EMITT 2018 Fuarı Anadolu’ya yayıldı

EMITT 2018 Fuarı Anadolu’ya yayıldı

Yerli ve yabancı katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği EMITT Fuarı’na Anadolu şehirleri damga vurdu. Fuara katılan 74 ilin temsilcisi, şehirlerine turist çekmek için ter döktü

EMITT Turizm Fuarı'nda Anadolu şehirleri adeta şov yaptı. Artan turizm pastasından pay almak için birbiriyle yarışan şehirler, yabancı tur operatörü ve acentelerin de yoğun ilgisini çekti. Turizm Bakanlığı'nın deniz-kumgüneş üçgeninde sıkışan turizm pastasını büyütmek ve Anadolu'ya yayma stratejisinin yansımalarını gördüklerini belirten il turizm temsilcileri, fuarda turizmdeki yükselişin hissedildiğini vurguluyor. Anadolu illerinin hemen hepsi, Türk dizileriyle birlikte turizm pastasından aldıkları payın büyüdüğünü belirtiyor. 5 yıldır belediyelerin tanıtım bütçelerinin de artırıldığını aktaran il temsilcileri, "Nakitin en hızlı döndüğü sektör turizm. Turist otelden restorana, taksiciden esnafa herkese para bırakıyor. Anadolu şehirleri turizmi keşfetti" diyor. 74 ilin katıldığı fuarda, turizmde yüzde 30 ila 50 arasında büyüme hedefi koyduklarını belirten il temsilcileri, sadece şehirleri değil, ilçeleri de kalkındırmayı planlıyor.

BÖLGEYE SAHİP ÇIKIYORLAR

Ankara başta olmak üzere Kayseri, İzmir, Niğde, Konya gibi şehir otellerinin üye olduğu Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Ulusal ve Uluslararası Fuar Komisyonu Başkanı Garip Uysal, son yıllarda illerin fuarlara katılımının arttığını belirterek, "Turizm Bakanlığı, Home Of Turkey aracılığıyla illerimize yurtdışı fuarlarda stant veriyor. Buralara giden illerimiz fuarların önemini kavradı, turizmi öğrenmeye başladı. İllerde büyük bir tanıtım atağı var" dedi. Şanlıurfa İl Kültür Turizm Müdürü Aydın Aslan da turizmin bölgeye olan önyargıları kırdığını belirterek, "İnsanımız Güneydoğu'ya gelerek bölgesine sahip çıkıyor" diye konuştu. Afrin Operasyonu'nun bölgeye olan ilgiyi düşürmediğinin altını çizen Arslan, 2017'de 807 bin geceleme aldıklarını, bu yıl 1 milyonu aşacaklarını kaydetti. Isparta İl Kültür Turizm Müdürü Resul Taştan ise illerin kalkınma ajansları aracılığıyla fuarlarda daha görünür olduklarını belirtti.

LONDRA'YI GEÇTİ REKOR KIRILDI

EMITT Fuarı'nın açılışına katılan Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş Türkiye'nin 2017'de 32.4 milyon turist ağırladığını belirterek, "Bütün ülkelerden rezervasyonlarda ciddi artış var" diye konuştu. Açılış konuşmasını yapan ITE Turkey Turizm Seyahat & Moda Grup Direktörü Hacer Aydın, EMITT'in son bir yılda yüzde 55 büyüdüğünü belirterek, "7 binin üzerinde tur operatörü randevulu görüşme yapacak. Londra'daki World Travel Fuarı'nda 4 bin 500 görüşme yapılmıştı. EMITT bu rekoru kırdı" dedi. Alman Turizm Endüstrisi Birliği Başkanı Michael Frenzel, Türkiye'ye yönelik rezervasyonların yüzde 70 arttığını belirtti.

DİRİLİŞ BİLECİK'İ PATLATTI

Bilecik İl Kültür Turizm Müdürü Mehmet Kocabıyık, Diriliş Ertuğrul ve Payitaht Abdülhamid dizilerinin ile olan talebi yüzde 100 artırdığını söyledi. Çanakkale Vali Yardımcısı Turan Yılmaz, "Bu yıl 3 milyon ziyaretçi aldık. Hedefimiz bu yıl Troya ile 750 bin turist çekmek" dedi. Eskişehir İl Kültür ve Turizm Müdürü Şennur Azade ise potansiyeli ilçelere yaymayı hedeflediklerini kaydetti.

REZERVASYONLAR YÜZDE 70 BÜYÜDÜ

Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, aralık ve ocakta beklediklerinin üzerinde erken rezervasyon aldıklarını beliterek, "Bu alanda yüzde 50 büyüme hedefimiz vardı. Ancak yüzde 70'le pazar ortalamasının üzerinde büyüdük" dedi. Yabancı turist sayısındaki düşüş nedeniyle ocakta alınan tatille nisan arasındaki fiyat farkının yüzde 5'te kaldığını anlatan Vardar, "Ancak bu yıl çok talep var. Ocak ile haziran arasındaki fiyat farkı yüzde 50'yi geçer" diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi