstanbul’da başladı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 28 Ocak Pazar tarihine dek gezilebilecek olan fuarın ilk gününde, Bursa Turizm Tanıtma Birliği tarafından hazırlanan Bursa standını ziyaret etti. Başkan Aktaş, burada Bursalı basın mensuplarıyla da bir araya gelerek kentin değerlerine ve turizm potansiyeline vurgu yaptı.
 
“Bursa’nın potansiyeli fuarlarla açığa çıkacak”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, dünyanın en büyük turizm fuarı olan EMITT’in hayırlı olmasını diledi. Basın mensuplarıyla sohbetinde Türkiye’nin turizm potansiyeline ve Bursa’nın bu anlamda barındırdığı alt yapıya değinen Başkan Aktaş, sık sık fuarlara katılarak şehri uluslararası arenada tanıtmak istediklerini söyledi. Bu anlamda ilk adımları attıklarını, 22 Şubat – 2 Mart tarihleri arasında Cidde’de bir fuara katılacaklarını, beraberinde birkaç farklı destinasyonda yine benzer çalışmalarda bulunacaklarını belirten Başkan Aktaş, turizm, sanayi, tarih ve tarım şehri olan Bursa’nın diğer şehirlere nazaran ciddi bir ayrıcalığı bünyesinde barındırdığını anlattı.

Şehrin kongre ve kültür turizmi adına hem kongre merkezi hem de otel yatırımları anlamında ciddi bir alt yapıya sahip olduğunu söyleyen Başkan Aktaş, “Cumhurbaşkanı’mız Bursa ziyaretinde ‘Dört Mevsim Uludağ Çalıştayı’nı önemli bir konu başlığı olarak ifade etti. İnşallah 1 yıllık süreçte yapılacak yatırımlarla 2019 Ocak ayında Cumhurbaşkanı’mızın da katılacağı bir organizasyonla bunu taçlandırırız. Bursa’nın turizm gelirlerinin ilerleyen günlerde çok daha üst düzeye çıkacağına inanıyorum” diye konuştu.
 
“Hedef, 50 milyar dolardan en üst payı almak”

Fuarda, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ile sohbet ettiklerini anlatan ve Bakan Kurtulmuş’un son turizm gelirlerini 26 milyar dolar, turist sayısını da 34.2 milyon kişi olarak ifade ettiğini söyleyen Başkan Aktaş, 2023 turizm gelirlerinin 50 milyar dolar, turist sayısının da 50 milyon kişi olarak planlandığını kaydetti.

İşin hacminin artmasıyla birlikte Bursa olarak bu potansiyelin önemli bir kısmını üstlenmek durumunda olduklarını kaydeden Başkan Aktaş, “Bununla ilgili önemli bir altyapımız var. Başta Uludağ, kongre ve kültür turizmi olmak üzere bu konudaki imkanlarımızı ve tanıtım argümanlarını güçlendirmemiz gerekiyor. Özellikle yurtdışında katılacağımız fuarlarla bunu temin etmeye çalışacağız. Bu yıl Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) planladığımız 11 fuarımız var. O fuarlarla tanınırlığımız artacak. Birkaç yılda yapacağımız yatırımlarla ciddi bir mesafe alabiliriz. Şehrin sanayi ve ticaret olduğu kadar kültür ve turizm anlamında da ciddi bir potansiyele ulaşacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

24 Şubat 25 Şubat

OTF - Özel Okul Tercih Fuarı

Zorlu Performans Sanatları Merkezi - Beşiktaş İstanbul

BRF Fuarcılık ve Tanıtım Hizmetleri A.Ş.

01 Mart 02 Mart

Educaturk Eğitim ve Kariyer Fuarı

İstanbul Kongre Merkezi

Boyut Fuarcılık Hizmet. Org. Ltd. Şti

06 Mart 07 Mart

Nükleer Santraller Zirvesi ve Fuarı

Pullman Airport Hotel Convention Center İstanbul

INPPS Fuarcılık Ltd. Şti

21 Mart 25 Mart

Doğu Marmara Kozmetik ve Kişisel Bakım F

Kocaeli BB Uluslararası Fuar Merkezi İzmit

Tüyap Anadolu Fuarları A.Ş.

28 Mart 29 Mart

Akıllı Şehirler Konferansı ve Fuarı

JW Marriott Hotel Ankara

MCI Fuarcılık Dış Ticaret Ltd. Şti

29 Mart 01 Nisan

6.İskele ve Kalıp ve Hareketli Platform

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

29 Mart 31 Mart

No Dig Expo Turkey- Altyapı ve Kazısız T

İstanbul Fuar Merkezi Yeşilköy

Demos Fuarcılık ve Org. A.Ş.

05 Nisan 07 Nisan

18 Yükseköğretim Tanıtım ve Eğitim Fuarı

Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi Antalya

Anfaş Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş.

05 Nisan 08 Nisan

Elazığ Düğün ve Konsept Fuarı

Fuar ve Sergi Alanı Elazığ

Gelecek Fuarcılık Hizmetleri Kültür Ve Sanat Etkinlikleri Paz. San Ve Tic Ltd. Şti.

12 Nisan 15 Nisan

Afyonkarahisar Tarım Hayvancılık ve Tarı

Kültürpark Belediye Fuar Alanı Afyonkarahisar

ART Fuar Org.Tic Ltd.Şti.

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi