İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ISM 2018 Fuarında

İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ISM 2018 Fuarında

İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği öncülüğünde 43 Türk firması, Almanya'nın Köln şehrinde 28 - 31 Ocak tarihleri arasında düzenlenen, alanında dünyanın en büyük fuarı olarak gösterilen "ISM 2018 Uluslararası Bisküvi ve Şekerleme Fuarı”nda Türk şekerli mamuller sektör ürünlerini tanıttı.

İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği'nin 18. kez milli katılım gerçekleştirdiği fuarda 43 milli katılım ve 37 bireysel olarak katılım gösteren toplam 80 Türk firması, başta şekerleme ve çikolata ürünleri olmak üzere bisküvi ve atıştırmalık çeşitleri ana ürünleri bazında ürünlerini sergilediler.

Fuara katılan firmalar; ticari ilişkileri geliştirmek, sektörde dünya genelindeki son gelişmeleri gözlemlemenin yanında şekerleme sektörünün en büyük fuarında boy göstererek firmaları adına önemli bir prestij sağlama imkanı buldular. İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Zekeriya Mete "18. Kez bu fuarın milli katılımını düzenleyen ve yeterli tecrübe ile vizyona sahip olan Birliğimize firmalarımız tam anlamıyla güveniyor.” ifadesini kullandı.

Firmalarımız şekerleme sektörünün zirvesi olan bu fuarda son trendleri yerinde görüp, önemli alıcılarla birebir görüşme olanağına sahip oldular. Sn. Zekeriya Mete "Sektörümüz 2017 yılında 6 milyar 372 milyon ihracat ile Türkiye'nin bu seneki ihracat başarısına katkı sağlarken, geçen seneye göre 140'a yakın ülkede de artış kaydetmiştir. Bunlar arasında uzak bölgeler olarak nitelendirdiğimiz ve daha önceden üzerinde özellikle şekerli mamuller tanıtım grubu ile çalışmalar yaptığımız Arjantin, Meksika, Venezuela, Kolombiya gibi Latin Amerika ülkeleri yanında Togo, Gana, Nijer gibi Afrika ülkeleri de yer almaktadır. 2018'de de bölgesel bazlı çalışmalara ağırlık verip bütün ülkelerde ihracat artışı yakalamak için çalışmalarımıza yön vereceğiz” şeklinde konuştu.

Şekerli mamuller sektöründe dünyada ilk 20'nin içinde olan Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında ise ihracatta ilk 10'da yer almaktadır. AB üyesi 28 ülkeye olan Hububat sektörü ihracatı 2017'de %6 artışla 742 milyon USD'ye, Şekerli Mamuller Sektörü ise %10 artışla 433 milyon USD'ye ulaşmıştır. Türkiye'nin Avrupa'daki en önemli rakipleri arasında Almanya, Hollanda, Belçika ve Fransa göze çarpmaktadır.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Fuar Takvimi

Özel Röportaj

Yazarlar

2017 Yılında katıldığınız Fuarlar Nasıl geçti?

  • Kötü
  • Çok Kötü
  • Çok İyi
  • Daha iyi olabilirdi
  • İyi